Instagram reklam verme

instagram reklam verme

Instagram reklam verme aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Instagram’da reklam vermek için ihtiyacınız olan şeyler; telefon ya da bilgisayar, instagram hesabı, reklam vereceğiniz bir gönderi, internet bağlantısı ve elbette para. Bunlar olduğunda instagram reklam vermek çok kolay. Fakat benim anlatmak istediğim şey, instagram‘da doğru reklam, doğru kişilere, doğru zamanda nasıl verilir? Siz de bunları öğrenmek istediğinizde, instagram reklam verme konulu yazı dizime başvurabilirsiniz.

Instagram reklamı nasıl verilir?

Instagram Türkiye’de e-ticaret denildiğinde en çok tercih edilen reklam kanallarından birisi haline geldi. Hatta öyle ki, artık internet kullanıcıları arasından e-ticaret yapmak isteyen kişiler, instagram‘da gördükleri ürünleri, yine instagram üzerinden, whatsapp ya da mesaj yoluyla satın almayı, web sitesi üzerinden yapılan alışverişlere oranla daha çok tercih ediyor.

Bu sebeple, instagram sponsorlu reklam ve sponsorlu içerik ücretleri satıcılar tarafından en çok merak edilen konular arasındaki yerini almış bulunuyor.

Instagram reklam verme
Instagram reklam verme

Instagram sponsorlu reklam ücreti

Instagram sponsorlu reklam ücreti ve instagram’da kişilere, fenomenlere, bloggerlara verebileceğiniz reklam ücretleri genellikle birbirine karıştırılan konular.  O yüzden bu ayrımı tanımlamakla başlayalım.

Sponsorlu instagram reklam ücreti, sizin belirlediğiniz herhangi bir içeriğin instagram tarafından, yine sizin belirlemiş olduğunuz bir hedef kitleye tıklama başı, görüntülenme başı maliyetle hesaplanarak, tanıtılma fiyatıdır.

Instagram’da fenomen reklamı ya da blogger reklam ücreti ise, instagram üzerinde belirli bir populerliğe ulaşmış kişilerin sizin marka ya da ürününüzü kendi instagram hesaplarından, yayınlamak üzere belirlediği fiyat politikasına göre belirlenir. Genel olarak saatlik ya da günlük bir fiyat politikası belirleyen blogger ve fenomen hesaplar, sizin belirlediğiniz bir içeriği kendi hesaplarından paylaşarak, kendi takipçi kitlesine, herhangi bir hedef kitle seçimi olmadan reklamınızı yapmış olurlar.

Bu yazıda bizi ilgilendiren konu instagram’ın kendisine ait olan, sponsorlu olarak görünecek reklam kampanyalarını nasıl yapmanız, ne kadar ücret belirlemeniz gerekliliği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaktır.

Instagram reklam ücreti nasıl belirlenir?

Instagram reklam ücreti sizin tarafınızdan belirlenir. Aslında instagram size herhangi bir şekilde bu reklam 100 TL tutacak, 50 TL olmadan bir reklam açamazsınız gibi bir fiyat limiti belirlemez. Kontrol tamamen sizin bütçenize kalmış durumdadır.

Reklam verirken, günlük bütçe ya da belirli bir tarih aralığında toplam bütçe belirleyerek, instagram’da yayınlamak istediğiniz reklam içeriğinin ne kadar süre ve kaç liralık bir bütçe ile devam etmesini istediğinizi siz seçmelisiniz.

Bütçe belirlerken nelere dikkat etmeliyim?

Reklam bütçesi belirlerken, satmak istediğiniz üründen, bu ürünü kimlerin tercih edebileceğine, hangi yaş aralığında kişilerin sipariş vermek isteyebileceğine kadar, birçok detayı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Bir giyim sitenizin olduğunu farz edelim. Bir elbise reklamı açmak istediğinizde, bu reklamı erkeklere göstermenin ne kadar bir faydası olabilir? Dolayısıyla bütçe belirlerken, erkek gösterimi için harcayacağınız örneğin 50 TL yi reklamınızdaki erkek kitleyi pasif ederek başka bir reklamda kullanabilirsiniz. Peki bu elbisenin, mini bir gece elbisesi olduğunu farz edersek? Bunu 50+ yaş üzerindeki kadınların tercih etme oranı ne kadar yüksek olabilir? İşte size bir tasarruf alanı daha. Reklamını yapmak istediğiniz ürünün, yaş hedeflemesine çok dikkat ediniz.

Instagram reklamı oluşturma ile ilgili olabilecek en doğru bilgileri yalın halleri ile sizlere aktarmaya çalıştım. Sizin de aklınıza kalan sorular olduğunda benimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Hatta bu işleri ben beceremem daha profesyonel bir desteğe ihtiyacım var diye düşünenler olursa, tüm ekibimle sizin yanınızda olacağımızdan şüpheniz olmasın.

Instagram reklamı verme

Aslında yazının içeriği Instagram reklamları hakkında genel bir bilgilendirme odaklıydı. Fakat Instagram’da reklam verme işlemi ile alakalı daha ayrıntılı bir yazı talebi aldığım için onu da bu başlık altında toplayarak, daha geniş içerikli bir hale getirmek istedim. Böylece hem sizin isteklerinizi yerine getirmiş olayım, hem de bir miktar bilgimizi tazeleyelim istedim.

Konuyu anlatırken yine oldukça yalın ve açıklayıcı bir dil kullanmaya özel göstereceğim. Gerekli yerlerde görsellerle anlatımı destekleyeceğim. Umarım sıkılmadan okuyabilirsiniz. Şimdi Instagram reklam verme işlemine ayrıntılı olarak birlikte göz atalım.

Instagram reklamları iki şekilde yayımlanabilir;

 1. Instagram hesabınız üzerinden
 2. Facebook business manager üzerinen

Öncelikle Instagram hesabından reklam verme işlemini öğrenelim.

Instagram reklamı verebilmek için neler gerekir?

Instagram reklamı vermek için önce Instagram hesabınızda bir ödeme yönteminizin ekli olması gerekmektedir. Zira para karşılığı sponsorlu reklamlar oluşturacağınız için, Instagram bu parayı tahsil edeceği ödeme yöntemini öncelikle öğrenip, onaylamak isteyecektir.

Instagram ödeme yöntemleri genel olarak, kredi kartı, paypal ve kupon kodu olmakla birlikte bir de büyük şirketler için hesap kredisi denilen farklı bir türü mevcuttur. Paypal Türkiye’de kullanılamadığından, kupon kodunuz ve hesap krediniz yok ise geriye kalan seçenek yalnızca kredi kartı ile ödeme yapmanızdır.

S:  Instagram’da reklam yapabilmek için işletme hesabı gerekli midir?

C: Evet gereklidir. Fakat bu Instagram reklamlarını yalnızca işletme sahibi olanlar verebilir demek değildir. Bu işlemin adı yalnızca işletme hesabıdır. Sonuçta mali bir döngü olduğundan, bunu kayıtlı tutmak adına işletme hesabı ibaresi gelmektedir. Kişisel hesabınızla da işletme hesabına geçiş yapabilir, Instagram reklamları açabilirsiniz.

S: Instagram’da reklam açmak için ödeme yöntemini nasıl tanımlarım?

C: Ödeme yöntemi tanımlamak için hesabınızın ayarlarında bulunan işletme hesabına geç işlemini gerçekleştirdikten sonra, ödeme yöntemleri bağlantısı görünür olacaktır. Bu sayede ödeme yöntemini tanımlayabilirsiniz.

Bu işlemler Instagram reklamı verme işlemi için olmazsa olmaz işlemleri oluşturur. Hesabınızı işletme hesabına çevirip, ödeme yönteminizi tanımladıktan sonra, artık reklamları hazırlamaya başlayabilirsiniz.

instagram reklam verme
instagram reklam verme

Şahsi hesabım olduğundan, paylaşımlarımla ilgili kusura bakmayın 🙂 Sevenler sevmeyenler olabilir. Yalnızca açıklayıcı olmaya çalışıyorum.

Gelelim önemli diğer konuya.

Instagram’da reklam açma

Harika gidiyorsunuz! Buraya kadar her şeyi tamamladıysanız, gerisi gerçekten çok daha kolay! Instagram hesabınızda birçok görsel bulunmakta. Hatta yalnızca bir tane dahi olsa bu da yeterli!  Gördüğünüz gibi reklam verme işleminin en önemli kısmını hallettiniz ve artık tek bir görsel dahi işinizi görmenize yetiyor.

Artık tüm yapmanız gereken reklam vermek istediğiniz Instagram görselinizi seçip, bu görseli size en uygun hedef kitleye, kaç gün ve ne kadar bütçe ile göstermek istediğinize karar vermek!

instagram'da nasıl reklam verilir
instagram’da nasıl reklam verilir

Gördüğünüz gibi reklam için açtığınız paylaşımınızın altında artık “Tanıtımını yap” butonu var. Bu butona tıkladıktan sonra ne için reklam yapmak istediğinizi belirleyeceğiniz 3 seçenek çıkacak;

 1. Profil ziyaretlerini artırabilirsiniz. Bu sayede insanların sizin profilinize gelmelerini sağlayabilir ve daha fazla bilinirliğe sahip olabilirsiniz.
 2. İnternet sitesi ziyaretlerini artırabilirsiniz. Bu reklam ile web sitenizin trafiğini yükseltip, daha çok kişiye erişmiş olursunuz.
 3. Bir adresin yakınındaki kişilere erişebilirsiniz. Daha çok sabi mağazalar için ideal bir reklam türüdür. Zira bu reklam ile yakınındaki kişilere kendi işletmesini tanıtıp onların mağazayı ziyaret etmelerini sağlayabilir.

Sonraki adımda ise Instagram’da reklamınızı göstereceğiniz hedef kitleyi berlirleme, reklamın kaç gün süre ile yayımlanacağını belirleme ve elbette bütçenizi belirleme işlemlerini yapmalısınız.

Bu işlemleri yaparken içgüdüsel ya da önceki müşterilerinizin davranışlarını düşünerek ilk etapta hedefleme gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında ise işin analitik boyutu ile karşı karşıya kalıp, daha profesyonel reklamlar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal medya uzmanları bu konularda son derece profesyonel işler çıkarmaktadır. Vaktiniz olursa, neden bir sosyal medya uzmanına ihtiyaç duyabileceğinizi anlamak için sosyal medya uzmanı yazımı okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca Instagram reklam ücretleri ile ilgili yazım da size bu konuda yardımcı bilgiler verebilir.

Elbette bu işlemleri tek başınıza yapabilirsiniz. Fakat daha ayrıntılı bilgi almak ya da bir Instagram reklam uzmanı tarafından gerçekleştirilen profesyonel Instagram reklam yönetimi isterseniz benimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Tags:
, , , , ,
Share this post on:

Comments

23 Comments

 • merhabalar,
  önce açıklayıcı yazı için teşekkür ederim ama benim bir sorunum var. İnstagrama ödeme yöntemi eklerken “Bu kart reddedildi. Lütfen kart bilgilerinizi gözden geçirip tekrar deneyin veya farklı bir kart kullanın. Sorun yaşamaya devam ederseniz, lütfen bankanızla iletişime geçin.” uyarısı alıyorum. 2 farklı kartla denedim. her iki kartımın bankasıyla görüşüp internet ve uluslar arası alışverişe açık olduğunu onaylattım. ama yinede aynı sorunu yaşıyorum.

  Bildiğiniz bir çözüm varmı?
  veya başka bir yöntemle yükleme yapabilir miyim?

  Şimdiden teşekkürler..

  • Merhaba,

   Bu tarz sorunlar yasanabiliyor. Instagram’dan ziyade Facebook ile irtibata gecerseniz, onlar daha aciklayici bilgiler verebiliyorlar. Hic karsilastim mi? Evet karsilastim. Reklam hesabi dondurma islemine kadar uzuyor bu olay. Sizin nedeniniz bu olabilir demiyorum. Fakat ornek olarak anlatiyorum. Turkiye’deyken giris yaptigim bilgisayarimdan kredi karti bilgilerimi girdigimde bir problem yoktu. Yurtdisina cikip ayni hesaptan reklam actigimda, Facebook reklam hesabimin durduruldugunu belirtti. Ne kadar yeniden karti eklemeye calissam da reddedildi. Dolayisiyla ben de durumu anlamak icin Facebook ile iletisime gectim. Aciklamalari guvenlik nedeniyle once Turkiye, sonra baska bir ulkede ayni karti kullandigim sebebiyle erisimin reddedildigi bilgisi verildi.

   Peki bu olayin cozumu nedir?

   Oncelikle Facebook ile iletisime gecin derim. Eger durumunuz benimkine benzer ise, muhtemelen ayni sebep olabilir. Eger yurtdisinda yasiyorsaniz Paypal ile odeme yapabilirsiniz. Ben oyle yapiyorum. Turkiye’de kullanilmasa da yurtdisinda hala mumkun. Kisacasi Instagram reklamlarinin yolu Facebook’tan geciyor. Odeme islemleri icin Facebook biraz daha hizli cevap veriyor. Sonucta ayni sirket 🙂 Buradan basvuru yapabilirsiniz. https://www.facebook.com/help/contact/649167531904667/?ref=u2u

  • Merhaba,

   Sorunuzun cevabı iki şekilde olabilir.

   Birincisi, henüz reklamınız devam ediyordur. Zira reklam ücretleri başlangıçta değil bitiminde alınır.

   İkincisi ise, genel olarak Instagram ve Facebook reklam ücretleri belirli bir fatura düzeyine ulaştığında kesim yapılır. Bu sizin kontrolünüzdedir. Business.faccebook.com adresinden reklam hesabı fatura düzeyini değiştirebilirsiniz.

 • Merhaba. Bilgileriniz için teşekkürler. Ben de bı tanıtım yaptım. Aklıma şu takıldı. Tek ücretle sadece bir fotoğraf tanıtımı mi yapılıyor? Başlangıçta 45 TL lik ödeme yaptım. İki fotoğraf tanıtımı yaptırdım. İkisinde de ayrı ayrı 45 TL üzerinden miktar gösteriyor. Her tanıtım yaptığımda 45 TL mi ödenecek ? Teşekkürler..

  • Merhaba,

   instagram’da paylaşım yaparken, resim seçme işlemi sırasında üçlü kutu simgesine tıklarsanız aynı gönderiye zannediyorum 10 tane farkli fotoğraf ekleyebilirsiniz. Sonra paylasım yaptığınızda slayt şeklinde oklarla bu resimler ayri ayri görüntülenebilir. Bu tarz gönderilere reklam açtığınızda ise haliyle birçok fotoğrafı aynı anda tanıtım yapmış olursunuz.

   Diğer türlü tek fotoğraflı paylaşımlarınıza evet ayrı ayrı reklam ücreti ödemeniz gerekir. Çünkü instagram reklamları paylaşımlarınıza açılır. O paylaşımın içeriği ne ise, yalnızca onu öne çıkarır.

   Başka bir sorunuz olursa lütfen yazın. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 • Merhaba benim de bir sorum var. Reklam verdiğimizde reklamimiz gün boyu mu gösteriliyor yoksa belirli zamanlarda mı? Belirli zamanda oluyorsa zamanı biz mi seçiyoruz?
  Yazınız ve şimdiden cevabınız için teşekkürler

  • Merhaba Rabia Hanım,

   öncelikle belirtmeliyim ki çok güzel bir soru ve bu sorunun farklı cevapları bulunmaktadır.

   1. Instagram üzerinden instagram reklamı oluşturma
   2. Facebook business manager üzerinden instagram reklamı oluşturma

   olarak ikiye ayırabiliriz.

   Birinci seçenekte herkesin genel olarak tercih ettiği instagram hesabınızda iken telefonunuzdan oluşturuğunuz herhangi bir reklam belirttiğiniz süre boyunca yayınlanır. Bu süre 1 gün de olabilir 5 gün de. Örneğin 5 gün boyunca her gün 50 TL harcayacak şekilde bir reklam ya da 1 gün boyunca 50 TL harcayacak olarak reklam oluşturabilirsiniz.

   İkinci seçenek ise biraz daha gelişmiş ayar mekanizması sunan Facebook Business Manager aracılığıyla hazırlanan reklamlardır. Burada toplam bir bütçe belirlediğinizde, kaç gün boyunca ve günün hangi saatleri arasında (örneğin sabah 5:00 – akşam 21:00) yayınlanabileceğine karar verebileceğiniz ayarlar mevcuttur. Yani saat bazında günün en yoğun olabilecek saatlerinde reklamlarınızı yayınlamaya ayarlayabilirsiniz. Bu işlem instagram üzerinden değil, Facebook Business Manager üzerinden yapılmaktadır.

   Umarım yararlı olmuştur. Teşekkürler.

 • Merhaba benimde bi sorum olacak ben anlamam bu işlerden hic öyle tanıtım felan karşıma çıktı bende yaptım ama kredi kartı numarası girmedim sonra sizin yazdığınız yazıları okudum ve takip ederek baktim kredi karti var ve sanırım yapmisim ve ben haylen anlamadığım konu o kredi kartı nsl olmus

  • Merhaba, belki onceki donemlerde bir giris yapmissinizdir. Fakat endiselenmeye gerek yok. Sizin disinizda herhangi birisi giris yapmis oldugunda Facebook bunu fark ederek, kredi kartini engelliyor.

 • Merhaba,Ben instagramda bi tanitim yapmistim kredi kartimida yazmistim.Tanitim bitti e-posta olarak faturasi geldi Instagram kendiliginden parayi keser sandim ama olmamis sanirim, peki ben odemeyi nasil yapicam

  • Merhaba Ayse,

   Normal sartlar altinda Instagram reklam ucretlerinin kredi kartinizdan otomatik olarak tahsil edilmesi gerekir. Fakat ornegin kartiniz internet alisverislerine acik olmayabilir ya da o an icin yeterli bakiye mevcut degil ise cekim yapilamayacagindan bir fatura gonderilmis olabilir. Aklima gelen ilk sebepler bunlar.

   Baska bir sorunuz olursa lutfen yaziniz.

  • Merhaba Erdi Bey,

   Yorumunuz icin tesekkurler. Hangi modulun tantimini yapti ve aktif edilmedi anlamadim. Fakat eger bahsettigimiz ozellik instagram’dan alisveris (urun etiketleme) ise, aktif ve bircok firma tarafindan kullanilmaktadir.

 • Selamlar, Instagram uygulaması tanıtımlar ile reklam vermenin ve Business Manager üzerinden reklam vermenin farkı nedir? Pratiklik mi? Yoksa daha faydalı olanı var mı ? Teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Instagram ve business manager uzerinden olusturulan reklamlarda ciddi farkliliklar bulunmaktadir. Kisiye gore avantaj ve dezavantajlari da elbette vardir.

   En buyuk farki, instagram uzerinden reklam verirseniz sadece instagram’da gorunur olacaktir. Business manager uzerinden reklam verdiginizde ise Facebook ve Instagram reklam alanlarinin hepsinde gorunur olacaktir. Yani daha fazla kisiye erisim imkani vardir.

   Diger bir fark olarak da hedef kitle seciminden kaynaklanmaktadir. Business manager kullanarak olusturulan reklamlarda daha irdelenerek secilmis bir kitleye ulasmaniz mumkun ve daha kolaydir. Instagram icin daha genel kitleleri tercih etmek durumunda kalinabilir.

   Dedigim gibi bu kisiye gore degisir. Cunku bazilari icin sadece instagram reklamlari yeterliyken, bazilari icin her yerde gorunur olmak daha onemlidir.

   Umarim yeterli bir cevap olmustur. Baska bir sorunuz olursa lutfen yazin.

  • Merhaba,

   Acikcasi resimlerin durumunu bilmiyorum. Fakat marka urunler satiyorsaniz ve bunlarin reklamini yapmaya calisiyorsaniz, Instagram ve facebook uzerinden acacaginiz reklamlarda, marka koruma amaciyla bir engele takiliyor olabilirsiniz. Aklima gelen ilk sorun bu olarak gorunuyor. Cunku organik resimden bahsettiginiz icin resimlerinizin uzerinden %20 den fazla yazi olmadigini dusunuyorum. Zaten cok fazla yazi olan resimlerin reklamlari da kabul edilmeyecektir.

   Umarim yeterli bir cevap olmustur. Baska bir sorunuz olursa lutfen yazin.

 • Merhaba, ben instagram da sponsorlu reklam verdim fakat şöyle birşey günlük mesela 20 liralık verdim bunu haftada 3-4 kere verdim ay içerisinde 200 lira falan tuttu ortalama fakat benden fatura ücretide kesmişler verdiğim tanıtım ücreti hariç ve bu 100 lira civarı yani 20 liralık verdiğim reklamı 30-40 tl olarak faturaya tabi tutultunuz deniyor fatura kesme nedir bana yardımcı olun lütfen ben 20 lira reklam verince 20 lirada kdv mi vericem sponsorlu reklamda ve paylaştığım içerik sıradan birşey

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.