İnstagram’dan alışveriş güvenli midir?

instagramdan nasıl güvenli alışveriş yapılır

İnternet alışverişlerinin ya da online alışveriş sitelerinin yükselişi hepimiz için aşikar. Bu durumla birlikte insanlar online alışveriş yaparken zaman gibi önemli bir kavramı kazanmış oluyorlar.

Günümüz teknolojisi göz önünde bulundurulduğunda, güvenlik açıklarının büyük bir hızla kapatıldığı görünmektedir. Dolayısıyla internet alışverişlerinin  gün geçtikçe güvenli hale geldiğini öncelikle belirtmek gerekir.

Fakat enteresan bir durum özellikle Türkiye için bambaşka bir boyuta geçmiş durumda. Bu da İnstagram’dan alışveriş.

Instagram alışverişi güvenli mi?

Instagram genel olarak bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak ortaya çıksa da, insanın içerisindeki girişimci ruh, bunu da değerlendirmeyi bildi. Yüzlerce, binlerce ve Dünya genelini düşündüğümüzde milyonlarca instagram mağazası ya da instagram butikleri her yeri sarmış durumda. Sürekli olarak yeni ürünler, yeni paylaşımlar ve yeni pazarlamacılar görmekteyiz.

Türkiye’yi düşündüğümüzde ise, birçok alanda olan dolandırıcılık Instagram alışverişi için de yerini almış görünüyor. Fakat her instagram mağazası güvenli değil demek biraz haksızlık olacaktır.

Gazetelerde ve internet yayınlarında, gördüğüm kadarıyla büyük ölçüde kötüleme kampanyaları yürütülmekte. Kesinlikle zarar görmüş ve görebilecek kişiler mevcuttur. Fakat bu bütün instagram alıverişi güvensiz demek için çok genel bir yargılama olacaktır.

İnstagram’dan nasıl güvenli alışveriş yapabilirim?

İşte asıl soru bu olmalı diye düşünüyorum. Çünkü elimizde bir teknoloji var ve bunu iyi bağlamda değerlendirmeliyiz. Elbette güvenlik önemlerimizi kendi çapımızda alarak.

Instagram artık resmi olarak kendisi alıverişe izin vermekte. Bunu da farklı ülkelerde uygulamaya koydular. Elbette öncelik Avrupa ve Amerika kıtalarında başladığı alışveriş denemelerine Türkiye’de henüz izin vermiyor. Bunun için herhangi bir açıklama yapılmamış olsa da Türkiye’de henüz e-ticaret işlemlerinin tam olarak oturmadığından kaynaklı olduğunu anlamak hiç de zor değil.

Peki yeni instagram alışveriş eklentisi nasıl?

Kullanım şekli hiçbir şekilde normal fotoğraf paylaşımından farklı değil. Birebir tecrübe etmiş birisi olarak söyleyebilirim ki, instagram üzerinden alışveriş yine mümkün olmayacak. Yalnızca paylaşılan fotoğrafa kişi etiketler gibi ürün etiketleyebiliyorsunuz. Etiketlenen bir ürün olduğunda, çanta şeklinde bir ikon paylaşımın üzerine geliyor ve bu ikona tıklanıldığında etiketlenen ürün ve fiyat bilgisi ortaya çıkıyor. Bu çıkan bilgiye tıklanıldığında ise, alışverişi gerçekleştirebileceğiniz e-ticaret sitesine yönlendiriliyorsunuz. İşte bu noktada Türkiye’de ne kadar başarılı olunabilir? Bunu birlikte göreceğiz.

Fakat çıkarmamız gereken sonuç. Instagram alışverişi, Instagram tarafından da desteklenen bir konu haline geldi.

Instagram güvenli alışveriş için neler yapılmalı başlığına dönecek olursak;

Kendi şahsi deneyimlerim ölçüsünde ufak bir liste yapabilirim.

 • Firma bilgilerinin doğruluğunu kontrol edin.
  • Instagram kişisel ve şirket hesapları olarak iki şekilde çalışmaktadır. Kişisel instagram hesabı üzerinden satış yapılan hesaplara fazla güvenmeyin. İşletme – Şirket hesabı olan firmaların bilgileri profillerinde açıkça belirtilmiştir. Kontrol edebilirsiniz.
 • Ürün faturalı mı?
  • Satışı yapılan ürünün faturalı olup olmadığını mutlaka sorun! Zira olası bir iade durumunda elinizde belge olması gerektiğini unutmayın!
 • İade ve değişim var mı?
  • İnternet alışverişlerinin iade ve değişim oranı Dünya genelinde %30 – %40 seviyesindedir. Zira dokunmadığımız, hissetmediğimiz ve hatta denemediğimiz bir ürünü beğenip almaya çalışıyoruz. Dolayısıyla iade ve değişim durumunda ne yapmanız gerektiğini açık açık belirtmelerini sağlayın. Hatta iade yok değişim var gibi saçma talepleri olan firmalarla hiç çalışmayın. Zira sizin paranız. Ne yapmak istediğinize yalnızca siz karar verebilirsiniz.
 • Daha önce alanlarla iletişime geçin.
  • Birçok kişi sizin gibi bu ürünleri almak istiyor ve alıyorlar da. Elbette içlerinde sorun yaşayan ya da yaşamayan kişiler mevcut. Bu kişilere mesaj gönderip ulaşmayı ve sormayı deneyebilirsiniz. Ayrıca almak istediğiniz ürünlerin altına yazılan yorumlara da dikkatlice göz gezdirmeyi unutmayın.

Instagram ve diğer internet alışverişleri için birçok güvenli mağaza ve butik bulunmaktadır. Kesinlikle her mağazanın aynı şekilde kötü ya da iyi olduğunu düşünmeyin. Siz önlemlerinizi alın. Gerisi zaten yeterince güvenli hale gelecektir.

Şahsi fikir olarak, internet alışverişlerinden büyük keyif alıyorum. Hem daha ucuza alışveriş yapıyorum. Hem de zamandan tasarruf ediyorum. Size de tavsiye ederim.

Bu konuda tartışmak, soru sormak ya da bilgi almak isterseniz, yorum yazmaktan çekinmeyiniz. Hemen her yoruma cevap yazmaya çalışıyorum.

Görüşmek üzere.

Tags:
, , , , , , , , , , , , , , , ,
Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.