Instagram reklam verme aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Instagram’da reklam vermek için ihtiyacınız olan şeyler; telefon ya da bilgisayar, instagram hesabı, reklam vereceğiniz bir gönderi, internet bağlantısı ve elbette para. Bunlar olduğunda instagram reklam vermek çok kolay. Fakat benim anlatmak istediğim şey, instagram‘da doğru reklam, doğru kişilere, doğru zamanda nasıl verilir? Siz de bunları öğrenmek istediğinizde, instagram reklam verme konulu yazı dizime başvurabilirsiniz.

Instagram reklamı nasıl verilir?

Instagram Türkiye’de e-ticaret denildiğinde en çok tercih edilen reklam kanallarından birisi haline geldi. Hatta öyle ki, artık internet kullanıcıları arasından e-ticaret yapmak isteyen kişiler, instagram‘da gördükleri ürünleri, yine instagram üzerinden, whatsapp ya da mesaj yoluyla satın almayı, web sitesi üzerinden yapılan alışverişlere oranla daha çok tercih ediyor.

Bu sebeple, instagram sponsorlu reklam ve sponsorlu içerik ücretleri satıcılar tarafından en çok merak edilen konular arasındaki yerini almış bulunuyor.

Instagram reklam verme
Instagram reklam verme

Instagram sponsorlu reklam ücreti

Instagram sponsorlu reklam ücreti ve instagram’da kişilere, fenomenlere, bloggerlara verebileceğiniz reklam ücretleri genellikle birbirine karıştırılan konular.  O yüzden bu ayrımı tanımlamakla başlayalım.

Sponsorlu instagram reklam ücreti, sizin belirlediğiniz herhangi bir içeriğin instagram tarafından, yine sizin belirlemiş olduğunuz bir hedef kitleye tıklama başı, görüntülenme başı maliyetle hesaplanarak, tanıtılma fiyatıdır.

Instagram’da fenomen reklamı ya da blogger reklam ücreti ise, instagram üzerinde belirli bir populerliğe ulaşmış kişilerin sizin marka ya da ürününüzü kendi instagram hesaplarından, yayınlamak üzere belirlediği fiyat politikasına göre belirlenir. Genel olarak saatlik ya da günlük bir fiyat politikası belirleyen blogger ve fenomen hesaplar, sizin belirlediğiniz bir içeriği kendi hesaplarından paylaşarak, kendi takipçi kitlesine, herhangi bir hedef kitle seçimi olmadan reklamınızı yapmış olurlar.

Bu yazıda bizi ilgilendiren konu instagram’ın kendisine ait olan, sponsorlu olarak görünecek reklam kampanyalarını nasıl yapmanız, ne kadar ücret belirlemeniz gerekliliği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaktır.

Instagram reklam ücreti nasıl belirlenir?

Instagram reklam ücreti sizin tarafınızdan belirlenir. Aslında instagram size herhangi bir şekilde bu reklam 100 TL tutacak, 50 TL olmadan bir reklam açamazsınız gibi bir fiyat limiti belirlemez. Kontrol tamamen sizin bütçenize kalmış durumdadır.

Reklam verirken, günlük bütçe ya da belirli bir tarih aralığında toplam bütçe belirleyerek, instagram’da yayınlamak istediğiniz reklam içeriğinin ne kadar süre ve kaç liralık bir bütçe ile devam etmesini istediğinizi siz seçmelisiniz.

Bütçe belirlerken nelere dikkat etmeliyim?

Reklam bütçesi belirlerken, satmak istediğiniz üründen, bu ürünü kimlerin tercih edebileceğine, hangi yaş aralığında kişilerin sipariş vermek isteyebileceğine kadar, birçok detayı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Bir giyim sitenizin olduğunu farz edelim. Bir elbise reklamı açmak istediğinizde, bu reklamı erkeklere göstermenin ne kadar bir faydası olabilir? Dolayısıyla bütçe belirlerken, erkek gösterimi için harcayacağınız örneğin 50 TL yi reklamınızdaki erkek kitleyi pasif ederek başka bir reklamda kullanabilirsiniz. Peki bu elbisenin, mini bir gece elbisesi olduğunu farz edersek? Bunu 50+ yaş üzerindeki kadınların tercih etme oranı ne kadar yüksek olabilir? İşte size bir tasarruf alanı daha. Reklamını yapmak istediğiniz ürünün, yaş hedeflemesine çok dikkat ediniz.

Instagram reklamı oluşturma ile ilgili olabilecek en doğru bilgileri yalın halleri ile sizlere aktarmaya çalıştım. Sizin de aklınıza kalan sorular olduğunda benimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Hatta bu işleri ben beceremem daha profesyonel bir desteğe ihtiyacım var diye düşünenler olursa, tüm ekibimle sizin yanınızda olacağımızdan şüpheniz olmasın.

Instagram reklamı verme

Aslında yazının içeriği Instagram reklamları hakkında genel bir bilgilendirme odaklıydı. Fakat Instagram’da reklam verme işlemi ile alakalı daha ayrıntılı bir yazı talebi aldığım için onu da bu başlık altında toplayarak, daha geniş içerikli bir hale getirmek istedim. Böylece hem sizin isteklerinizi yerine getirmiş olayım, hem de bir miktar bilgimizi tazeleyelim istedim.

Konuyu anlatırken yine oldukça yalın ve açıklayıcı bir dil kullanmaya özel göstereceğim. Gerekli yerlerde görsellerle anlatımı destekleyeceğim. Umarım sıkılmadan okuyabilirsiniz. Şimdi Instagram reklam verme işlemine ayrıntılı olarak birlikte göz atalım.

Instagram reklamları iki şekilde yayımlanabilir;

  1. Instagram hesabınız üzerinden
  2. Facebook business manager üzerinen

Öncelikle Instagram hesabından reklam verme işlemini öğrenelim.

Instagram reklamı verebilmek için neler gerekir?

Instagram reklamı vermek için önce Instagram hesabınızda bir ödeme yönteminizin ekli olması gerekmektedir. Zira para karşılığı sponsorlu reklamlar oluşturacağınız için, Instagram bu parayı tahsil edeceği ödeme yöntemini öncelikle öğrenip, onaylamak isteyecektir.

Instagram ödeme yöntemleri genel olarak, kredi kartı, paypal ve kupon kodu olmakla birlikte bir de büyük şirketler için hesap kredisi denilen farklı bir türü mevcuttur. Paypal Türkiye’de kullanılamadığından, kupon kodunuz ve hesap krediniz yok ise geriye kalan seçenek yalnızca kredi kartı ile ödeme yapmanızdır.

S:  Instagram’da reklam yapabilmek için işletme hesabı gerekli midir?

C: Evet gereklidir. Fakat bu Instagram reklamlarını yalnızca işletme sahibi olanlar verebilir demek değildir. Bu işlemin adı yalnızca işletme hesabıdır. Sonuçta mali bir döngü olduğundan, bunu kayıtlı tutmak adına işletme hesabı ibaresi gelmektedir. Kişisel hesabınızla da işletme hesabına geçiş yapabilir, Instagram reklamları açabilirsiniz.

S: Instagram’da reklam açmak için ödeme yöntemini nasıl tanımlarım?

C: Ödeme yöntemi tanımlamak için hesabınızın ayarlarında bulunan işletme hesabına geç işlemini gerçekleştirdikten sonra, ödeme yöntemleri bağlantısı görünür olacaktır. Bu sayede ödeme yöntemini tanımlayabilirsiniz.

Bu işlemler Instagram reklamı verme işlemi için olmazsa olmaz işlemleri oluşturur. Hesabınızı işletme hesabına çevirip, ödeme yönteminizi tanımladıktan sonra, artık reklamları hazırlamaya başlayabilirsiniz.

instagram reklam verme
instagram reklam verme

Şahsi hesabım olduğundan, paylaşımlarımla ilgili kusura bakmayın 🙂 Sevenler sevmeyenler olabilir. Yalnızca açıklayıcı olmaya çalışıyorum.

Gelelim önemli diğer konuya.

Instagram’da reklam açma

Harika gidiyorsunuz! Buraya kadar her şeyi tamamladıysanız, gerisi gerçekten çok daha kolay! Instagram hesabınızda birçok görsel bulunmakta. Hatta yalnızca bir tane dahi olsa bu da yeterli!  Gördüğünüz gibi reklam verme işleminin en önemli kısmını hallettiniz ve artık tek bir görsel dahi işinizi görmenize yetiyor.

Artık tüm yapmanız gereken reklam vermek istediğiniz Instagram görselinizi seçip, bu görseli size en uygun hedef kitleye, kaç gün ve ne kadar bütçe ile göstermek istediğinize karar vermek!

instagram'da nasıl reklam verilir
instagram’da nasıl reklam verilir

Gördüğünüz gibi reklam için açtığınız paylaşımınızın altında artık “Tanıtımını yap” butonu var. Bu butona tıkladıktan sonra ne için reklam yapmak istediğinizi belirleyeceğiniz 3 seçenek çıkacak;

  1. Profil ziyaretlerini artırabilirsiniz. Bu sayede insanların sizin profilinize gelmelerini sağlayabilir ve daha fazla bilinirliğe sahip olabilirsiniz.
  2. İnternet sitesi ziyaretlerini artırabilirsiniz. Bu reklam ile web sitenizin trafiğini yükseltip, daha çok kişiye erişmiş olursunuz.
  3. Bir adresin yakınındaki kişilere erişebilirsiniz. Daha çok sabi mağazalar için ideal bir reklam türüdür. Zira bu reklam ile yakınındaki kişilere kendi işletmesini tanıtıp onların mağazayı ziyaret etmelerini sağlayabilir.

Sonraki adımda ise Instagram’da reklamınızı göstereceğiniz hedef kitleyi berlirleme, reklamın kaç gün süre ile yayımlanacağını belirleme ve elbette bütçenizi belirleme işlemlerini yapmalısınız.

Bu işlemleri yaparken içgüdüsel ya da önceki müşterilerinizin davranışlarını düşünerek ilk etapta hedefleme gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında ise işin analitik boyutu ile karşı karşıya kalıp, daha profesyonel reklamlar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal medya uzmanları bu konularda son derece profesyonel işler çıkarmaktadır. Vaktiniz olursa, neden bir sosyal medya uzmanına ihtiyaç duyabileceğinizi anlamak için sosyal medya uzmanı yazımı okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca Instagram reklam ücretleri ile ilgili yazım da size bu konuda yardımcı bilgiler verebilir.

Elbette bu işlemleri tek başınıza yapabilirsiniz. Fakat daha ayrıntılı bilgi almak ya da bir Instagram reklam uzmanı tarafından gerçekleştirilen profesyonel Instagram reklam yönetimi isterseniz benimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.