Özellikle Facebook sayfası olanlar için ya da Facebook duvarımda neden sürekli aynı şeyleri görmeye başladım diye düşünenler için hayati bilgiler aslında Ocak ayında açıklandı. Fakat birçoğumuz bunları dikkatli takip etmediğimiz için ne olup bittiği hakkında herhangi bir fikir sahibi olamadık. O nedenle bu yazdımda 2018 Ocak ayında Facebook üzerinde gerçekleşen en önemli güncellemeleri ele alacağım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu güncelleme 2018 yılının en büyük güncellemesi olabilir.

Mark Zuckerberg tarafından kişisel olarak açıklanan güncelleme içerisinde, haber akışında yer alan paylaşımların öncellikleri değiştirildi. Artık haber akışınızda her şeyden önce aileye ait haberler yer alacak. Bu değişiklik yeni bir algoritma ile meydana geliyor. Bu algoritmanın adı ise “The Thing” olarak düşünülmüş. Dolayısıyla, reklamlar, şirket tanıtımları, ürün pazarlamaları vs… içeriklerin öncelikli olmasındansa, ailevi paylaşımların daha önemli hale geldiği güncellemeyi karşılıyoruz 2018 yılında.

 

Bu güncellemenin işlerini, reklamların başarısını etkileyeceğinden endişeli misin?

Olmamalısın. Nedenini açıklayacağım.

We’re making a major change to how we build Facebook. I’m changing the goal I give our product teams from focusing on helping you find relevant content to helping you have more meaningful social interactions.

[…] As we roll this out, you’ll see less public content like posts from businesses, brands, and media. And the public content you see more will be held to the same standard — it should encourage meaningful interactions between people.[…] If we do the right thing, I believe that will be good for our community and our business over the long term too.

Yukarıda gördüğünüz yazı Mark Zuckerberg’in güncelleştirme ile ilgili postundan bir alıntıdır.

Kısaca özetle daha fazla reklam görmektense daha anlamlı, sizinle daha alakalı içeriklere öncelik vermeyi hedeflediklerini anlatıyor. Eğer her şeyi doğru yaparlarsa, hem kendi işleri hem de sizin için oluşturduğu yeni Facebook’un çok daha güzel bir hal alacağından ümitli olduğunu belirtiyor.

Artık bizi ilgilendiren konuya gelebiliriz.

Reklamcılar için değişen Facebook algoritması neleri getiriyor?

İşte bu konuyla ilgili ilk açıklama

Facebook temel olarak haber akışının içeriğini yönlendirirken gönderiye kaç kişinin etkileşim gerçekleştirdiğiniz, kaç yorum olduğunu, güncelliğini ve elbette beğenilerini kullanıyor. Fakat önümüzdeki aylarda karşılıklı konuşmaları, insanların birbirleriyle ilişkilerini ve etkileşimlerini göz önüne almaya başlayarak, haber akışında görünecek paylaşımları belirleyecek.

Yani Facebook daha çok “canlı” olarak bahsedilebilecek etkileşimleri ön plana almaya çalışıyor. Peki markalar ve reklamverenlerin durumları ne olacak?

Algoritma üzerindeki bu değişiklikler, sayfalar, reklamverenler ve pazarlamacılar üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak; çünkü temel olarak mükemmel kitlelere ulaşmak ve dikkatlerini çekmek daha zor olacaktır. Bu bir dezavantaj değildir, reklamlarınızla zor an geçeceğiniz anlamına gelmiyor.

Aslında, gerçekten alakalı ve etkili kampanyalar oluşturmanın önemini vurguluyor. Doğru kitleye hitap edildiklerinde yapılı ve ilginç içeriğin ne kadar iyi fark edebildiğini anlatıyor.

Hiç kimse, Facebook’da, özellikle “bu yazıyı yorumla ve paylaş” ya da “x, y ya da z iseniz bu yazıyı beğendin” gibi belirli bir işlem yapmanızı isteyen spam gönderilerini sevmiyor.

“Taktik yem” olarak bilinen bu taktik, daha fazla erişim elde etmek için etkileşimi artırarak Haber Besleme algoritmamızdan yararlanmak istiyor. Güncellenmiş algoritma göre, bu tür yazıların yayınımızda daha sık görünmesi gerekir. Bu artık olmayacak.

Neden? Çünkü makine öğreniyor!

Facebook bizim için çalışıyor, yüzbinlerce paylaşımı incelediler ve kategorilere ayırdılar ve farklı türde taktik yemi algılayabilen bir makine öğrenme modeli yarattılar. Bu taktiği kullanan yayınlar, haber kaynağında artık daha az gösterilecek.

Bu eylem, tıklama avcısı paylaşımların ve düşük kaliteli web sayfalarına yönlendiren bağlantıların cezalandırılmasıyla birlikte, gerçek hedefine bir adım daha yaklaşıyor: kullanıcı deneyimini iyileştirmek, insanlar arasında anlamlı ve otantik etkileşimler sunmak.

Facebook, erişim tahminlerini geçici olarak kaldırıyor!

Bu son haftalarda, reklam verirken bazı gariplikler farkettiyseniz, onlardan birisi de Custom Audience erişimde beliren -1 olmuş olabilir. Hatta müsait değil de olabilir.

Bunun sebebi Facebook reklamlarında henüz keşfedilen bir açık bulunmuş olması. İşlevselliğin yanlış kullanılmasına potansiyel olarak izin verebilecek Özel Hedef Kitleler için erişim tahmini ile ilgili teknik bir sorun tespit ettikten sonra, Facebook yalnızca geçici olarak! – yeni oluşturulan veya düzenlenen Özel Hedef Kitlelerin kitle boyutlarını veya potansiyel erişim tahminlerini görme özelliğini kaldırmaya karar verdi.

Özellikle, şunlar için erişim tahminleri göremeyebilirsiniz:

  • Müşteri dosyasından Özel Kitleler
  • Çevrimdışı dönüşümler Özel Kitleler
  • Web sitesi ve mobil uygulama gelişmiş eşleme kullanıyorsanız Özel Kitleler (API aracılığıyla)

Özel Kitlelerinize ne olacak? Kampanyalar oluşturmaya ve Özel Kitlelerinizi hedeflemede kullanmaya devam edebilecek misiniz?

Cevaplar “Hiçbirşey” ve “Tabii!”

Facebook, Kampanya Bütçe Optimizasyonu uygulamasını başlatıyor
Aslında bu, Facebook’un Kasım ayında tekrar duyurduğu bir şey ama testler oldukça yavaştı, bu nedenle özellik bazı Reklam Hesaplarına aşamalı olarak dağıtıldı (bence siz de kendi reklam hesabınızı bir kontrol edin!)

Bütçe Optimizasyonu Nedir?
Süreç, Facebook’un aynı AdSet içindeki reklamlarınızla yaptığı işlemlere benzer: reklamın performanslarına bağlı olarak, “kazanan” reklamlara daha fazla bütçe tahsis edecek.

Kampanya bütçe optimizasyonu, Facebook’a göre, bu koşullar altında iyi bir çözüm olabilir:

  • Kampanya düzeyinde bir bütçe belirleyin ve bu bütçenin kampanyadaki AdSet’te nasıl harcanacağı konusunda biraz esnekliğe sahip olun;
  • Kampanyanızdan mümkün olan en iyi sonuçları elde edin;
  • Kampanya ayarını basitleştirin ve manuel olarak yönetmek zorunda olduğunuz bütçelerin sayısını azaltarak zamandan kazanın.

Facebook da Google gibi yerel mi olacak?

Bu yeni özellik, yerel yayınlara odaklanan her yayıncı için ilginç olabilir!

Facebook, şehre özgü etkinlikler, duyurular ve yerel haberlerden oluşan “Today In” adlı uygulamanın yeni bir alanını test ediyor.

Şu anda test sadece bazı pazarlar için geçerli ve seçilen şehirler New Orleans (Louisiana), Olympia (Washington), Billings (Montana), Binghamton (New York), Peoria (Illinois) ve Little Rock ( Arkansas).

Test pazarlarındaki kullanıcılar bu özelliğe, temel Facebook uygulamasındaki sağ alt menü düğmesi (üç yatay çizgi) yoluyla erişebilecek.

Sözün özü,

Facebook ciddi anlamda bir değişimin içerisinde. Buna uyum sağlayanlar ayakta kalırken, diğerleri kaybetmeye mahkum olacak. Umarım siz de bu yazı ile birlikte biraz bilgi sahibi olarak önümüzdeki günlerde yaşanabilecek değişimlere biraz olsun hazır olmuşsunuzdur.

Facebook reklamları için çok daha dikkatli düşünmeli ve her türlü analitiği daha iyi yapmalısınız. Kitleyi oluşturmak zorlaşırken, tutturabilirseniz, çok daha iyi sonuçlar alacağınız garanti gibi görünüyor.