SEO

profesyonel seo

Seo kelimesi günlük hayatımıza “search engine optimization” açılımı ile girmiş ve “arama motoru optimizasyonu” şeklinde dilimize yerleşmiş cümlenin kısaltımışıdır.

Seo kelimesinin açılımından da anlayacağınız üzere, arama motorlarının web sitenizi indexlemesi adına yapılan bir dizi işlemin genel adı olarak da tanımlanabilir.

Elbette seo, aslında oyunu kurallarına göre oynamaktan başka bir şey değildir. Bu durumda da ortaya iki çeşit Seo yapılandırması çıkmaktadır. Bunlardan birisi doğru seo olurken, diğeri ise kurallara uyulmadan uygulanan yanlış ve web siteleri için son derece zararlı olan seo çalışmasıdır.

Kitap içerisinde bahsedilecek bütün işlemler doğru ve herhangi bir illegal yöntem barındırmayan seo çalışmaları için kullanılan yöntemlerdir.

Seo Kimler İçin Gereklidir?

Seo çalışmaları genel olarak bütün web siteleri için geçerli olsa da genel olarak web üzerinden para kazanmak ile ilgilenen kişiler için gereklilik arz etmektedir. Zira internet etkin olarak kullanamayan firmaların, görünürlükten ve tanınırlıktan uzak bir noktaya geldiğini hepimiz farkedebiliyoruz.

Büyük firmalar genel olarak seo çalışmaları sürekli devam ettirirken, buna bir de Google reklamlarını eklemeyi ihmal etmiyorlar.

Örneğin; Türkiye’de Google üzerinde “internet bankacılığı” aramasını yaptığınızda, hemen hemen bütün bankaların reklam verdiklerini görebilirsiniz.
Peki bankaların neden reklamlara ihtiyacı var?
Zaten bilindikleri halde yine de reklam vermeleri gerekiyor mu?
Bu örneğimizin birkaç farklı açıklaması olsa da ben size en önemli olandan bahsetmek istiyorum.

Arama sonuçlarındaki görünürlük, son derece önemli bir olaydır. 1 sıra atlamanız bile, ciddi bir potansiyel müşteri portföyüne ulaşmanızı sağlar. Bu sebep ile bankalar, risk almak yerine reklam vermeyi de Seo işlemlerinin yanına eklemiş bulunmaktalar.

Dolayısıyla, stratejik bir web sitesi planlamasında, Google reklamlarının da bir yerde bize yardımcı bir araç olarak katılması son derece doğaldır.

Verdiğimiz örnekten de anlayabileceğimiz üzere Seo, web sitesi bulunan herkes tarafından kullanılabilecek, web sitesinin küçük ya da büyük ölçekli olmasına aldırılmadan ihtiyaç duyulabilecek ve uygulanması zorunlu hale gelinecek bir işlemdir.

Kısacası seo, web sitesi bulunan ve belli bir potansiyel müşteri portföyüne ulaşmak isteyen herkes için gereklidir.

Seo Çalışmasına Başlanırken İzlenmesi Gereken Yollar

Öncelikle izlenecek yolların kişiden kişiye farklılık gösterebileceği son derece doğal bir durumdur. Yani her yiğidin yogurt yiyiş şekli farklıdır. Zaten bu şekilde de Seo yapan kişiler arasında keyif bir rekabet almış başını gidiyor.

  • Web sitesi tag analizinin yapılması
  • Web sitesi kod analizinin yapılması
  • Web sitesi içerik analizinin yapılması
  • Web sitesi link analizinin yapılması
  • Web sitesi backlink analizinin yapılması
  • Web sitesi Google analizinin yapılması

Seo analizi hakkında bahsedeceğimiz konu başlıkları da olan bu incelemeler, Seo yapmak isteyen kişiler için, öğrenilmesi ve uygulanması gereken en önemli işlemleri içermektedir.
Bu yöntemleri öğrendiğinizde, yükseltilmesi düşünülen web sitesinin sorun ve çözümlerini de oluşturabileceğinizi belirtmek isterim.

Seo Nasıl Yapılır?

Sıkıcı, bunaltıcı “hadi artık asıl konuya gel” denilen bölümleri geçip, artık asıl işlem merkezine girmiş bulunuyoruz.

Malum herkesin anlattığı bir yapım olayı var. Seo yapılırken program kullananlar, kendi başlarına bir yerlere gelmeye çalışanlar, ekip çalışmasına uzak ve her şeyi ben almalıyım diye düşünen bencil insanlar…
Seo bu şekilde yapılmaz sevgili arkadaşlar.

Web siteme gelen konuklarımın içerisinde bu işi öğrenmek isteyenlere de söylediğim gibi, “Seo bir paylaşım sanatıdır!” Tek başına hiçbir hedefe ulaşamayacağınız gibi, yalnızca kendi kendinizi yiyeceğinizden şüpheniz olmasın.

2009 yılından beri bu isle uğraşan birisi olarak rahatlıkla tek başıma çalışmadığımı, gerektiğinde rakiplerim de dahil olmak üzere destek aldığımı, küçük seo çevresini hiçbir zaman hor görmediğimi ve fırsat buldukça onlarla da fikir alışverişinde bulunduğumu sizlere söylemeliyim.

Zira sizler de Seo çalışmaları yaptığınızda, bencillik duygusuna ve ben artık oldum kıvamına gelmeden bunları aklınızda tutmalısınız.

Ayrıca sizlere Seo Nasıl Yapılır başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Tags:
, ,
Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.