Sosyal medya uzmanı sizin firmanız için neler yapabilir?

sosyal medya yönetimi
Sosyal medya uzmanı ne yapar?” diye sormanız olası. Açıkçası “sosyal medya uzmanı” nın kendi şirketlerinde ihtiyaç olmadığını düşünenlerin sayısı da oldukça fazladır. Sosyal medya yöneticisi olarak da bilinen bir sosyal medya uzmanı, rekabette önde olmak ve toplumla bağlantı kurmak isteyen, sosyal gelişimlerine önem veren ve sosyal medya aracılığıyla, müşterileriyle devamlı iletişimde kalmanın gereğini kavramış kurum ve kuruluşlar için hayati öneme sahiptir.

Neden sosyal medya uzmanına ihtiyacınız olur?

Trendleri takip etmenin önemi artıyor

Şirketlerde herkesin bir görevi vardır. Dolayısıyla herkes genel olarak yaptığı işin uzmanı olarak bilinecektir. Türkiye’de yapılan yanlışlardan birisi de herhangi bir çalışanı sosyal medya hesapları yönetimi için görevlendirmektir. Gelişime açık olmayan sonuçlar dizisinin başlangıcı olacaktır. Zira bu kişi kendi işi olmayan sosyal medya yönetimi ile meşgul olurken, hem kendi işlerini aksatır, hem de sosyal medya üzerinde çabalamaktan öteye gidemez.

Hangi konu trend topic, hangi hashtag en fazla etiketleniyor, güncel içerik paylaşımlarının üstesinden gelmesi hayli hayali olmaz mı?

Facebook sayfası, Google+, Twitter, Instagram derken, başka hangi işi bekleyebilirsiniz ki? Hı bir de sürekli gelişen Pinterest’i üzerine eklediğimizde, sizce bunların hepsini kontrol etme şansı olacak mı? Peki gönderileri hazırladı, paylaşımlarını yaptı… Peki etkileri ne kadar kalıcı ve hatırlanır olabilir?

Profesyonel sosyal medya uzmanı, trendleri takip eder ve bu trendler gereğince paylaşımlarını planlı ve düzenli bir şekilde hazırlar. Asla taklitçi bir yaklaşım sergilemez ki sosyal medya yönetiminde özgün paylaşımların etkisini çok iyi bilir.

Değişen trendlerin geleceği hakkında fikirleri vardır. Bu aynı eski okulunuzda, bir değişiklik olduğunda sizin görüp hemen fark etmeniz gibidir. Gelecekteki sosyal medya varlığınızın hedeflerini ve sonuçlarını önceden kestirebilir.

Araştırmalar ve yaptığı hazırlıklarla, firmanızın sosyal medya stratejilerini oluşturur, sosyal medya politikalarını belirler, sosyal medya reklamları planlarını geliştirir ve uygulayabilir.  Bütün bu saydığım unsurlar şirketinizin webdeki varlığı açısından son derece önemlidir. Unutmayın, kitleniz büyüdükçe sürekli ve sürekli olarak size getirileri olacaktır.

Sosyal medya uzmanı analytics’inizi anlıyor

Birkaçını söylemek gerekirse, viralite, erişim, RT’ler, tıklama sayıları ve + 1’ler gibi kelimeleri hakikaten biliyor musunuz? Sosyal medya uzmanınız sizin için sosyal medyada en iyi ROI’yi (yatırımınızın geri dönüşü) elde ettiğinizden emin olmak için her sayı ve grafiği analiz edecektir .

Bakın burası çok önemli!

Sosyal medya uzmanı potansiyel müşterilerinizin neler yaptığını görebilir! Neleri sevdiklerini, nelerden hoşlanmadıklarını, ilişki durumları, işletim sistemlerini, hangi saat aralıklarında size daha çok göz attıklarını ve hatta telefon markalarına kadar görebilir!

Peki bunları görmesi size neler kazandırır?

Sonraki sosyal medya paylaşımlarında müşteri ve potansiyel müşterilerinizin en yoğun olduğu saatler arasına bir gönderi planlayabilir. Müşterilerin kullandığı telefonlarla uyumlu görünecek bir görsel seçebilir. Müşterilerin ve potansiyel müşterilerin daha çok ilgisini çekecek içeriklere ulaşabilir. Dolayısıyla daha çok etkileşim ve daha çok müşteriye ulaşmanızı sağlar.

Artık sosyal medya uzmanınız, analizleri sürekli yapar hale gelir ve gündüzden geceye, mevsimden mevsime, müşterilerinizin gelişimleri için planlarını hazırlar.

Kanıtlanmış uzmanlık

Sosyal medya uzmanı ararken yapılan yanlışlardan birisi de Twitter, Instagram, Facebook gibi sitelerdeki fenomen hesapların sosyal medya uzmanı olduğunu düşünmektir. Bakın bir sosyal medya uzmanının kendi profillerinde binlerce, yüzbinlerce takipçisinin olmasına gerek yoktur. Zira genel olarak kendi profillerinin sosyal medya yönetimi ile uğraşabilecek zamanları da yoktur.

Bu sebeple süper bir sosyal medya hesabı olan birisinden ziyade, daha önce çalışmış olduğu şirketlerin sosyal medya hesaplarına göz atmanız çok daha faydalı bir bilgi sağlayacaktır. Kişilerin niteliklerini şahsi hesaplarından ziyade, sosyal medya yönetimi yaptıkları firmaların hesaplarında aramalısınız.

Uzmanlık, diğer sosyal medya hesaplarını yönetmekten gelir. Referansları temel alan önceki sosyal medya kampanyalarının başarısını izlemenin yanı sıra, daha önce nasıl paylaşımlar yapıldığına, paylaşımların içeriklerinin yazılarına, hangi kitleye hitap ettiklerine, özgün olup olmadıklarına bakmalısınız. Bu şekilde, sosyal medya uzmanı ya da “sosyal medya ajansı” nın sizin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını anlamanız çok daha kolay olacaktır.

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?

Sosyal medya ajansı ya da uzmanının, şirketiniz için bir fark yaratabileceği fikrinden tamamen emin olabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi gayet önemli bir konudur. Dolayısıyla sosyal medya yönetimi işlemlerinizin son derece titizlikle her aşamasının incelenerek yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte, sosyal medya ajansınız (uzmanı) tüm pazarlama planınız için ne kadar önemli olduğunu bilir.

Onlar yalnızca bazı twitler atmak, Instagram’da fotoğraf paylaşmak, Facebook durumunuzu güncellemek için durmaz.

Örneğin Google+ hesabında, Twitter hesabınızda ve Facebook sayfanızda yönetimini yaptığı kitleye uygun içerikleri araştırır. Bu kişilerle en ilgili  olabilecek her türlü bilgiyi araştırarak planlarını yapar. Böylece web sitenize, ürünlerinize ve firmanıza daha çok kişinin ulaşması, ziyaretçilerinizin artmasına yardımcı olur.

%100 ünü sizin sosyal medya hesabınıza adar

Sekreteriniz sosyal medyanızda bir paylaşım yaptı. Üstelik güzel de bir hikaye paylaştı. Bu hikayeyi 3 saat sonra Twitter‘dan da paylaştı. Peki sonuçları kontrol etti mi? Sanırım unutmuş ya da bilmiyor olmalı.

Fakat bu işlemleri sosyal medya uzmanı ya da ajansı yapmış olsaydı, genel olarak sizin işinize kendisini adayacağı için bu tür işlemleri unutma ihtimali ortadan kalkar. Bazen yemek yemeyi unuturlar ama paylaşımlarınızı değil. 🙂

Rakipleriniz sizi kıskanmaya başlar

Rekabet artık sosyal medya’da. Örneğin Facebook artık diğer sayfaların etkileşim oranlarını, kaç adet gönderi yaptıklarını haftalık olarak yayınlıyor. Rakipleriniz sizi, siz rakiplerinizin durumlarını görebilirsiniz. Sosyal medya uzmanınızın sizin için oluşturduğu paylaşımlarla etkileşimlerin rakiplerinizden daha fazla olması onları kıskançlığa itecektir. Şahsi tecrübemle söyleyebilirim ki gayet enteresan bir durumdur. Rakiplerinizin zayıf noktalarını belirlemenize yardımcı olur ve bunun üzerine giderek, daha çok müşteriye ulaşmanızı sağlar.

Sonuç olarak, büyük bir rekabet ortamının olduğu internette ve sosyal medya üzerinde bir sosyal medya uzmanınız yoksa, rakipleriniz karşısında pek fazla şansınız olduğunu söylemek hayalcilik olur. Biraz şansa dayalı ufak başarılarla mutlu olmaya devam edebilirsiniz. Sosyal medya’da markalaşmak ve daha çok kitleye ulaşmak için sosyal medya uzmanı ya da sosyal medya ajansı ile çalışmanın önemi oldukça büyüktür.

Sosyal medya uzmanı

Bu işlemleri yapabilecek bir sosyal medya uzmanına ihtiyacınız varsa, profesyonel olarak sosyal medyanızın yönetimi ile ilgili benimle iletişime geçebilirsiniz.

Tags:
, , , , , , ,
Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.