Facebook üzerinde farklı çeşitlerde reklam verebilirsiniz. Facebook reklam verme denilince akla direkt olarak kendinizin oluşturduğu bir tasarım görsel kullanarak oluşturulan reklamlar, bir sayfanızın gönderileri ya da dinamik ürün reklamları gelecektir. Fakat Facebook reklam verme işlemi biraz daha karışık, kafa yormayı gerektiren, stratejileri detaylı olarak belirleme ihtiyacınız olan bir işlemdir.

Reklam vermek istiyorum

Reklam vermek istiyorum diyen kişilerin aklındaki en önemli soru şu. Herkes reklam verebilir mi? Elbette herkes reklam verebilir. Fakat bu reklamların başarı boyutu reklam veren kişiden kişiye değişim gösterecektir.

facebook reklam verme
facebook reklam verme

Facebook reklam verme ile alakalı olarak bugün dinamik ürün reklamlarından bahsedeceğiz. Zira bu tür reklamlar özellikle bir e-ticaret sitesi olan kişiler için en önemli reklam türlerindendir.

Özellikle belirtmek isterim ki Facebook reklam verme konusuyla alakalı bir yazı dizisi okuyacaksınız. O yüzden ilk olarak bu reklam türüyle başlasam da Facebook üzerinde güncel olarak bulunan diğer reklam verme araçları hakkında da sonraki yazılarımda önemli bilgilere yer vereceğim.

Kullanıcıların kafasını karıştıran önemli konulardan birisi de Facebook dinamik ürün reklamları nasıl yapılır? ikilemidir. Bu sebeple sizlere bu yazımızda, en kısa yoldan dinamik ürün reklamını anlamanızı sağlayacak ipuçlarını anlatmaya çalışacağım.

Bu yazımıza başlamadan önce, business facebook kullanımını bildiğinizi varsaydığımı belirtmek istiyorum.

Dinamik Reklam Nedir?

Dinamik reklam, aslında adından da anlaşılacağı üzere, e-ticaret sitenizde bulunan ürünlerin, sizin seçiminiz ya da kullanıcı davranışlarına bağlı olarak reklamın yayınlanma süresi boyunca değişim göstererek, kullanıcıya ulaşmasıdır.

Daha kısa bir özet ile dinamik ürün reklamı, yeniden pazarlama reklamlarıdır.

facebook reklam verme
Facebook reklam verme

Gerçi yeni uygulanmaya başlanan bir Facebook reklam eklentisi ile artık dinamik ürün reklamları için oluşturduğunuz xml feedleri dönüşüm ya da ziyaret türü reklamlar için kullanmanız da mümkün. Fakat amaç olarak kullanım türü yukarıda da belirttiğimiz üzere, yeniden pazarlama üzerine oluşturulmuştur.

Facebook dinamik ürün reklamı yapısal olarak ve kullanım anlamında aslında son derece basit ve anlaşılır seçenekler sunmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Sitenizi ziyaret eden, sepetine ürün eklemiş ya da ürünü ziyaret etmiş, sepete eklediği ürünü almamış kişiler, örnek olarak 14 ila 120 gün arası gün seçenekleri ile hedef kitleniz olarak belirlenebilir.
  • Diğer bir seçenekte ise önceki maddede belirtilenlerin haricinde, tamamen sizin belirleyeceğiniz bir hedef kitleye gönderim sağlanabilir.
  • Sonraki aşamada ise xml feed olarak yüklediğiniz facebook ürün kataloğunuzu seçerek, yayınlanmasını istediğiniz reklamın, klasik olarak reklamlardaki gibi bilgilerini yazmanız yeterli olacaktır.

    facebook reklam verme
    facebook reklam verme

Tabi bu yazıyı okurken “Facebook ürün kataloğu oluşturmak” yazımızdan da faydalanmanız, sizin için son derece eğitici olacaktır.

Facebook dinamik ürün reklamları ile ilgili herhangi bir sorunuz olduğunda cevaplamaya çalışacağımdan şüpheniz olmasın.