Opencart SEO için yapılması gerekenler nelerdir? Nasıl yapılır?

Opencart SEO işlemleri

E-ticaret sitelerinde Google gibi arama motorlarında görünürlük yalnızca ziyaretçi trafiği için değil, güvenilirlik ve bilinirlik açısından son derece önemlidir. Hal böyleyken, SEO (Arama motoru optimizasyonu) çalışması da kaçınılmaz bir noktaya ulaşmaktadır. Birçok e-ticaret sisteminin hala yeterli bir SEO alt yapısı bulunmadığından ekstra destek ihtiyacı çok aşikardır. Bugün sizler için Opencart e-ticaret sitesi SEO çalışması ve yapılması gerekenler hakkında birkaç ipucu vermeye çalışacağım.

Opencart SEO nasıl yapılır?

Sayfaların yapılarının ve kodların düzenlenmesi

Opencart her ne kadar bir e-ticaret sistemi olsa da açık kaynak kodlu olduğundan, SEO çalışması yapılması son derece rahattır. Zira şifrelenmiş ya da düzenlenmesini engelleyen herhangi bir dosyası, klasörü ya da kodlaması bulunmadığından, rahatça düzenlenebilir ve daha kaliteli hale getirilebilir durumdadır.

Bu sebeple sizler için ilk önerim, eğer kodlama konusunda bilginiz var ise, özellikle Opencart hazır tema kullanan kişiler için bu kodlamaların düzenlenmesi, daha kullanıcı dostu bir hale getirilmesi, fazlalıklarından arındırılması ilk başta yapılması gereken işlem olarak öne çıkmaktadır.

Opencart hazır temalar ve özellikle ücretsiz hazır temalar üzerinde birçok kod hatasını veya yanlış kod kullanımını barındırmaktadır. Bu sebeple hazır Opencart tema ile web sitesi kurulum yapan kişiler özellikle düzenleme işlemine önem vermelidir.

SEO Url ayarlarının yapılması

Elbette insanlar aradıkları ürünlere hızlıca ulaşmak isteyeceklerdir. Sizin de hedefiniz bu kişileri aradıkları ürünün sizin ürününüz olduğuna inandırmanın yollarından birisi de Opencart SEO url ayarlarının yapılmasıdır.

Örneğin Kırmızı Elbise adında bir ürününüz olsun. Kullanıcı kırmızı elbise araması yaptığında, karşısına index.php?route=product/product&product_id=383829 bu şekilde bir link çıkarsa mı güzel olur? Yoksa kirmizi-elbise.html tarzında bir link çıkarsa mı?

Bu işlem ayrıca Google gibi arama motorlarında yükselmenizi de sağlamaya yardımcı olacağından düzenlemeniz gereken ilklerdeki yerini almaktadır.

Opencart SEO url kullanımını dikkatlice yapmanızı tavsiye ediyorum.

Özgün ve kaliteli ürün açıklamaları

SEO her zaman aradığının bulunması anlamına gelmiyor. Zira ne kadar görünür olsanız da insanların sitenize girmenizi sağlayacak gerçek açıklama metinlerinin yer alması tıklama oranlarınızı yükseltecektir. Dolayısıyla bir ürüne ne kadar kaliteli ve özgün açıklama yazılırsa, o kadar yüksek tıklama oranı yakalanacaktır.

Bu sebeple, Opencart sitenizdeki ürünlerin açıklamalarının özgün ve kaliteli olması ciddi anlamda bir SEO çalışmasıdır. Arama motoru optimizasyonu için önemli can damarı hamlelerinden birisidir.

Kategorilerin açıklama metinlerinin düzenlenmesi

Yukarıda bahsettiğim ürün açıklamalarıyla biraz benzer bir durumdadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken, daha genel ifadeler kullanmaya çalışarak açıklamalarınızı yazarsanız, çok daha fazla kişiye erişme şansınız olacaktır.

Yani örneğin telefon kategorisi olan bir web sitesinde yalnızca telefon hakkında bilgi vermek yerine, “32gb, 64gb, 128gb gibi hafıza seçenekleri bulunan, Apple, Samsung, Nokia gibi markaların, farklı renk ve modellerine buradan ulaşabilirsiniz.” gibi bir açıklama, size çok daha fazla kişiye getirecektir.

Opencart için daha az modül, daha kaliteli site

Opencart modül konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Aradığınız Opencart modülü farklı amaçlara hizmet edebilir ve kolaylıkla bulunabilir durumdadır. Bununla ilgili hiçbir şüphe duymuyorum. Zira ben de müşterilerim için Opencart modül ihtiyacı duyduğumda, hiç zorlanmadan aradığımı bulabiliyorum.

Fakat Opencart, ne kadar çok ekstra modül, o kadar kalite kaybı anlamını taşıyan bir sistemdir. Bu sebeple, gerçekten ihtiyacınız olan Opencart modüllerini belirleyin. Geri kalan modüllerin silinmesi için çalışmalarınızı başlatın. Bakın çok daha iyi ve kaliteli sonuçlar alacaksınız. Kalabalıktan kurtulup, sadeleşmek çok güzeldir.

Ürün resimlerinin anlaşılır ve kaliteli olması

Elbette Türkiye için konuşmak gerekirse, birçok Opencart site kurulumu yaptıran kişinin XML ile bayilik tarzında şirketleşmeye çalıştıklarını biliyoruz. Bu durumda özgün resimler ve farklı ürün fotoğraflarının kullanılması pek mümkün görünmüyor.

Fakat kendi işini yapan firmalar Opencart e-ticaret sitesi kullanıyorlarsa, bu konuya oldukça dikkat etseler çok iyi olur. Zira Google üzerinde resim olarak arama yapıp, oradan ürününüze ulaşabilecek milyonlarca kişi bulunmaktadır.

Farklı ve kaliteli görüntüye sahip ürün fotoğrafları hemen dikkat çeker ve ürününüzü insanlara ulaştırmanıza yardımcı olur.

Umarım anlatmaya çalıştığım bilgiler sizin de Opencart web sitelerinizin SEO çalışması kısımlarında yardımcı olacaktır.

Yine de profesyonel destek almak isterseniz, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Tags:
, , , , , , , , , , , , , , , ,
Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.