SEO teknikleri ve stratejileri 2018

2018 yılı birçok şey ile birlikte SEO taktik ve stratejileri üzerinde de bir değişime sebep oldu. Artık bildiklerinizi unutmadan, yenilerini eklemeniz gerekiyor. Seo taktik ve stratejileri 2018 yılı için incelendiğinde ortaya önemli ve yapılması neredeyse zorunlu bir arama motoru optimizasyonu listesi çıkarıyor. En basit anlatımla SEO işlemlerini taktik ve strateji açısından sizler için inceledim.

Seo teknikleri 2018

Sitenizi süper hızlı hale getirin

Web sitenizin kullanıcıları, sizin yavaş sitenizi beklemek zorunda değildir. Bu sebeple web sitenizi acilen son derece hızlı bir hale getirmelisiniz. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse,

Bir pazarlamacı olarak kendinizi müşterinin ayakkabılarına koyun ve düşünün:

Yavaş yüklenen bir sitede ne kadar uzun süre yürümeye devam edeceksiniz?

Elbette uzun sürmez!

Artık hız olmadan hiçbir şey yok.

İşte anlamanız gereken en önemli Seo taktiği şu:

Web sitenize yüklediğiniz herhangi bir formattaki içeriği ve resimleri, videoları ya da diğer görselleri mutlaka ve mutlaka optimize edin.

Unutmayın, SEO bir yarış.

Ve en önemlisi, Google da bunu doğruladı.

Web sitenizin hız testinde kullanılmak üzere size iki adet web sitesi hız testi yapan adres önerebilirim.

Pingdom ve GTmetrix

Mobil uyumlu site

Kendinize “Mobil uyumlu bir web sitesine ihtiyacım var mı?” diye sordunuz mu?

Gerçek şu ki, çevrimiçi müşterilerin önemli bir bölümü akıllı telefonları vasıtasıyla internette gezinerek işlemlerini yapıyor.

Google, 21 Nisan 2015’te zaten duyarlı nitelikte olan sitelere öncelik verilecek ve mobil arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacak bir algoritma programlamıştı. Bir web sitesini mobil cihazlar için nasıl kolay hale getireceği konusunda net kurallar verdiler.

Sitenizdeki sayfaların mobil uyumlu olup olmadığını öğrenmek için Google’ın Mobil Uyumluluk Test aracını kullanabilirsiniz.

SEO stratejinizde uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanın

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, ürününüz veya hizmetiniz için daha genel asıl anahtar kelimelerden (tek kelime) daha belirgin olan anahtar kelimeler içerir.

Genel olarak, uzun kuyruk anahtar kelimeleri daha az arama trafiği elde eder, ancak genellikle daha yüksek bir dönüşüm oranına sahip olur.

Anahtar kelimeniz ne kadar spesifik olursa karşı karşıya kalmanız gereken rekabet de o kadar az olur.

SEO kampanyanızı yepyeni bir web sitesi için başlattıysanız, uzun kuyruklu anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaşmalısınız.

Peki neden?

Gerçek şu ki:

Yeni bir web sitesi, büyük markalı web siteleri ile rekabet edebilecek kadar otoriteye sahip değildir.

Geniş ve kaliteli bir içerik üretin

Doğru türdeki içeriği üretmek, bir müzik parçası oluşturmanız gibi değildir; yalnızca tek bir yayınla hit olacaksınız anlamına gelmiyor. 🙂

Kalite, çevrimiçi içerik söz konusu olduğunda niceliği artıran bir olgudur.

Profesyonel SEO şirketleri (yani biz 🙂 ) bilgisini sadece optimizasyonla sınırlamaz, aynı zamanda yüksek kaliteli içerik oluştururlar.

Yazmak. Sağlamak. Araştırma. Teklif.

Konuya duyduğunuz ilgiyi, tutkuyla yazdığınız ve başkalarına da yardımcı olacak makaleleri yayınlayarak geliştirmeye devam edin.

Kalite içermeyen bir arama motoru optimizasyonu olabilir mi?

Akıllı davranıp, kaliteli bir içerik hazırlayıp, bunu gerçekten güçlü bir yazıya dökmek çok önemlidir.

Google, taze ve kaliteli içeriği seviyor.

Eski blog yazılarını güncelleme ve yeniden yayınlama

Aslında insanların güncellenmiş içeriği her zaman okumayı sevdikleri bir sır değildir.

Yalnızca insanlar değil, Google da kullanıcılarına daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için güncel içerik sunmayı tercih ediyor.

Bu nedenle, mevcut web içeriğinizi daha iyi sonuç almak için yeni içeriğiyle güncellemelisiniz.

Eski içeriğin güncellenip güncellenmeyeceğini merak ediyor musunuz?

Kısa cevap: EVET.

Link building: Zeki olun, kaliteyi tercih edin, miktarı değil!

Link building ya da bilinen adıyla backlink muhabbeti özellikle Türkiye’de son derece sıradışı bir şekilde istenilen bir hizmettir. Dikkat!

Google’da bir arama kalitesi kıdemli stratejisti kısa süre önce “Backlink” in Google’ın arama algoritmasında ilk 3 sıralamadan biri olduğunu ortaya koydu.

Google’ın geri dönüşün rolü hakkında ne söylediklerini görün:

kaliteli backlink
kaliteli backlink

Şu son bölümde bahsettiği

Only natural links are useful for the indexing and ranking of your site

kısmı bizim için önemli olan kısım.

Yani yalnızca doğal linkler kullanışlı ve sitenizin sıralamasını etkileyen bir unsur olarak göze çarpıyor. olarak çevrilebilir.

Yani:

Kaliteli backlink nedir?

Alakalı ve iyi web sitesinden bir bağlantı, kaliteli bir bağlantı olarak kabul edilir.

Örneğin:

Blog yayınınız SEO ipuçlarıyla ilgilidir. Ardından, blog yazısı, diğer SEO blog’ların backlinklerine ihtiyaç duyacaktır.

Dijital pazarlama veya içerik pazarlama bloglarından da bağlantılar oluşturabilirsiniz. Bunlar (SEO, Dijital Pazarlama veya İçerik pazarlama) yakından ilişkili konular.

Öte yandan, moda ile ilgili bloglardan veya SEO ipuçları makalenizin makalelerinden bağlantılar oluşturamazsınız. Çünkü bu konular SEO ile ilgisi olmayan konulardır.

Gerçek şu ki:

Özgün içerik ile backlink içeriği arasındaki ilişki ne kadar yüksekse, backlink kalitesi o kadar artar.

Ayrıca, web sitenize yüzlerce bağlantıyı satın alma olayının, artık bir tarihi eser olduğunu bilmelisiniz.

Arama motoru optimizasyonu, kullanıcılarının zihniyetini anlamak, insanları internetin her yerine yönlendiren sahte bağlantılar satın almak gibi ucuz antika işlemlere başvurmak yerine, doğru anahtar kelimelerle daha iyi bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Kullanıcıyı yormayın ve onlara yardımcı olun.

Basit ve açıklayıcı linklerle bunu yapabilirsiniz. Üstelik bu tarz linkler arama motorlarından banlanmanıza da neden olmayacaktır.

Google Penguin algoritmasına dikkat etmeye devam edin. Penguin, web sitelerine düşük kalite ve alakasız link gönderimi yapan web sitelerini cezalandırır.

Linkle ilgili özet geçersek;

Web siteniz için daha fazla organik trafik istiyorsanız, kaliteli backlink almanız şarttır.

Sesli Arama’nın Yükselişi

Star Trek gibi filmler gelecekteki teknolojilerin fikirlerini popülerleştirene kadar bilgisayarlara konuşmak düşünülemezdi. Makinelerle konuşma ve bizim için onlarla çalışmak yavaş yavaş çeşitli şirketlerin Ar-Ge eğilimine girdi.

Bugün, online olarak sorulara cevap arama oldukça fazla tercih edilmektedir . Google Asistan, Siri ve Cortana gibi programlar gün geçtikçe artan kullanıcı ara yüzleri ile daha popüler hale gelmektedir.

Sesli arama için iyi bir optimizasyon, makalenizin “doğrudan yanıt” ve “zengin cevap” olarak da bilinen özellikli yanıt kutusunda görünme ihtimalini atırabilir.

Sonuçta, kim çok yazmak istiyor?

Şimdi, içerikli sesli aramayı nasıl optimize edebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Uzun kuyruk anahtar kelimesini ekleyerek web sitenizin içeriğini geliştirmek için yüksek bir ihtimaldir. Konuşma sesli aramayı optimize ederken konuşma cümleleri eklenmelidir.

Gerçek hayatta insanlarla nasıl konuştuğunu ve soru sorduğunu anlatan bir anahtar kelime stratejisi uygulayın.

Müşteriler tarafından size atılabilecek soruları düşünün ve bu konuşma arama terimlerine odaklanan bir içerik oluşturun.

Web sitenizi https’e geçirin

Biri interneti tanımlayacak olursa, ‘özel’ ve ‘gizli’ gibi sıfatlar vermezdi.

Bugün, insanların güvenemediği, kişisel bilgilerini vermekte zorlandığı, özel bir bilgisini aktarmakta tereddüt ettiği birçok web sitesi bu durumu göz ardı etmeye devam ediyor.

Web sitesi güvenliği https ssl
Web sitesi güvenliği https ssl

Sitenizi HTTP’den https olarak değiştirmeniz, kullanıcıyla olan bağlantıyı güvence altına alacak ve bilgilerini koruyacaktır.

Çevrimiçi işlemler veya E-ticaret formlarını doldururken, her şey yalnızca https ile güvende kalır. Ayrıca, Google, köprü aktarım protokollerini güvenli hale getirmek için de bir sıralama geliştiriyor.

Sosyal medyada güçlü olun!

Unutmamalısınız ki, sosyal medya sizden BÜYÜKTÜR!

Yeni başlayanların hemen hepsinin ilk web siteleri Facebook ya da diğer sosyal medya hesaplarıdır. Instagram hesabı ise Türkiye’de e-ticaret açısından sanırım Facebook’tan daha büyük bir kullanım alanına sahiptir. Hemen hemen herkes çevrimiçi en az bir veya iki sosyal medya hesaplarına sahiptir.

Neden olmasın? İnternetteki kişisel hayatlarının hepsini anlatan bir sayfa istemeyen var mı?

Yani, biz de bunun bir parçası olmaya çalışmazsak bu gayet akılsızca olur.

Bir kullanıcının profilinde görünen tek bir yazı ya da paylaşım bile diğer kullanıcıların ilgisini çekebilir, bu yazıda bulunan herhangi bir bağlantıya tıklamasını sağlayabilir. Üstelik bunu paylaşıp, beğenip yayılmasına yardımcı olurlar.

Sosyal medya kullanımıyla, pazarlama içeriğiniz giderek daha fazla paylaşılabilir. Bu, içeriğin kısa sürede daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar.

Ne kadar ilgi çekebilirseniz, hizmetlerinizin geniş kitleye duyurulma ihtimali de o kadar artar. Bu da takipçi tabanının artmasına neden olur.

Google kraldır! Ama Yahoo ve Bing’i de unutma!

Google her zaman en iyi arama motorudur. Buna kimsenin itirazı yok. Fakat birçok bilgisayar Bing ve Yahoo ile başlangıç sayfasına sahip! Bu yüzden Bing ve Yahoo optimizasyonlarını da göz ardı etmemenizde fayda var.

Unutmayın!

SEO kelimesi arama motoru optimizasyonunu anlatır! Google optimizasyonunu değil! Yani bir arama motoru optimizasyonu yaptığınızda, diğer arama motorlarına da optimizasyon yapmış oluyorsunuz.

Kullanıcı deneyimleri yeni bir SEO mu?

Ticaretin kuralı; müşteri her zaman haklıdır!

İnternetin kuralı; kullanıcı her zaman haklıdır!

Tabii ki, bunu kelimenin tam anlamıyla kabul etmeyin, ancak bunun arkasındaki mesajı anlayın. İlk tıklamanın hemen ardından, bir mağazada satış temsilcisinin bir müşteriye hizmet etmesi gerektiği gibi, sitenizin kullanıcıya hizmet etmesi gerekir.

Sitenizin hızını kötü olarak etkilemeyecek şekilde iyi bir görünüm yakalayın. Stratejik yardım bu alanda harikalar yaratacaktır. Hoş ve kullanıcı dostu bir site tecrübesi, ziyaretçilerinizin siteye geri dönmesini sağlar.

2018’deki gelişmiş arama motoru optimizasyonu teknikleri ve stratejilerinin, çok sayıda web sitesinin işlevselliğini ve kalitesini geliştirmesi bekleniyor.

Eğer sizin de kendi keşfettiğiniz 2018 yılında kullanılabilecek SEO taktikleri, teknikleri ve stratejileri varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

Bütün bu konularda profesyonel SEO desteği almak isterseniz, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Tags:
, , , , , , , , , , ,
Share this post on:

Comments

2 Comments

 • Emin olun internette makalenize rast gelmek beni ne kadar memnun etti anlatamam 🙂 Nedenini sorarsanız artık güncel seo bilgileri edinmek hayli zor oldu.Çünkü yığınla eski seolar hakkında yazılar var ve birçoğu güncelliğini yitirmiş durumda.
  Bu tür yazılarınızın artması dileğiyle…

  • Tesekkur ederim Balcova Beko Servisi 🙂 arada link de gelmis guzel.
   Firsat buldukca yazmaya calisiyorum.
   Hep farkli konularda bir seyler olmasini istedigim icin seo ile alakali ara verdigim zamanlar oluyor. Bir sonraki yazida gorusmek uzere.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.