Instagram reklam verme

Instagram reklam verme aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Instagram’da reklam vermek için ihtiyacınız olan şeyler; telefon ya da bilgisayar, instagram hesabı, reklam vereceğiniz bir gönderi, internet bağlantısı ve elbette para. Bunlar olduğunda instagram reklam vermek çok kolay. Fakat benim anlatmak istediğim şey, instagram‘da doğru reklam, doğru kişilere, doğru zamanda nasıl verilir? Siz de bunları öğrenmek istediğinizde, instagram reklam verme konulu yazı dizime başvurabilirsiniz.

Instagram reklamı nasıl verilir?

Instagram Türkiye’de e-ticaret denildiğinde en çok tercih edilen reklam kanallarından birisi haline geldi. Hatta öyle ki, artık internet kullanıcıları arasından e-ticaret yapmak isteyen kişiler, instagram‘da gördükleri ürünleri, yine instagram üzerinden, whatsapp ya da mesaj yoluyla satın almayı, web sitesi üzerinden yapılan alışverişlere oranla daha çok tercih ediyor.

Bu sebeple, instagram sponsorlu reklam ve sponsorlu içerik ücretleri satıcılar tarafından en çok merak edilen konular arasındaki yerini almış bulunuyor.

Instagram sponsorlu reklam ücreti

Instagram sponsorlu reklam ücreti ve instagram’da kişilere, fenomenlere, bloggerlara verebileceğiniz reklam ücretleri genellikle birbirine karıştırılan konular.  O yüzden bu ayrımı tanımlamakla başlayalım.

Sponsorlu instagram reklam ücreti, sizin belirlediğiniz herhangi bir içeriğin instagram tarafından, yine sizin belirlemiş olduğunuz bir hedef kitleye tıklama başı, görüntülenme başı maliyetle hesaplanarak, tanıtılma fiyatıdır.

Instagram’da fenomen reklamı ya da blogger reklam ücreti ise, instagram üzerinde belirli bir populerliğe ulaşmış kişilerin sizin marka ya da ürününüzü kendi instagram hesaplarından, yayınlamak üzere belirlediği fiyat politikasına göre belirlenir. Genel olarak saatlik ya da günlük bir fiyat politikası belirleyen blogger ve fenomen hesaplar, sizin belirlediğiniz bir içeriği kendi hesaplarından paylaşarak, kendi takipçi kitlesine, herhangi bir hedef kitle seçimi olmadan reklamınızı yapmış olurlar.

Bu yazıda bizi ilgilendiren konu instagram’ın kendisine ait olan, sponsorlu olarak görünecek reklam kampanyalarını nasıl yapmanız, ne kadar ücret belirlemeniz gerekliliği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaktır.

Instagram reklam ücreti nasıl belirlenir?

Instagram reklam ücreti sizin tarafınızdan belirlenir. Aslında instagram size herhangi bir şekilde bu reklam 100 TL tutacak, 50 TL olmadan bir reklam açamazsınız gibi bir fiyat limiti belirlemez. Kontrol tamamen sizin bütçenize kalmış durumdadır.

Reklam verirken, günlük bütçe ya da belirli bir tarih aralığında toplam bütçe belirleyerek, instagram’da yayınlamak istediğiniz reklam içeriğinin ne kadar süre ve kaç liralık bir bütçe ile devam etmesini istediğinizi siz seçmelisiniz.

Bütçe belirlerken nelere dikkat etmeliyim?

Reklam bütçesi belirlerken, satmak istediğiniz üründen, bu ürünü kimlerin tercih edebileceğine, hangi yaş aralığında kişilerin sipariş vermek isteyebileceğine kadar, birçok detayı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Bir giyim sitenizin olduğunu farz edelim. Bir elbise reklamı açmak istediğinizde, bu reklamı erkeklere göstermenin ne kadar bir faydası olabilir? Dolayısıyla bütçe belirlerken, erkek gösterimi için harcayacağınız örneğin 50 TL yi reklamınızdaki erkek kitleyi pasif ederek başka bir reklamda kullanabilirsiniz. Peki bu elbisenin, mini bir gece elbisesi olduğunu farz edersek? Bunu 50+ yaş üzerindeki kadınların tercih etme oranı ne kadar yüksek olabilir? İşte size bir tasarruf alanı daha. Reklamını yapmak istediğiniz ürünün, yaş hedeflemesine çok dikkat ediniz.

Instagram reklamı oluşturma ile ilgili olabilecek en doğru bilgileri yalın halleri ile sizlere aktarmaya çalıştım. Sizin de aklınıza kalan sorular olduğunda benimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Hatta bu işleri ben beceremem daha profesyonel bir desteğe ihtiyacım var diye düşünenler olursa, tüm ekibimle sizin yanınızda olacağımızdan şüpheniz olmasın.

Özet
Instagram reklam verme
Konu Başlığı
Instagram reklam verme
Açıklama
Instagram reklam verme aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Instagram'da reklam vermek için ihtiyacınız olan şeyler; telefon ya da bilgisayar, instagram hesabı, reklam vereceğiniz bir gönderi, internet bağlantısı ve elbette para. Bunlar olduğunda instagram reklam vermek çok kolay. Fakat benim anlatmak istediğim şey, instagram'da doğru reklam, doğru kişilere, doğru zamanda nasıl verilir? Siz de bunları öğrenmek istediğinizde, instagram reklam verme konulu yazı dizime başvurabilirsiniz.
Yazar
Paylaşan Kişi
umitdegerli.com
Logo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir