E-ticaret

E-ticaret, e-ticaret paketleri, e-ticaret sistemleri

E-ticaret ya da online satış veya sanal mağaza. Birçok farklı şekillerde farklı kişiler tarafından telaffuz edilen kelime. Yurtdışında birhayli yaygın olmasının yanında Türkiye‘de son dönemde etkisi artarak ilerleyen e-ticaret hakkında uzun soluklu bir açıklama yapmak istiyorum.

Zira ayrı bir gelir kapısı oldu e-ticaret. Ne satıldığının ya da alındığının pek bir önemi yok. Çünkü internet üzerinde para kazanmaya ya da para harcamaya gönül vermiş kişiler tarafından e-ticaret bulunmaz hint kumaşı olarak yerini korumakta.

Ben bu yazımda E-ticaret ile neler yapılabilir, nasıl bir başlangıç olabilir. Türkiye’de e-ticaret, yurtdışında e-ticaret, e-ticaret yöntemleri, e-ticaret paketleri, e-ticaret sistemleri gibi konularda ufak çaplı bilgiler ile hiç bilmeyen kişiler için dahi son derece aydınlatıcı bir yazıyı en yalın dille anlatmaya çalışacağım. Umarım fazla sıkıcı olmadan aradığınızı bulacağınız şekilde başarılı bir anlatım ortaya çıkacak.

E-ticaret nedir?

E-ticaret internet üzerinden genel tüketim mallarının (gıda, giyim, otomotiv… vb.) satışı olarak tanımlandırılabilir. Bu konulara emlak gibi taşınamaz mallar da eklenebilir. Fakat genel olarak konuştuğumuz için tüketim malları olarak anlatmak daha akılda kalıcı olur diye düşünüyorum.

Dolayısıyla e-ticaret satışı düşünülen ürünlerin, bir internet sitesi vasıtası, online ödeme yöntemleri, havale ya da kapıda ödeme yoluyla tüketiciye ulaştırılması işlemidir.

E-ticaret ile neler yapılır?

E-ticaret ile yapılabileceklerin bir sınırı yok aslında. Örneğin ebay üzerinde yıldızları satan kişileri de görebilirsiniz, arabasını satan kişileri de. Dolayısıyla e-ticareti sınırlandırmanın bir mantığı yoktur. Aklınıza gelebilecek hemen her şey e-ticaret sitesinde mümkündür.

Fakat bu konuyu bir örnek ile biraz daha açmak istiyorum. Belki aramızda yeni fikirlerin oluşmasına sebep olur. Anlatacağım şey bir şehir efsanesi değil, gerçek anlamda bir ticari zeka ürünüdür.

Duyanlar olmuştur. Fakat hızlıca bir satış işleminden bahsedeyim.

İnternet üzerinde işlem yapılan resimler, görüntüler, web siteleri pixellerden oluşmaktadır. Biz sadece bir bütün olarak gördüğümüzden bunun farkında olmayız.

İşte bunu bilen bir kullanıcı zamanında onemillionpixel isimli bir web sitesi kurmaya karar verir. Amaç şudur; herbir pixel noktasını isteyen kişilere 1 dolar ücretle satacaktır. Komik bir işlem olarak gelebilir. Bununla kim ilgilenir ki? diye sorabilirsiniz. İtiraf edelim Türkiye’de birisine böyle bir fikirden bahsetsek, dalga geçenler de olur. Fakat internet üzerinde hiç de öyle olmuyor.

İnsanlar, firmalar, kurum ve kuruluşlar web sitesinden 1 pixel bile olsun yer kazanmak için yarışmaya başlıyorlar… Sonrasında bütün pixeller tükenmeye yakınken, iş artık çığrından çıkıyor ve son pixeller açık artırmayla satılacak boyuta ulaşıyor.

Bu arkadaş e-ticaret ve elbette zekası ile 1 milyon dolardan çok daha fazla bir para kazanıyor. Üstelik 10 dolara mal ettiği bir site ile.

Sözün özü, e-ticaret konusunda neler yapılabilir diye düşünürken, aklınıza gelen fikirleri saçma diye adlandırmanıza gerek yok. Zira gördüğünüz gibi internet üzerinde her şey satılabilir boyuta ulaşabiliyor.

E-ticaret sitesi nasıl kurulur?

Bir e-ticaret sitesi kurmak için herhangi bir bilgiye ihtiyaç duymuyorsunuz. Yalnızca belli bir bütçe ile gayet başarılı online satış sitesi kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Zira sizin için bu işi yapan kişiler ya da firmalara ulaşmak hiç de zor değil. Burada önemli olan e-ticaret sitesi kurulumu sonrasında nasıl ilerleme kaydedeceksiniz. İşin içine farklı boyutlarda, farklı sistemler girecek dolayısıyla yönetimsel olarak iyi bir bilgi harcama yapacağınız ücretleri değiştirecektir.

E-ticaret sitesi kurlumu ile alakalı olarak birkaç farklı sistemden bahsedilebilir. Bunları da açık kaynak kodlu ve firmalar tarafından sağlanan e-ticaret sitesi yazılımları olarak ikiye ayırmakta fayda var.

Ufacık bir bilgi olarak e-ticaret sitesi kurulumu ile ilgili hangi sistemler ve firmaların olduğuna da değinmek gerekir. Onları da sonraki paragraflarda bulabileceksiniz.

Türkiye‘de en çok tercih edilen sistemler opencart, magento, tsoft ve ideasoft olarak öne çıkmaktadır. Dolayısıyla bu dört e-ticaret sistemi arasında sizlerin de tercih olasılığı yüksek olacaktır.

Kurulum yapılırken bahsettiğim üzere firma ya da kişilerden destek alınmaktadır. Bu bir e-ticaret sitesi maliyetidir. Fakat bu maliyet tercih edilen sisteme göre değişim gösterecektir.

E-ticaret paketleri

Bir e-ticaret sitesi kurmak için gereken sisteme ulaşmanın en ucuz ve uygun fiyatları e-ticaret paketleridir. E-ticaret paketleri denmesinin amacı içerisinde e-ticaret sistemi ve bu sistemin gereksinimlerini karşılayacak donanımları barındırmasından kaynaklanmaktadır. Zira tek başına bir e-ticaret sistemi sizin işinize görmeyebilir. Örneğin online kredi kartıyla bir ödeme almak istediğinizde, sanal pos modulüne ihtiyaç duyacaksınız. Bu durumda ekstra bir maliyet getirmesini engellemek için, en mantıklı olan tercih e-ticaret paketleri olacaktır. Zira hemen hemen ihtiyacınız olan her şey bu paketler içisinde mevcut olarak gelecektir.

Kişilerle çalışırken açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımları kullanılır. En çok tercih edilenleri opencart ve magento‘dur. Örneğin opencart e-ticaret sistemini tercih ettiğinizde, içerisinde belirli olarak ödeme yöntemleri, standart bir ödeme sayfası, kargo yöntemleri gelecektir. Fakat genel olarak yabancı yazılımlar olduğu için, Türkiye’de işlem gören özelliklere ulaşmanız için ekstra modül ihtiyacı olacaktır. Bu da size bir maliyet çıkaracaktır. Fakat bir paket halinde e-ticaret sitesi kurlumu yaptırırsanız, tek seferlik daha ucuz ve uygun bir fiyat ile bu işlerin tamamını bitirebilirsiniz.

E-ticaret sitesi firmaları ile çalışırken ile her şey içinde e-ticaret sitesi kurulumları yapılmaktadır. Fakat burada genel olarak trafik kısıtlamaları ile karışılaşıldığından, özellikle yurtdışında kullanılan e-ticaret sitesi sahipleri tarafından tercih edilmemektedir. Zira firmalar kaynak kodlarını paylaşmaktan kaçınır ve sizin kişisel olarak bir işlem yapmanız konusunda bazı sıkıntılarla karşılaşmanızı sağlayabilirler. Bunu 100% olarak bütün firmalar olarak söylemiyorum. E-ticaret sistemi veren firmalar ile ilgili genel bir izlenim olarak belirtiyorum. Yine de bu firmalarla da çalışan hatrı sayılır bir sayı Türkiye‘de mevcuttur. Eksi yönleri, kaynak kodlarında istediğiniz değişikliği, istediğiniz anda yapamamanız. İşlemlerin size bağlı olmaması, özel modül yazılımı gerektiğinde yüksek fiyatlar çıkmasıdır. Artı yönleri ise daha hızlı hazırlanabilir olmasıdır.

Opencart

Opencart açık kaynak kodlu şu anda en uygun fiyatlarla kurulumu yapılan e-ticaret sistemidir. Türkiye’de açık ara tercih edilmektedir. Zira diğer sitelere göre daha hızlı ve basit bir çalışma mantığı vardır. E-ticaret sitesinin gereksinimi olan bütün işlemleri desteklerken, sürekli gücellemelerle güvenliğini ve kullanılabilirliğini artırmaya çalışmaktadır.

Şu anda opencart 3 ile magento gibi büyük bir sistemin yaptığı hemen her şeyi yapabilecek kapasiteye ulaşmıştır.

Opencart e-ticaret paketleri olarak her yerde bulunabilir ucuz e-ticaret sitesi kurulumları mevcuttur. Opencart e-ticaret paketi seçerken, dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Bana göre bu paketler içerisinde gerçekten işinize yaramayacak birsürü gereksiz modül yer almaktadır. Siz gerçekten ihtiyaçlarınızı karşılayacak kendi opencart e-ticaret paketini oluşturarak, daha kullanışlı bir e-ticaret sitesi kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Opencart ciddi anlamda büyük bir server (hosting) ihtiyacı duymaz. Bu bağlamda maliyet konusunda yükseliş yaşanmaz. Opencart modülleri daha ucuz fiyatlıdır. İhtiyacınız olan modülleri 5 lira ila 100 lira arasında genel olarak bulabilirsiniz. Opencart için gereksinim duyduğunuz aşırı özellikli size özel modüller maksimum 1000 lira civarında birçok kişi tarafından kısa süreler içerisinde hazırlanabilir. Zira destek verebilecek kişi sayısı çok fazladır.

Siz de opencart paketlerinden birisini seçerek, e-ticaret ile satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Magento

Magento da opencart gibi açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Çok büyük farklılıklar olmasa da daha profesyonel ve büyük şirketler tarafından tercih edilmektedir. Çalışma ve yazılım mantığı biraz daha karışıktır. Yapılabilecek işlemler daha fazladır. Tamamen profesyonel e-ticaret sitesi isteyenler için birebir olarak tanımlanabilir. Dünya’da en çok tercih edilen profesyonel e-ticaret siteleri Magento ile hazırlanmaktadır.

Magento‘nun server ihtiyacı gerçekten büyük boyutlara ulaşabilir. Magento 2 versiyonu ile hız sorununa bir nebze çözüm bulmuş olsa da hantal bir sistem olarak, büyük bir sunucuda 100% verimle çalışacaktır. Bu da size maliyetini artıracaktır.

Türkiye‘de de büyük firmalar tarafından tercih edilmeye başlanan magento e-ticaret sistemleri için Türkçe destek sağlayan çok fazla kuruluş bulunmamakla birlikte, ihtiyacınız olduğunda, iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Magento e-ticaret sitesi kurulumu için ayrı bir ücret öderken, teknik destek için aylık ücretler olarak ödeme yapıldığından, daha çok büyük ölçekli firmalar tercih etmektedir.

Şu anda e-ticaret sistemleri arasında piyasada 1. sırada bulunduğunu da yazımızda belirtmiş olalım.

E-ticaret

E-ticaret günümüzün para kazandıran noktası. Siz de bir e-ticaret sistesi sahibi olmak, Opencart ve Magento ile ilgili aylık destek, kurulum ve e-ticaret paketleri teklifleri isterseniz, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Umarım e-ticaret ile ilgili genel bilgiler hakkında güzel bir yazı olmuştur.

Tags:
, , , , , , , , , , , , , ,
Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.