Facebook alaka düzeyi puanını yükseltme para tasarrufu yapmanıza ve Facebook’ta daha fazla tüketiciye ulaşmanıza yardımcı olabilir, ancak zaten yoğun bir programınızdan çok fazla zaman harcamaksızın alaka düzeyi puanınızı nasıl artırabilirsiniz?

Facebook’un alaka düzeyi puanı ve bunları nasıl geliştirmeniz gerektiği hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için bu yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Öncelikle birkaç şeyi açıklığa kavuşturalım 🙂

S: Facebook’un reklam alaka düzeyi puanı nedir?

C: Facebook’un verdiğiniz reklamla alaka düzeyi puanı, reklamınızın hedef kitlenizle ne kadar alakalı olacağını söyleyen 1-10 arası bir sayıdır (en yüksek 10 ve 1 en düşük olanıdır).

Bu, bir reklamın ne kadar başarılı olacağını hesaplamak için keyfi bir yol gibi görünse de, Facebook’un reklamınızın alaka düzeyini puanlama yöntemi vardır.

S: Facebook alaka düzeyi puanını nasıl hesaplıyor?

C: Facebook, reklamınızın alaka düzeyini çeşitli faktörlere göre hesaplar. Alakalılığı hesaplamadan önce, reklamınız en az 500 kez gösterilmelidir. 500’ü aştıktan sonra, Reklam yöneticisi’ndeki alaka puanınızı kontrol edebilirsiniz.

Alaka puanınızı nasıl görürsünüz?

 • Facebook reklam yöneticisine gidin,
 • “Kampanyalar” ı tıklayın
 • “Reklamlar” ı tıklayın
 • “Alaka düzeyi puanı” nı tıklayın.

Alaka düzeyi puanınız, Facebook’un kitlenizin reklamınıza nasıl tepki vereceğini düşündüğü temel alınarak oluşturulmuştur. Facebook, alaka puanınızı belirlemek için olumlu ve olumsuz geri bildirim bekler.

facebook alaka düzeyi puanı
facebook alaka düzeyi puanı

Yukarıda gördüğünüz örnek benim yönettiğim bir firmanın reklam hesabından alınmıştır. En sonda gördüğünüz alaka düzeyi de konu içerisinde geçen değerdir.

S: Facebook’un “olumlu ve olumsuz geri bildirimi” ne anlama geliyor?

C: Olumlu geri besleme, Facebook’un insanların belirli eylemleri gerçekleştireceğini düşündüğü sayıdır; örneğin:

 • Reklamınızın paylaşımları
 • Reklamınızda seçtiğiniz butonların tıklanmaları
 • Varsa reklam videosunun izlenme sayısı

Negatif geribildirim, Facebook’un kaç kez izleyicinizin üyelerinin olumsuz eylemler almasını beklediği durumları içerir:

 • Reklamlarınızı gizleyen kişi sayısı
 • İşletmenizden gelen reklamları gizleyen kişilerin sayıları

Facebook tüm bunları reklamla ilgili birkaç şeyi göz önünde bulundurarak belirler:

 • Reklam hedeflemenizin ne kadar özgün olduğu
 • Görüntü kalitesi
 • Mesaj kalitesi (Facebook, açık ve net bir tıklama düğmesi için bonus puanlar verirken, özgün reklam metnini sever)

Reklamınızın kalite puanı, daha iyi veya daha kötü ise, zamanla değişebilir.

Alakalılık skorunuz azalıyor ancak reklamınız kitlenizden çoğunlukla olumlu geri bildirim alıyor ise bu puanınızı artıracaktır. Alaka puanınız zamanla azalabilir. Bu, reklamın yenilenmesi gerektiğini gösterebilir.

S: Reklamınızın alaka değerlendirmesi neden önemlidir?

C: Facebook alaka düzeyi puanınız çok önemli. Daha yüksek puanlar Facebook reklamlarının maliyetini düşürebilir . Daha fazla kişiye ulaşmak için kim daha az ödeme yapmak istemez ki?

Alakalılık puanı, reklam harcamalarınızı düşürmenin bir yoludur.

Alaka puanınız, reklamlarınızı nasıl geliştirebileceğinizi öğrenirken kullanmak için iyi bir metriktir. Daha alakalıysa, doğru kitleye ulaştığınızı ve reklamınızın hedef demografisi için kullanışlı bir şey sunduğunuzu biliyorsunuzdur.

Düşük olsa da, yanlış kişileri hedeflediğiniz ve reklam stratejinizi yeniden düşünmeniz gerektiği anlamına gelir.

Bu nedenle, reklamlarınız alaka düzeyi düşük bir puan alıyorsa, paradan tasarruf sağlamak için değil, reklamlarınızın doğru kişilere ulaştığından emin olmak için reklamınızı geliştirmeniz gerekir.

S: İyi bir Facebook alaka düzeyi puanı nedir?

C: 10 puan, Facebook alaka skorunuz için mümkün olan en iyi puantır, bu nedenle her zaman en iyiyi hedeflemek istersiniz. En iyi kampanyalarda bile ilk haftada (veya ayda) yüksek bir alaka puanlaması olmayabilir ancak Facebook reklamcılık, optimizasyon, optimizasyon ve tekrar optimize etme ile ilgilidir.

Alaka puanınızı artırmak için, gerçekten hedef kitlenizin kim olduğunu ve onlara nasıl ulaşacağınızı düşünün. Reklam metnini, resimleri ve hedeflemeyi güncelleyin. A | B testi (en yüksek performans gösteren reklamı gösterecek şekilde kampanyayı optimize etmek), hangi reklamın daha iyi bir alaka puanına ulaştığını görmek için harika bir yoldur.

Ayrıca Facebook reklam optimizasyonunun 5 faydası yazımı da okuyabilirsiniz.

Şimdi gelelim asıl konuya;

S: Facebook reklamınızın alaka düzeyini nasıl geliştirirsiniz?

C: Facebook alaka puanınızı iyileştirmenin birkaç farklı yolu vardır. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin!

1. Hedef kitlenizi tanıyın ve Facebook reklam hedeflemenizi özelleştirin.

Doğru kişileri hedeflemeden önce, reklamlarınızı tam olarak görmesini istediğiniz kişiyi bulmanız gerekir. Henüz izleyici araştırması yapmadıysanız veya daha önce alıcı kişileri yaratmadıysanız, şimdi başlama zamanı.

Alıcı kimliğinizi oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta :

 • Demografik bilgiler: yaş, cinsiyet, meslek
 • Sorunlar ve problemli noktalar
 • Müşteri geribildirimi

Hangi nüfus grafiklerinin yayınlarınızla etkileşime girdiğini öğrenmek için Facebook Insights’ı (Facebook etkileşimlerini izlemek için kullanılan araç) da kullanabilirsiniz .

Bu bilgilere ulaştıktan sonra, alıcı kişi grubu oluşturabilir ve reklamlarınızın hedeflenmesi gerekenleri belirleyebilirsiniz. Şimdi, bu bilgileri reklam hedeflemenizle özdeş olarak kullanabilirsiniz.

Artık kimlerin bu yayınlarla etkileşime girdiğini bildiğinize göre, hiper-hedefli yayınlar oluşturmak için demografik bilgilerinizi kullanabilirsiniz.

Facebook reklamların ulaştığı kişileri daha küçük gruplara ayırır; bu nedenle yalnızca bu yaş gruplarından birini hedefleyin.

Hangi cinsiyete hedeflemek istediğinizi de seçebilirsiniz. Bu nedenle, hedeflemenizle daha da spesifik olmak için hangi cinsiyetin önceki reklamlarınıza (veya genel olarak yayınlarınızın en iyi yanıtı verdiğini görmek) iyi bir fikirdir. Ayrıca, işletmeniz veya sektörünüzle alakalı belirli ilgi alanlarına sahip kullanıcıları hedeflemeyi de unutmayın.

Kısaca: Alakalı olmak (ve alaka düzeyinizi yükseltmek isterseniz ) hangi yayınların hangi yayınlardan hoşlandığını öğrenin ve benzer kullanıcıları hedeflemek için bu demografik bilgileri kullanın.

2. Reklamlarınızı bölüp test edin (A | B testi yapın).

Facebook alaka puanınızı iyileştirmenin bir başka yolu, test reklamlarını bölmektir. Bölünmüş test, alakalılığı artırmak için mükemmel bir yoldur ve oldukça basittir.

Bölünmüş test (aynı zamanda A | B testi de denir), aynı şeyin iki sürümünü test ediyor (bu, bir harekete geçirici mesaj düğmesinin görüntüye kopyalama işlemine kadar, açılış sayfanızdaki öğelere ve benzeri herhangi bir şey olabilir) hangi sürümün daha iyi performans gösterdiğini anlamanızı sağlar.

Facebook, alaka düzeyi düşük bir puan aldığınıza ilişkin geribildirim konusunda belirsizken, bunu kişisel olarak ele almazsınız. Hedeflemenizi yenilemek veya benzer bir reklam grubuyla bir A | B testi yayınlamak için bunu bir hatırlatma olarak kullanın.

A | B, iki reklam test ederken, benzer bir kitleyi kullanmayı düşünün, ancak reklamlardan birine hariç tutmak için yeni değişkenler eklemeyi düşünün. Ya da kitlenizi biraz daha daraltmak için ikinci reklama başka bir ilgi veya davranış ekleyebilirsiniz.

3. Yüksek kaliteli, alakalı reklam görüntülerini kullanın.

Bu, kendinizi iyi bir şekilde anlatır nitelikte olmalıdır.

İnsanlar kaliteli ve güzel görünen şeyleri tıklama eğiliminde olurlar. Dolayısıyla reklamlarınızda kullandığınız görsellerin, işletmenizle, ürününüzle alakalı, kaliteli görseller olması gerektiğini unutmayın.

Görseller neden kaliteli olmalı?

Bir telefon ekranına gelen bulanık bir görüntüye tıklama oranı son derece düşük olacaktır. Bu sebeple görüntü kalitesi gerçekten önemlidir.

Reklam resimlerinizle eşlediğiniz metin gelince, bunun net ve özgün olduğundan emin olun.

Harekete geçirici butonlar işleri kolaylaştıracaktır. Kişilere, ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi verin. Şimdi alışveriş yap, daha fazla bilgi al, daha fazla izle gibi butonları ihmal etmeyin.

İpucu : Facebook, içerdiği metin miktarına dayalı olarak reklam resimlerinize derecelendirir. Resminiz çok fazla metin içeriyorsa, Facebook, reklamınızın erişimini azaltacaktır. Bu nedenle, Facebook’un reklam resimlerinizi kabul edilebilir bulmasını istiyorsanız, görsellerinizde yüzde 20’den fazla metin kullanmayın.

Bütün bunları yapmaya başladığınızda reklamlarınızda gözle görülür farklar olduğunu göreceksiniz. Yine de bu işlemler için profesyonel facebook reklam yönetimi isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.