Facebook reklam verme işleminin ikinci yazı dizisine başlarken bu yazının Facebook reklamları içerisinde yalnızca ziyaretçi reklamını yani trafik reklamlarını kapsadığını belirtmeliyim.

Daha önceki yazımda Facebook reklam verme (dinamik ürün reklamları) hakkında bilgi vermiştim. Bu yazının devamı olarak da ziyaretçi yani diğer adıyla trafik reklamları hakkında yararlı bilgilerle reklam stratejinizi oluşturmayı, hedef kitleleri belirlemeyi, reklam verme işleminin nasıl olduğunu birlikte inceleme şansı yakalayacağız.

Facebook ziyaretçi reklamı verme

Facebook üzerinde birçok farklı reklam türü bulunmaktadır. Bunlar dinamik ürün reklamı, ziyaretçi reklamı, dönüşüm reklamı gibi farklı gruplarda değerlendirilirler. Bugün biz ziyaretçi reklamlarını konuşuyoruz.

facebook reklam verme trafik ziyaretçi reklamları
facebook reklam verme trafik ziyaretçi reklamları

Ziyaretçi (trafik) reklamı adından da anlaşılacağı üzere, web sitenizin konusuna göre ziyaretçi trafiğini artırmak üzere Facebook üzerinde kullanabileceğiniz bir reklam türüdür. Bu reklam genel olarak satışa değil, tanıtıma yönelik olarak bilinmektedir. Örneğin bir ürün satıyorsanız, yani e-ticaret ya da normal ticaretle alakalı bir web sitesine reklam vermek istiyorsanız, sizin için trafik reklamları çok mantıklı bir seçenek olmayabilir.

Daha çok web sitesinde haber, blog, güncel içerikler paylaşan kişiler için gayet tercih edilebilir ve kullanılabilir bir reklam türüdür.

Facebook trafik reklamı ücretleri

Facebook trafik reklamı ücretleri standart bir fiyat politikasıyla belirlenmez. Bunu da etkileyen unsurlar, aynı diğer reklam türlerinde olduğu gibi başta hedef kitle olmak üzere, hedef kitlenin alaka düzeyi dahi fiyat değişiminde rol oynamaktadır. Tıklama ve gösterim başı fiyatlandırma facebook reklam ücretlerine yansıyabilir.

Örneğin 100 TL bütçeli bir reklam istediğiniz ister tıklama başı maliyeti kendiniz belirlersiniz, isterseniz de Facebook’a otomatik olarak hesaplaması için şans verebilirsiniz. Genel olarak benim izlenimim Facebook’un kendisinin seçmesinin daha avantajlı olduğu yönündedir. Zira tıklama başı ücreti kendiniz belirlediğinizde, standartların altına olduğunda, ziyaretçi trafik reklamının gerekliliği olan trafik, sitenize gelmeyebilir.

Trafik reklamında hedef kitle nasıl oluşturulmalıdır?

Facebook trafik reklamı hedef kitlesi oluşturma işlemi biraz hissiyat biraz da analiz bilgisi içermelidir. Elbette size profesyonel olarak reklamını yapmalısınız demiyorum fakat biraz web sitenizdeki organik trafiği analiz ederek, ziyaretçi kitlenizle uyuşan bir trafik reklamı oluşturmanız, son derece başarılı sonuçlar doğurabilir.

Örneğin web sitenizdeki organik ziyaretçilerin yaş ortalaması 21 – 24 ise Facebook trafik reklamını 35 – 45 yaş aralığına vermenin bir anlamı yoktur. Boşa giden bir alakasız trafik oluşturmuş oluruz. Zira trafik de olsa dönüşümünü bekleriz. Bu yüzden reklam veririz. Dolayısıyla hedef kitle oluştururken, mutlaka web sitenizdeki trafiğinizi analiz ediniz.

Diğer bir konu ise ilgi alanlarıdır. Örneğin Türkiye’deki büyük bir klubün taraftar sitesine sahipsiniz. Trafiğinizi artırmak istediğinizde, diğer takımın taraftarlarına web sitenizin reklamını yapmak herhalde size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Bu yüzden ilgi alanlarını da belirlemeniz çok faydalıdır.

Her zaman söylediğim gibi. Bunların hiçbirisini ben yapmam zaman ayıramam dediğinizde, benimle iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel olarak Facebook ve diğer sosyal medya reklamları yönetimini zevkle gerçekleştirebilirim.