Unilever’den Facebook ve Google’a Uyarı : Bataklığı temizle yoksa reklamları çekeriz

Unilever facebook ve google

Unilever hepinizin bildiği üzere dünyaca bilinen markaları içinde barındıran bir grup. Dolayısıyla Unilever yalnızca Unilever demek değil. Dove, Lipton, Domestos, Cif, Omo, Flora, Knorr, Clear gibi markaların hepsi Unilever firmasına bağlı işlem yapıyor. Dolayısıyla Unilever’dan gelebilecek bir hamle, dijital pazarlama adına çok büyük etkilere sahip olabilir.

İşte Unilever firmasının reklamlarını çekmesinin altında yatan neden;

Unilever, reklamların sahte haberlere, ırkçılığa, cinsiyet ayrımcılığı ve aşırılıkçılığın “bataklığı” haline geldiğini söylediği dijital platformlardan çekmekle tehdit ediyor.

Unilever pazarlama müdürü Keith Weed CNN ile yaptığı konuşmada “şeffaflık açısından zaman zaman bir bataklıktan biraz daha iyi olan bir dijital tedarik zincirini uygulamaya devam edemiyoruz” dedi.

Dove, Lipton ve Ben & Jerry’s markalarının sahibi olan Unilever ( UL ) , dünyanın önde gelen reklamverenlerinden biridir. Yaklaşık 8 milyar Euro’luk bir yıllık pazarlama bütçesine sahip ve reklamlarının %25’i dijital reklamlardan oluşuyor.

Bu arada Facebook, sahte haberler, filtre baloncukları, dış seçim müdahalesi ve sosyal medya bağımlılığı sağlama yönünde eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Gelirlerinin% 85’ini kurumsal mesaj ve videolardan alan şirket, Ocak ayında haber ve iş dünyasındaki içeriklere göre arkadaş ve ailenin mesajlarına öncelik verileceğini açıkladı.

Facebook ayrıca, daha az viral video göstermeyi seçtikten sonra kullanıcıların ağında daha az zaman harcadıklarını ortaya koydu.

Facebook yaptığı açıklamada, Unilever’in taahhütlerini desteklediğini ve amaçlarının “onlarla sürekli çalışmak” olduğunu söyledi. Google taraınfan ise henüz bir açıklama yok.

Şahsi görüş olarak söyleyebileceğim şey ise ne Google ne de Facebook Unilever gibi bir markayı kaybetme riskini göze alamaz. Zira Unilever içerisinde birçok markayı barındıran bir şirket olduğu gibi bağlı olduğu daha büyük yatırımların da tehditlerini yanında getirebilecek bir dev.

Sonuç olarak ne olacak bilinmiyor fakat, bence kazanan belli. Unilever.

Tags:
,
Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.