Reklamlar

reklamlar

Reklam, insanlara belirli bir şekilde davranmaya ya da belirli bir şekilde tepki vermeye ikna etmeyi amaçlayan, genellikle bir yayıncı aracılığıyla dağıtılan tipik olarak ödenen bir promosyon türüdür.

Üç temel reklam türü vardır:

 • Bilgilendirici reklamlar, genellikle yeni bir ürün başlatmak veya yeni bir müşteri grubuna erişmek için kullanılır. İnsanlara bir ürünün ne yaptığı, birinin neyi nasıl kullanabileceği, nerede bulabileceği ve fiyatının ne olduğu gibi temel bilgileri verir. Hedef, ilgi toplamak, farkındalık yaratmak, olumlu bir izlenim bırakmak ve insanları bir sonraki adımı atmaya, örneğin bir alışveriş yapmak ya da daha fazla bilgi talep etmek için motive etmektir.
 • İkna edici reklamlar,genel olarak talebi artırmayı, insanları markaları değiştirmeye yönlendirmeyi veya insanları bir satın alma yapmak için motive etmeyi amaçlar. Bir ürünün sunduğu avantajları gösterebilir veya önde gelen bir rakibe karşı temel özellikleri karşılaştırabilir.
 • Hatırlatıcı reklamlar, ürün veya hizmetin gelecekteki satın alımlar için en üst seviyede tutulması amacıyla, zaten bir markayı bilen ve potansiyel olarak bir markayı seven kullanıcıları hedefler. Diğer reklamlardan gelen mesajları güçlendirir ve müşteri referanslarını içerebilir.

Reklam, medyanın bir biçimidir. Bir birilerinin tüketicilerin dikkatini çekmek için çabaladığını gösterir niteliktedir.

Artı ve eksileri olan bir yaklaşım türüdür. Reklamcılık erişimi çok olan ya da geniş olarak hedeflenebilir. Reklam verenler, bir iletinin ne zaman ve nerede dağıtılacağı konusunda çok fazla noktayı kontrol edebilir. Bununla birlikte, doğru mesajı, biçimi ve birinin ilgisini çekmesi ve tutması için kanal bulması ve onları dönüştürmeye ikna etmesi reklamcılığın en büyük zorluklarından biridir.

Reklamlar ve kampanyalar

Bir reklam kampanyasına dalmadan önce, ulaşmaya çalıştığınız kitleyle, müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerle ilgili güçlü bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Hâlihazırda kitleniz hakkında net veri yoksa, bilgi toplamak gereklidir. Zaten müşterileriniz hakkında bilginiz var ise bunları genişletecek bir pazar araştırması son derece önemlidir.

Ulaşmak istediğiniz kişiyi ve onlarla birlikte yayılacak mesaj türünü bilmek, başarılı bir reklam kampanyası için önemlidir. İletişim kurmak için kullandığımız kanallar sürekli değişiyor ve çekirdek kitleniz hakkında güncel bilgiler, kararlarınızı iyi verilere dayandıracaktır.

Reklamlarını yapacağınız kampanyalarınızı yapılandırmak için beş önemli nokta;

 • Görev, reklam kampanyanızın amacı ve hedeflerini tanımlar.
 • Para, herhangi bir kampanyada kritik bir faktördür. Bütçenizin biçim ve reklam yerleşimi üzerinde bir etkisi olacaktır. Mesajınız için doğru ortamı belirledikçe, eksiksiz bir kampanya oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız kaynakları ve becerileri hesaplayın.
 • İleti, hedef kitlenizin almasını istediğiniz bilgilere, harekete geçirici mesajınız (bunları uygulamak istediğiniz eylem) dahil olmak üzere gelir.
 • Medya, aşağıda belirttiğim – bir reklam yerleştirme söz konusu olduğunda – seçim yapmak zorunda olduğunuz çok çeşitli reklamcılık kanallarını belirtir.
 • Ölçüm, sonuçlarınızı ölçmek ve yapılanların ne kadar iyi ya da kötü olduğunu belirlemek için izleyeceğiniz verileri tanımlar.

Reklamcılık seçenekleri

Yazılı basın, radyo ve televizyon gibi geleneksel reklamcılık yöntemleri yaygın olsa da artık tamamen farklı bir beceri isteyen tartışmasız daha uygun maliyetli Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Google gibi dijital pazarlama kanalları da mevcuttur

Reklamlarınız için kullandığınız kanal, bir dizi farklı faktöre bağlı olacaktır:

 • Sizin için hedef kitle son derece önemli bir faktör olacaktır. Zira daha fazla dikkat çekmesi mi gerekiyor? Daha çok kişiye mi ulaşmalı? Nereden nereye bir yönlendirme gerçekleşecek? Gibi soruların cevapları bu hedef kitle üzerinde belirleyici rol oynayacaktır.
 • Bütçe , bir başka kritik faktördür. Her türlü reklamcılık için en az iki maliyeti hesaplamanız gerekir: oluşturma maliyeti ve dağıtma maliyeti. Bazı reklam türleri de bütçeye etkide bulunabilecek sürekli bakım ve dikkat gerektirir. Kendinizin reklam yapabileceği seçeneklerin sayısı gittikçe artarken, özellikle radyo ve televizyon yayını reklamlarında kalite önemlidir. Reklamınız markanızın bir yansıması olduğundan, kalite, herhangi bir tanıtım kampanyası için öncelik olmalıdır.
 • Kaynaklar, finansın ötesinde, eleştirel bir husustur.  Bununla birlikte, birçok çevrimiçi kampanya, optimize edildiğinde en etkili olanlarıdır.

Seçeneklerinize genel bir bakış:

 • Yazılı basın reklamları
 • Radyo reklamları
 • Televizyon reklamları
 • Dijital reklamlar
  • Görüntülü reklamlar
  • Yeniden pazarlama
  • Video
  • Sosyal medya
  • Arama
 • Mobil reklamlar

Genel olarak bilmediğim şeyler üzerine konuşmamayı tercih ettiğimden, yazılı basın reklamları, radyo reklamları ve televizyon reklamları hakkında ayrıntılı bilgileri vermeyeceğim. Zira bu işi çok iyi yapan kişilerin yanında saçma sapan şeyler söylemek sizi de yanıltabilecek bilgiler vermek istemiyorum.

Bu sebeple, uzmanı olduğum dijital pazarlama reklamları ya da bilinen adıyla sosyal medya reklamları hakkında ufak bilgiler vererek reklamlar konusunu bitirmeye çalışacağım.

Dijital pazarlama reklamları

Dijital reklamcılık, en yeni ve en hızlı büyüyen reklamcılık kategorisidir. Bir rapora göre, 2017 yılında reklam harcamalarının dörtte ikisi sosyal medya reklamlarına gitti.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı dijital pazarlama reklam türleri vardır:

 • Metin veya resim kullanabilen, etkileşimli veya video içerebilen “afiş reklamları” olarak adlandırılan görüntülü reklamlar.
 • Görüntülü reklamcılığın kullanıldığı videoları içerebilen video reklamları. Bununla birlikte, genellikle ana videodan önce, sırasında veya sonrasında video kanallarına yerleştirilen reklamlar bulunur.
 • Sosyal medya reklamları, Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya ağlarındaki ücretli reklam seçeneklerini ifade eder.
 • Arama motoru reklamları , örneğin Google’daki “organik” arama sonuçlarının yanında gösterilen ücretli metin tabanlı reklamları ifade eder.

Görüntülü reklamlar

Görüntülü reklamlar, internette gördüğünüz metin, resim ve zengin medya reklamlarının çoğunu kapsar.

Görüntülü reklamlar şunları içerir:

 • Yalnızca salt metin reklamlar
 • Geleneksel banner reklamlar
 • İçeriğin önünde görünen bir resim veya yeni pencerede açılan pop-up reklamlar
 • Pop-under reklamlar, etkin pencerenin altında yeni bir pencerede açılır
 • Bir süre sonra büyüdükçe, fareyle üzerine gelme vb. reklamlar
 • Videolar, animasyonlar ve etkileşimli reklamlar da dahil olmak üzere zengin medya reklamları
 • Önce yüklenen ve sonra istenen içeriğe ilerleyen geçiş reklamları
 • Bilgisayar, video veya çevrimiçi oyunlarda oyun içi reklamlar

Görüntülü reklamcılık kampanyası yayınlama

Görüntülü reklamların birçok seçeneği vardır. Bazıları ücretsiz seçenekler sunar. Daha büyük markalar sıklıkla kendi sitelerinde reklamcılıkla uğraşır. Ayrıca, iki milyondan fazla web sitesi içeren Google’ın görüntülü reklam ağı ve Bing’in reklamcılık ağı gibi büyük ağlar da vardır .

Bazı görüntülü reklam türleri, DIY dostu olabilir, ancak profesyonel bir kampanya için, ihtiyacınız olan beceriler, çalıştırmak istediğiniz reklam türüne bağlıdır. Genişleyen multimedya reklamı, reklam hazırlamak için bir web tasarım ve bazı metin yazarlığı uzmanlığı ihtiyacı duyar.

Web ziyaretçilerinize yeniden pazarlama reklamları

Dijital pazarlama, geçmişte web sitelerini ziyaret etmiş kullanıcıları yeniden etkileyerek potansiyel müşterileri yeniden pazarlama veya yeniden hedefleme fırsatı da sunar.

Yeniden pazarlama ve hedefleme reklamları nasıl çalışır?

 • Birisi bir web sitesini ziyaret ettiğinde, ziyaret edilen sayfalar veya ilgili olduğu konular gibi internet alışkanlıkları hakkında bilgi toplayabilen küçük bir veri paketi olan çerezleri bırakır.
 • Aynı şekilde web siteleri ağı üzerinde dinamik reklam alanı sağlayan bir yeniden pazarlama platformunda reklam alanı satın alabilirsiniz.
 • Alışveriş yapan kişi reklam ağı içindeki bir siteyi ziyaret ettiğinde, dinamik reklam alanı çereze ait bilgileri tanır ve daha önce baktıkları bir ürünü içeren özelleştirilmiş bir reklam yayınlar.

Video reklamları

Dijital pazarlama, videolara televizyonun sunamayacağı pek çok esneklik kazandırır. Televizyon reklamlarının geniş bir kitleye hitap etmesi gerekir. Video reklamları ile çok daha küçük bir grup insan hedeflenebilir.

Videolar görüntülü reklamlara dahil edilebilir ve görüntüleme ağlarında gösterilebilir veya video akışları aracılığıyla dağıtılabilir. Örneğin YouTube, ana videodan önce, ve video sırasında veya sonrasında yayınlanabilen atlanabilir ve atlanamayan reklamlar sunar. Bazı markalar, özellikle medya şirketlerine ait olanlar, uygulamalarında video reklam gösterimi yaparlar.

video reklamlar
video reklamlar

Üretim açısından profesyonel bir video reklam oluşturmak özellikle bir televizyon reklamından farklı değildir. Bir reklamı konseptten yayınlamak için bir takım profesyonellere ihtiyacınız olacak.

Sosyal medya reklamları

Sosyal medya platformları (Facebook, Twitter, Instagram) genellikle ücretsizdir ve sosyal medya reklamlarının odak noktası, sosyal ağların iş dünyasındaki yararını en üst düzeye çıkarmaktır.

Çoğu sosyal medya, aynı zamanda mesajlar, reklamlar veya bir markanın varlığı için ücretli seçenekler sunar. Sosyal medya reklamcılığının kapsadığı şey de budur.

Örneğin:

 • Pinterest reklamları , sabitlenmiş içeriğinizi hedef kitlenizin gruplarına tanıtmanıza izin veren bir tıklama başına ödeme (CPC) modeli kullanarak “promosyon pimleri” sunar.
 • Linkedin reklamları, Linkedin içindeki özelleştirilmiş bir gruba teşvik edebileceğiniz, metinli ve küçük bir resim içeren görüntülü reklamlar kullanmaktadır.
linkedin reklamları
linkedin reklamları
 • Twitter reklamları, her biri farklı bir sonuç elde etmek için tasarlanmış çeşitli seçenekler sunar. İşletmeniz teşvik edebilir:
  • Etkileşimde artış sağlamak için Tweetler
  • Daha fazla takipçi çekmek için hesabınız
  • Bir ürün, konu veya kampanyanın farkındalığını artırma eğilimleri
 • Facebook reklamları, Facebook sayfanızı ve yayınlarınızı tanıtmanızı ya da kullanıcıları web sitenize çekmek, bir uygulamayı tanıtmak veya özel bir anlaşma yapmak için başka bir reklam biçimi kullanmanızı sağlar.

 • Tumblr reklamları, sponsorlu yayınları, videoları, reklamları ve hatta Yahoo ile (blog sitesi sahibi olanlar) bir bağlantı kuruyor.

Hangi sosyal medya reklamlarını ve türünü kullanmayı seçerseniz seçin, geçmişte sosyal medya reklamları ağı üzerinde kampanya yayınlayan ve sitenin hem kültürünü hem de tipik kullanıcı davranışını anlayan biri ile çalışmak faydalı oluyor.

Arama ağı reklamları

Arama motorları pazarlaması (SEM) olarak da bilinen arama ağı reklamcılığıdır. Web sitenize daha fazla trafik çekmek için ücretli arama ağı reklamları kullanılır. Genellikle hangi reklamların görüneceğini ve hangi sırada olacağını belirlemek için bir açık artırma modeli kullanılır.

Reklamlar

Elimden geldiğince sosyal medya reklamlarına ne kadar ağırlık vermiş olsam da genel olarak reklamları anlatmaya çalıştım. Yine de aklınızda kalan sorular olduğunda benimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Sosyal medya reklamları yönetimi için ise profesyonel destek için yine iletişime geçebilirsiniz.

Tags:
, , , , , , , , , , , , , ,
Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.