Instagram’dan satış yapmak için 10 önemli ipucu

Instagram ortaya çıkmasından bu zamana kadar, fotoğraf paylaşımı alanında en güçlü platform haline geldi. Bu da herkesin bu platformda toplanmasına sebebiyet veriyor. Instagram’da aylık 800 milyonun üzerinde aktif kullanıcı bulunuyor. Her gün 60 milyondan fazla fotoğraf yükleniyor ve günlük ortalama 1.6 milyar beğeni gönderimi yapılıyor.

Fenomen haline dönüşmüş binlerce hesap olduğu bir gerçek. Fakat ya marka olmak? İşte burada doğru bir sosyal medya yönetimi ihtiyacı doğuyor. Doğru planlar, doğru hareketler ve kampanyalar ile bunu başarmanız hiç de zor değil.

Mevcut takipçilerinizi size bağlı tutmakla işe başlamak için, onlarla alakalı içeriklere ağırlık vermelisiniz.  Ayrıca yeni takipçileri de düşünmeden hareket etmemelisiniz.

Fakat akıllarda hep bir soru “instagram’da takipçilerimi nasıl artırabilirim?”. Takipçilerinizi yükseltmek için farklı yöntemlerin uygulandığı bir gerçek. Kimisi takipçi artırma programlarını tercih ederken, başkaları fake hesapları, gerçek takipçilermiş gibi kullanabiliyor. Fakat yazının başından beri markalaşma, instagram’da satış odaklı işler çıkarma konusuna odaklandığımızdan bu tür program ve hilelere yer olmadığını bilmelisiniz.

İşte sizler  için bu yazımda hazırladığım, instagram’ın kendi değerlerine göre kullanabileceğiniz 10 etkili pazarlama stratejisi ve ipuçlarına başlamanın vakti geldi. Bu arada kendi hizmet verdiğim yerlerde edindiğim tecrübelere göre her biri kendi çapında işe yarıyorlar. 🙂

İşte, popüler platformun değer verdiği her şeyi sağmak için kullanabileceğiniz on güçlü Instagram pazarlama ipucu (aslında işe yarıyor).

1. En kısa zamanda Instagram’da işletme profiline geçiş yapın

Instagram pazarlama planınızı düşünmeye başlamadan önce, Instagram işletme profiline geçtiğinizden emin olun. Sonuçta amacımız markalaşmak ve müşteri güvenini kazanacak aktivitelerde bulunmak. İşletme profili bu planın ilk adımıdır.

Mevcut profilinizi bir işletme hesabına geçirmek çok kolaydır .

  • Ayarlarınıza gidin ve başlamak için “İşletme Profiline Geç” seçeneğine tıklayın.

Bir işletme profiline sahip olmanın bazı belirgin yararları vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

  • Takipçileriniz, tıpkı web sitenizde olduğu gibi Instagram sayfanızdan sizinle doğrudan iletişim kurmak için iletişim düğmesini tıklayabilir.
  • Instagram işletme profili, Facebook’un reklam araçlarını kullanmanıza gerek kalmadan Instagram reklamları oluşturmanıza ve yayınlamanıza olanak tanır.
  • Yayınlarınızın gösterimleri ve erişimleriyle ilgili istatistikler sağlayan Insights adlı Instagram analiz araçlarına da erişebilirsiniz.

Instagram işletme profiliyle birlikte gelen ücretsiz avantajların kilidini açtıktan sonra, ölçümleri izlemek ve kitlenizi anlamak için bunları kullanmaya başlamanız gerekir.

2. Ücretsiz Instagram araçlarını kullanın

Aslında Instagram’daki işletme hesapları, Facebook işletme hesaplarından o kadar da farklı değil. Analitik işlemleri, kullanım verileri ve daha fazlasını gösteren sonuçları istediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz.

Demografik bilgiler yani takipçilerinize ait yaş bilgileri, cinsiyetler, aktif olunan saatler gibi birçok yardımcı bilgilye ulaşabilirsiniz.

Bu bilgilere ulaştığınızda, sizin için en doğru paylaşım saatlerini, en çok görüntüleme alan paylaşımlarınızı ve takipçilerinizin ne tür paylaşımlardan hoşlandığını belli eden analizleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Üstelik bütün bu bilgiler ücretsiz olarak sunulmaktadır. Açıkçası sosyal medya yöneticileri için bunlar pahabiçilmez ve erişilmesi son derece önemli istatistiklerdir.

Markanızın takipçilerinin gönderilerinize nasıl etkileşimde bulundukları hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, sonraki paylaşımlarınızdaki etkiyi artırmak için kullanmanız ve yapmanız gerekenleri ezbere biliyor olabilirsiniz.

Bilinen bir gerçek de en dikkat çekici içeriklerden birisi de ürün tanıtımlarınız olabilir.

3. Takipçilerinizi ürünleri satın almaya teşvik edecek ürün tanıtımlarını yayınlayın

Sadece Instagram’a ürün tanıtımları göndererek daha fazla ürün satabilirseniz ne olur? Herhalde harika bir durum ortaya çıkar. Evet bunu başarabilirsiniz. Üstelik hiç de zor değil. Biraz bilgi, biraz tüketici psikolojisi ile mümkün.

Birçok marka ürünlerinin tanıtımları için Instagram’ı kullanıyor. Çünkü instagram bu işlem için harika bir yer! Üstelik kartlarınızı doğru oynarsanız, insanları rahatsız etmeden, her yerde reklamlarınızı göstermeden ve onları korkutmadan, başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Aslında en büyük yanlışlardan birisi de saldırgan bir hesap yönetimi benimsemek. Saldırgandan kasıt, süreklileşen gönderiler, kısa zaman içerisinde onlarca postu takipçilerinize ulaştırmaya çalışmak. Yetmiyormuş gibi bir de reklamlarla iyice üzerlerine gitmek ters tepecektir. “Takipçilerim hızla azalıyor” gibi şikayetlerde bulunmadan önce bu saydıklarımdan herhangi birisini yapıp yapmadığınızdan emin olunuz. 🙂

Bunun için harika bir örnek verebiliriz. Gilt Man markası Instagram’da ürün satışlarını artırabilmek için ürün fotoğraflarını kullanarak, ürün tanıtımı yapmak yerine kendi uygulamasını tanıttı. Sonuçlar muazzam!

Kullanıcılarına uygulamalarını indirerek alışverişlerine %70’e kadar indirimlere ulaşabilecekleri bilgilerini ulaştırdılar. Sonucunda hem uygulama sahibi kişileri artırdılar hem de daha fazla kişiye satış yaptılar.

Türkiye’de bazıları tarafından pek sevilmese de Starbucks tam bir sosyal medya fenomenidir! Her sezon keskin renklerle birleşen fotoğraf çekimleri ile yeni ürünlerini kullanıcılarıyla buluşturmayı hedefler. Yaz, kış farketmez. Starbucks bunun için özel fotoğraflar hazırlar ve kahvesi aynı olsa da farklı şekiller vermeyi başarır.  Oldukça da güzel etkileşimler alır.

Bunu yapmalarının sebebini kullanıcıların isteklerine daha rahat ulaşabilmek olarak açıklıyorlar. Bu tarz fotoğraflar ile takipçilerimizden daha çok yorum ve istek alabiliyoruz. Sonucunda da ileriki dönemlerdeki stratejilerimizi belirliyoruz. Gibi bir açıklamaları var.

4. Sponsorlu reklamlar oluşturun

Herhalde Türkiye’de sponsorlu reklam sözü gün içerisinde en çok kullanılan sözcüklerden birisi haline geldi. En azından bana ulaşan kişilerin 70% lik kısmı bunu merak ederek yazıyorlar. Çünkü gerçekten Instagram’da oluşturacağınız kaliteli sponsorlu gönderiler, birçok kişiye ulaşacak ve satışlarınızın artmasına yardımcı olmaktan öteye geçecektir.

Sponsorlu reklamlar oluştururken elbette reklam bütçenizi ve kimlere göstereceğiniz konusunu dikkatlice değerlendirmenizde fayda vardır.

Sonuç olarak sizin kendi takipçi kitleniz zaten sizi tanıyan kişilerden kurulu. Artık yeni kişilere ulaşmanız gerekiyor ve sponsorlu reklamlar sizin için harika bir seçenek olacak.

Sponsorlu instagram reklamlarına dair farklı yazılar yazdığım için bu konuyu hızlıca geçiyorum. Aramaya inanın ve bu yazılara ulaşın 🙂

5. Instagram Hikayeleri Kullanın

Potansiyel müşterileri mi arıyorsunuz? O zaman story olarak söylemeyi tercih ettiğimiz Instagram hikayeleri sizin için biçilmiş kaftan. Peki neden?

Instagram hikayeleri normal gönderilerinizden farklı olarak bir nevi slayt gösterisine dönüşecektir. Zaten hikaye denmesindeki amaç budur. Birden fazla olayı bir araya getirip ortaya günlük hikayeler çıkaracaksınız.

Günlük hikayeler çün James Bond filmlerindeki gibi 24 saat içerisinde kendi kendisine imha edeceklerdir. Bu olay aslında Snapchat Stories olayına benziyor ve hatta doğrudan bir rakip olma durumudur.

Sonuç olarak Instagram’da gerek gerçek hayattan gerekse sizin kurguladığınız harika içerikler ortaya çıkararak, sizi takip etmeyen insanlara dahi ulaşabilir ve yeni potansiyel müşteriler elde edebilirsiniz.

Üstelik bunları yaparken görüntü kalitenizin çok da iyi olmasına gerek duymazsınız. Profesyonel işlemlere de ihtiyacınız yoktur. Yalnızca kaliteli içerik oluşturmaya dikkat etmeniz, başarıya açılan ilk kapı olacaktır.

6. Daha geniş bir erişim için farklı hesapları ortak edin

Fenomen hesaplardan bahsediyor gibi görünebilirim. Fakat aslında durum bilindiği gibi değil. Gerçekten takipçi hileleri kullanarak oluşturulan hesapları ayırt etmek çok zor. Ayrıca fenomenlerin takipçi kitlelerini de doğru bir şekilde anlamak pek mümkün görünmüyor. Onların oluşturacağı etkiyi hesaplamak da pek olası değil. Bu yüzden gözle görülür gerçeklere odaklanmak sizin için daha doğru olacaktır.

Kendi takipçileriniz içerisinden, yüksek takipçi sayısına sahip olan hesapları seçebilirsiniz. Sizin ürünlerinizi kendi gönderilerinde kullanmasını önerin. İndirimlerle teşvik edin. Gerekiyorsa barter sistemiyle çalışabiliriz diye ikna edin. Fakat gönderilerin bir hikayesinin olmasına önem gösterin.

Bir kullanıcının sizin ürününüzü kullanarak hiçbir şeyden bahsetmeden sizin hashtaginizi ekleyerek oluşturduğu gönderiden pek bir şey beklemeyin. Önemli olan içerisinde bir hikaye barındırmasıdır. Bu anlamda Nike harika işler çıkarmaktadır.

Örneğin gideceği bir yılsonu balosu için, sizden satın aldığı bir ayakkabıyı tercih ettiğini, bu balo için çok heyecanlı olduğunu belirten bir gönderi, hem o kişinin takipçileri hem de sizin takipçileriniz tarafından  oldukça ilgi çekici bulunabilir. Bu sayede sizin de kazanımınız artmış olacaktır.

Coca Cola’da bazı kitleler tarafından sevilmese de sosyal medyayı oldukça etkili kullanan markalardan birisidir. Sürekli işleyen bir çarkın içerisinde planlara bağlı olarak muhteşem kampanyalar oluştururlar.

Bunlardan birisi de sarkı sözlerinin şişelere yazılarak sanatçılara gönderilmesi kampanyasıdır.

Selena Gomez’e giden şişede 6 milyondan fazla beğeni alan Coca Cola’yı tebrik etmekten başka çare yok.

7. Kullanıcı tarafından gönderilen fotoğrafları toplayın

Sürekli nasıl bir fotoğraf göndersem de ilgi çeksem diye düşünmeden, harika gönderiler çıkarmanın bir yolu olsa güzel olmaz mıydı? Peki şuna ne dersiniz?

Kullanıcılar tarafından sizin ürünleriniz kullanılarak oluşturulmuş fotoğrafları kullanın. Bu biraz kolaycılık gibi görünse de önemli markalardan birisinin direkt stratejisidir.

Üstelik bu marka MAC. Apple ile karıştırmayalım. Kozmetik markası MAC kullanıcılarının gönderdiği fotoğrafları kullanarak sosyal medya hesaplarını yönetmeyi stratejik bir yöntem olarak tercih etmektedir. Harika değil mi?

Bu şekilde hem kendi kitlesine gerçek sonuçlar gösterirken, hem de fotoğrafın gerçek sahiplerinin kitlelerine erişerek, daha fazla takipçi kazanmayı hedeflermektedirler. Bunda da başarılı oldukları bir gerçek.

Takipçilerinizi anlamak çok da zor olmamalı. Onlar da sizin gibi büyümek için uğraşıyorlar. Instagram’da onların görüntülerini paylaştığınızda hoşlarına gitmeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Yani aslında bu siz ve müşterileriniz için bir kazan-kazan.

8. İnteraktif markalı bir hashtag ile çıkın

Anında etkileşim oluşturmak istiyorsanız, etkileşimli etiketler bunu elde etmenin harika bir yoludur.

Örneğin RedBull bunun için yaratılmıştır! #redbullkanatlandırır #itgivesyouwings hashtagları için fırtınalar koparan kampanyalara imza atmışlardır. 300 binlik bir gönderi hacmine ulaşan kampanyalardan bahsediyoruz.

9. Doğru zamanlarda yayın (ve fazla posta göndermeyin)

Instagram’da daha fazla gönderi daha çok beğeni anlamına gelmez. Hatta agresif bir gönderi zamanlamanız var ise, mevcut takipçilerinizi kaybetmeniz kesin gibidir.

Fakat nasıl daha çok kişiye erişebilirsiniz? Daha az gönderi yaparak bu mümkün mü?

Evet mümkün. Gönderilerinizi daha önce bahsettiğim istatistik verilerini takip ederek yapın. Haftanın belirli günlerindeki belirli saatleri yani takipçilerinizin en yoğun olduğu zamanları belirleyerek, bu saatler ve günler içerisinde önemli gönderilerinizi paylaşmaya çalışın.

SimplyMeasured’e göre , Instagram’daki en kötü gönderi günleri çarşamba ve pazar olurken, en iyi günler ise pazartesi ve perşembe günleri olarak ortaya çıkmaktadır. Elbette kendi günlerinizi kendinizin belirlemesinde fayda var. 🙂 Bu günler genel olarak ortaya çıkan sonuçlar göz önünde bulundurularak paylaşılmıştır.

Ve CoSchedule’ın araştırmasına göre ise, en iyi günler içerisinde gönderilerinizi paylaşabileceğiniz en iyi zaman dilimleri sabah 08:00 – 09:00 saatleri arasında ve gece yarısı saat 02:00 olarak ortaya çıkmaktadır. Uyarmadan geçmeyeyim. Öğle tatili kavramı genel olarak Türkiye’de bulunan bir kavramdır. Dolayısıyla bu bilgiler verilirken, öğle tatilleri hesaba katılmamaktadır. Zira Dünya’da genel olarak böyle bir şey söz konusu değildir. İnsanlar çalışırlar, gün içerisinde 15-20 dk mola verirler ve evlerine dönerler. Biz biraz yemek yemeyi seviyoruz sanırım. :))

10. Doğru ölçümleri izlediğinizden emin olun

Sayfanızın ve yayınlarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini (veya düşük performans göstermediğini) bilmiyorsanız, Instagram performansınızı iyileştiremez ve optimize edemezsiniz.

Ölçülebilir sonuçlar elde ettiğinizde, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını tam olarak bilirsiniz.

Takipçi artış oranınızı takip ederek başlayın.

Sahip olduğunuz toplam takipçi sayısı genellikle bir makyaj ölçüsü olarak görülür. Gerçekten böyledir.

Ancak izleyici büyüme oranınız değil.

Takipçilerinizin büyüme hızının neye benzediğini göz önünde bulundurduğunuzda, gönderinizin (veya gönderim sıklığınızın) ne tür bir içeriği etkilediğini görebilirsiniz.

Mutlaka bir araç ile takipçi artış oranlarınızı kontrol edin.

Ardından, etkileşim oranlarını ölçün. Bu, beğenileri ve yorumları içerir.

Sayfanızın performansının net bir resmini elde etmek için, takipçilerinizin ortalama katılım yüzdesini ve her gönderinin ortalama etkileşim oranını öğrenmek gerkiyor.

Elbette URL tıklama oranlarınızı da incelemenizde yarar var.

Instagram pazarlama teknikleri hedef kitlenizde ne kadar etkili olursa, tıklama oranınız kadar yüksek olur. Düşükse, yaklaşımınızı iyileştirmeye çalışın.

Sonuç olarak,

Siz de en çok işinize yarayan metodları benimle ve diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Birlikten kuvvet doğar! 🙂

Görüşmek üzere.

Ümit DEĞERLİ

Tags:
, , , , , , , , , ,
Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.