Facebook reklamları genel olarak belirli hedef kitlelere ulaşmaktadır. Peki bu hedef kitlelerle ilgili can alıcı birkaç noktadan haberdar mıyız? Reklam yorgunluğu nedir? Reklamlarınızdaki erişim neden düştü? Reklam gideriniz artarken, ziyaretçilerinizde azalma mı oldu? Alaka düzeyi puanı nasıl yükselir?

İşte bütün bu sorulara cevap bulabilmeniz için özellikle Facebook olmak üzere, reklam kampayalarının optimizasyonu, güncellenmesi ve düzenlenmesinin 5 önemli faydasını sizlere anlatmak istiyorum.

 1. Facebook reklam yorgunluğundan kurtulmak
 2. Reklam sıklığını kontrol altında tutmak
 3. Facebook reklam maliyetlerinizi düşürmek
 4. Doğru hedef kitleye ulaşmak
 5. Facebook alaka düzeyi puanını yükseltmek

Bu başlıkları sizler için tek tek açıklamaya çalışacağım.

Facebook reklam yorgunluğundan kurtulmak

Facebook reklamları genel olarak belirli hedef kitleler üzerinden yürümektedir. Sosyal medya reklamı yapanlar için reklam yorgunluğu korku filminden farksızdır. Zira reklam yorgunluğu olduğunda harcamalarınız, erişimleriniz, getirileriniz, kısacası reklamdan beklediğiniz her iyi şey düşüş gösterir. Bir tek şey dışında; reklam giderleri!

Reklam yorgunluğu nedir?

Reklam yorgunluğu, hedef kitlenizi oluşturan kişilerin Facebook reklamlarınızı bundan keyif alsalar dahi, defalarca aynı şeyleri görmeleri anlamına gelir.

Reklam yorgunluğunun riskleri nelerdir?

Kampanyalarınız reklam yorgunluğuna girdikten sonra birkaç şey olacaktır:

 • İnsanlar Facebook reklamlarını haber beslemelerinde fark etmeyi bırakır ve reklamlarınıza karşı bağışıklık kazanmış olurlar. Kısacası görmezden gelirler.
 • İnsanlar Facebook reklamlarınızı tıklamaktan vazgeçerler zira ilgilendiğiniz kişiler bu reklamlara zaten daha önce tıklamışlardır.
 • Reklam kampanyanızın masrafları hızla artar. Yani yeni müşteriler kazanmanıza gerek kalmadan büyük miktarda harcama yaparsınız.

Basitçe insanlar artık reklamlarınızı önemsemiyor. Çok kötü geliyor, değil mi?

Peki Facebook reklamı yorgunluğunu atmak için kullanılan sihir nedir? Tabii ki reklam kampanyası optimizasyonu!

Reklam sıklığını kontrol altında tutmak

Reklam yorgunluğunu tahmin etmenin en kolay yolu, Facebook reklamınızın sıklığını kontrol etmektir.

Facebook reklamı gösterim sıklığı, hedef kitle üyelerinin reklamınızı kaç kez gördüğünü gösteren bir kampanya metriğidir.

Bu metriği kontrol etmek için Facebook reklam yöneticisi’ne gidin, bir kampanyayı tıklayın ve raporlama bölümünde erişim görünümünü seçin.

En iyi sonuçlar, Facebook reklamınızın sıklığını 2-3 puanın altında tutmayı amaçlayarak alınmaktadır.

Bununla birlikte, dar bir Facebook kitlesini hedeflerken veya yeniden pazarlama kampanyalarıyla çalışırken, reklam sıklığınızın da yükselmesine izin verebilirsiniz.

Reklam sıklığını reklam yorgunluğunun bir göstergesi olarak ölçün ve kullanın. Bununla birlikte, kampanyalarınızı duraklatmak veya optimize etmek için doğru zamana dikkat ederek genel kampanya sonuçlarını göz önünde bulundurun.

Facebook reklam maliyetlerinizi düşürmek

Muhtemelen Dünya üzerinde reklam giderlerini düşürüp, daha iyi sonuçlar alayım diye düşünmemiş bir reklamcı yoktur. Herkes daha düşük maliyetlerle daha çok satış peşindedir.

Facebook reklam optimizasyonu, teklif verme yöntemlerinize ve kampanya bütçelerine de uygulanabilir.

Bu, Facebook reklamlarınızın yatırım getirisini (ROI) artırmaya yardımcı olan daha akıllı reklam teklifi vermeniz anlamına gelir.

Facebook reklam maliyeti, tıklama başı maliyeti 0,05 ABD dolarından TBM fiyatına 5,5 ABD doları arasında değişen bir miktarda (ve daha da yükselebilir) değişebilir.

Yüksek reklam maliyetlerinden kurtulmak isterseniz, reklam kampanyalarınızı daha önce kurulum işleminde değil, kurulum sürecinde nasıl optimize edeceğinizi bilmeniz gerekir.

Facebook reklamlarınızı en başından nasıl optimize edeceğinizi bilmek, daha yüksek pazarlama yatırım getirisi ve daha fazla sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Doğru hedef kitleye ulaşmak

Analiz firmaları, reklam harcamalarında 3 milyon doların üzerinde analiz yaptı ve Facebook kampanyası performansını en çok etkileyen kampanya unsurlarını keşfetti:

 • Ülkeler
 • Mobil İşletim Sistemi
 • Yaş Aralığı
 • Cinsiyetler
 • Görüntüler
 • Başlıklar
 • İlişki durumu
 • Açılış sayfası
 • İlgi alanları

Bu öğelerin birçoğu Facebook hedef kitlenizle doğrudan ilgilidir. Yani kampanya hedeflemenizi ayarlama şekliniz, Facebook reklamlarının sonuçları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Facebook hedef kitlenizi optimize etmek, potansiyel müşterilerinizin ilgi alanlarını öğrenmek ve bazı Facebook kayıtlı hedef kitle oluşturmaktan başlamaktadır.

Bununla birlikte, Facebook reklam kampanyalarınızı bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız hem özel hedef kitle hem de benzer hedef kitleleri nasıl oluşturacağınızı öğrenmeniz gerekecek.

Facebook alaka düzeyi puanını yükseltmek

Son olarak, Facebook reklam kampanyalarınızı test eden A / B, hedef kitleniz için neyin alakalı ve ilgi çekici olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Facebook reklamlarının alaka düzeyi puanı, bir Facebook reklamının hedef kitleyle ne kadar alakalı olduğunu gösteren 1 ile 10 arasındaki bir ölçekte bir puanla gösterilir.

Alaka düzeyi puanı, Facebook’un hangi reklam verenin teklif açık artırmasını kazandığını ve reklamları hedef kitleye gösterileceğini hesaplamak için kullandığı önemli ölçütlerden biridir.

Alaka düzeyi puanı ne kadar yüksekse, bir Facebook reklamı tıklaması için o kadar az ödeme yaparsınız.

Umarım daha iyi bir Facebook reklamı verme işlemi için gerekli açıklamalar bu yazımda toplanmış ve sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Yine de profesyonel Facebook reklam yönetimi isterseniz, benimle iletişime geçebilirsiniz.