E-ticaret ve Ürün Fotoğrafları

e ticaret ve ürün fotoğrafları

Aslında uzun süredir aklımda olan fakat zaman bulup yazamadığım bir konuyu irdeleyeceğiz; E-ticaret ve ürün fotoğrafları.

Ürün fotoğraflarını, e-ticaret siteniz üzerinden satış yapmanızı sağlayan en önemli nokta olarak tanımlayabiliriz. Zira insanlar internet üzerinden alışveriş yaparken, göremedikleri, dokunamadıkları, koklayamadıkları, hissedemedikleri herhangi bir şeyi yalnızca ürünün fotoğrafı ve ürün açıklamalarında yazanlara göre karar verip alışveriş yapmaktadırlar. Dolayısıyla, herhangi bir konuda e-ticaret işi ile meşgulseniz, ürün fotoğraflarına son derece dikkat etmeniz gerektiğini söylemeyeliyim.

Hangi sektörlerde ürün fotoğrafları önemlidir?

Aslında internetten yapılan alışverişlerde her sektör için ürün fotoğrafı çok önemlidir. Kaliteli bir fotoğraf, üründeki gerçeklik algısını geliştirmeye yardımcı olacaktır. Fakat baştan sağma fotoğraflar ile istediğiniz başarıyı yakalamanız da zor olacaktır.

Örneğin bir telefon sattığınızı düşünelim. Bu ürünün kaliteli ve sizin tarafınızdan çekilmiş fotoğrafları yok ise, insanlar büyük ölçüde bu alışverişi tamamlamazlar. Lego firmasının kullandığı bir yöntemi yıllardır çok beğenirim ve elektornik üzerine satış yapmaya çalışan e-ticaret siteleri için de bana gore son derece faydalı olacağına inanıyorum. Lego parcaları minicik ve cok benzer yapılara sahip olabilir. İçerisinde bulunan kitapçıklarda ise çok önemli bir detay verilmiştir. 1 – 1 birebir parça ölçülerinin gösterildiğini görebilirsiniz. Örneğin insanlar telefon alırken, boyutlarını merak ettiklerini biliyoruz. Neden profesyonel bir ürün fotoğrafçısı tarafından ürünün birebir ölçülerine göre bir çekim yaptırmayasınız?

Giyim siteleri de aynı mantıkla işler. Sitenize giren kullanıcılar, almak istedikleri ürünlerde kendi hayallerini görmek isterler. Bir düğün elbisesi satıyorsanız, o elbiseyi gideceği düğünde giydiğini düşünür. Kendi içinde detaylarla puanlamalarını verir ve siz o noktada bu elbiseyi satar ya da satamazsınız.

Bu sebeple giyim sitelerinde ürün fotoğrafları kullanıcların karar verme aşamalarında büyük önem taşımaktadır.

Web sitemde fotoğrafları nasıl olmalı?

Bu konu kendi içerisinde çok değişik yerlere gidebilir. Genel olarak internet sitesi kişiler tarafından tartışılan ilk konu çok önemlidir. Ürün fotoğrafı beyaz arkaplanda mı yoksa, dışarıda doğal ortamlarda mı çekilmelidir?

Bana göre bir fotoğraf ürünü ön planda tutmalıdır. Yani açık renk bir arka plan kullanılarak çekimleri yapılmalıdır. Fakat bazı görüşler, örneğin dış mekan fotoğraflarının daha görsel bir seçenek olduğunu savunuyor. Teknolojik ürünler için genel olarak böyle bir durum sözkonsu değildir ve 360 derece olan fotoğraf çekimleri tercih edilebilir.

Giyim sektöründe ürün fotoğrafları için en iyi çözüm, ürünün farklı açılardan açık renk arka plan ile çekimi ve özellikle sosyal medya paylaşımları açısından bir de doğal ortamlarda çekim yapılması çok başarılı sonuçlar verecektir.

İyi bir ürün fotoğraf sanatçısı tanıyor muyum?

Aslında şu anda yurtdışında yaşadığım için genel olarak farklı ülkelerden kişi ve firmalarla iş yapıyorum ve çok başarılı sonuçlarla karşı karşıyayım. Fakat Türkiye’de bulunanlar için de ürün fotoğrafı işlerini hakkıyla yapan bir firma tanıyorum. Birçok işte birlikte çalıştığımız için, güvenle size de önerebilirim.

Şurada web sitesi * http://ol.com.tr/

Şurada da instagram adresi https://www.instagram.com/ol_photography_design/

İhtiyacınız olan en iyi fotoğraf çekimlerini yapacaklarına dair en ufak şüphem yok.

Sonraki konularda tekrar görüşmek üzere.

Tags:
, , , , , ,
Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.