Instagram’da sahte fenomen hesap ve reklam verme deneyi

instagram fenomen hesap reklam deneyi

Okumaya başlamış olduğunuz hikaye tamamen gerçeklerden oluşmaktadır. Özellikle Instagram reklamları hakkında araştırma yapanların hatırlaması ve öğrenmesi gereken bir hikayedir. Zira Instagram reklamlarının fenomenlerin oluşturduğu bölüm gözardı edilmeyecek kadar yüksek boyuttadır.

Instagram fenomen reklamları

Instagram reklam verme işleminin en ilginç kısımlarından birisi de fenomen hesaplara reklam verme aşamasıdır. İşte bu aşamayı deneyimlemek için bir kullanıcı sahte fenomen olmaya karar verir.

Instagram etkileyici pazarlama noktası. Üstelik şimdi 1 milyar dolarlık bir endüstri ve bu ortama girmek için sevimli bir köpeğe ya da kitaba veya lüks bir yaşam tarzına ihtiyacınız yok. Mediakix  tarafından yapılan bir araştırmaya göre, herkes markalarla karlı sözleşmeler imzalamak için kendi sahte fenomen hesabını oluşturabilir.

Ajans, iki hayali Instagram hesabı oluşturdu:

  1. Yaşam tarzı ve moda merkezli Instagram modeli
  2. Seyahat ve macera fotoğrafçısı

İlk hesapta Mediakix bir model kiraladı ve bir günlük bir fotoğraf çekimi yoluyla tüm kanal içeriğini üretti. Bu hesap Alexa Rae ( calibeachgirl310 )

İkinci hesap Amanda Smith ( wanderingggirl ) ve Mediakix bu sefer daha da ileri gitti. Dünyanın her yerindeki rasgele yerlerin ve fotoğraf makinesinden uzak duran poz veren sarışın kızların ücretsiz stok fotoğraflarının bulunduğu bir profil oluşturuldu. 🙂

Sahte şahsiyetler kurduktan ve içeriğini ürettikten sonra, takipçileri satın almaya başladı.

Mediakix,

“Başlangıçta çok fazla izleyicinin satın alınmasının Instagram’ın hesabı işaretlemesine neden olacağından kaygı duyduk, günde 1.000 takipçiyi satın almaya başladık” dedi.

“Ancak, bir anda herhangi bir sorunla karşılaşmadan aynı anda en fazla 15.000 takipçi satın alabildiğimizi hızlıca öğrenmiş olduk.”

Bu takipçi ordusu ne kadara mal oldu?

1,000 takipçi ortalama 6 – 15 TL arasında.

Esasen, takipçiler gönderileri beğenmeli ve yorum yapmalılar. Hepinizin bilidği üzere sosyal medyanın işleyisi aktiflik üzerine kurulu. Dolayısıyla takipçiler beğenmez ve yorum yapmazlarsa bir anlamı kalmamış olur. Hesap değersizleşir.

Bu sebeple sonraki adımda takipçi yorumlarını ve beğenilerini satın almaya başladılar. Aynı şekilde yorum giderleri de ortalama olarak 1000 yorum başına 6-15 TL arası fiyatlar ödediler. Her bir fotoğraf için  2500 beğeni ve 50 kadar yorum satın aldılar.

Bu iki hesabın toplam maliyeti 1300 dolar kadar bir fiyata ulaştı.

İki hesabın toplam takipçi sayısı 10.000 kişiyi geçtiğinde, artık fenomen hesap olarak reklam teklifleri almanın vakti gelmişti. Kendileri de firmalara instagram hesaplarında fenomen olduklarını ve reklamlarını yapabileceklerine dair başvurular göndermeye başladılar.

Başarılı da oldular. Tam 4 ödeme için anlaştılar. Her bir hesap için ikişer reklam teklifi aldılar. Moda fenomen hesabı reklam için bir mayo giyim firması ve yemek firması ile anlaştı. Diğer seyehat fenomen hesabı ise reklamları için bir alkollü içecek firması ve yemek firması ile anlaştı. Karşılığında ise barter denilen sistem ile reklam karşılığı ücretsiz ürün temini garantisi aldılar.

Instagram fenomen reklamı nasıl yapılır?

İşte sorulması gereken asıl soru bu! Fenomen reklamları nasıl yapılır?

Yani sahte iki hesap dahi bu tür bir anlaşmayı sahte takipçi ve yorumlarla başarmış oldu.

Sözün özü, sadece Türkiye değil, her ülkede bulunan firmalar, fenomen reklamları milyonlarca lira ile zarara uğramış olabilir.  Instagram’da fenomen reklamı yaparken nasıl yapıldığı hakkında bir fikriniz yok ise bu yazı ile biraz daha dikkatli olarak işlemlerinizi gerçekleştireceğinizi düşünüyorum.

Sonuç olarak 1 milyar dolarlık bir endüstri içerisinde elbette dolandırıcıların yer alması beklenebilir. Fakat daha güvenilir olan fenomen hesapları tercih ederseniz, çok daha iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Tags:
, , , , , , , ,
Share this post on:

Comments

6 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.