Her e-ticaret sitesinde belirli kategoriler vardır. Örneğin çanta, kadın giyim, aksesuarlar, pantolonlar vb. gibi. Ürün aramalarında öne çıkmak önemli olduğu gibi, kategorilerin de Google üzerinde görünürlüğünü sağlamak oldukça önemli bir olaydır.

Kategori odaklı SEO, e ticaret sitesi arama motoru optimizasyonu işlemlerini kapsamaktadır. Fark olarak, SEO çalışması yapmak istediğiniz kategoriye sahip binlerce belki milyonlarca web sitesiyle yarışmanız gerekmektedir. Dolayısıyla her zaman SEO işlemlerinde bahsettiğimiz, “özgün olma” ilkesi ilk sıradaki yerini koruyacaktır.

e-ticaret seo kategori
e-ticaret seo kategori

E-ticaret Sitesi Kategorileri SEO

E-ticaret sitelerindeki SEO çalışmaları adım adım ilerlemelidir. Dolayısıyla genel içeriklerin SEO çalışmaları yapıldıktan sonra, web sitenizde bulunan her bir kategori ile ilgili çalışmalara başlanılabilir.

Örneğin web sitenizin anasayfasında, “Bayan giyim online alışveriş” kelimesini seçerek bir arama motoru optimizasyon çalışması yaptıysanız, bu sadece anasayfanızı etkileyecektir.

Diğer bir yandan web sitenizin içerisinde bulunan, “elbise, pantolon, gömlek…” gibi kategoriler için ayrı bir çalışma her zaman daha etkili ve verimli bir sonuç doğuracaktır. Açıkçası ben insanların alıcı oldukları ürünleri arayıp, istedikleri ürünleri bulabileceği kategoriler hakkında arama yaptıklarını tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim.

Aşağıdaki örnekte 2018 elbise modelleri araması yapıldığında kategori bazlı seo işleminin sonuçlarını görmenizi istedim. Kırmızı ile çerçevelenmiş olan site benim danışmanlığını yaptığım fasardi.com.tr sitesi olduğu için işaretlidir. Yoksa orada ekstra bir durum yok. Eğer kategori odaklı seo işlemini e-ticaret siteleri için doğru uygulayabilirseniz, son derece başarılı sonuçlar ve daha çok müşteri deneyimini yaşayabilirsiniz.

kategori bazlı seo e-ticaret
kategori bazlı seo e-ticaret örneği

Kategori Bazlı SEO Nasıl Yapılır?

Kategori bazlı SEO çalışmaları ana ve ara hedef kelimeler belirlenerek yapılmaktadır. Yine giyim üzerine verilecek örnekler ile bu konuyu da incelemiş olalım.

Kategoriniz, “elbise” olarak tanımlanmış olsun. Satış alanınız bayan giyim üzerinedir. Dolayısıyla elbise ile uyumlu olabilecek kombinasyonları da çekmeye çalışmak, hem trafik hem de satış bakımından çok çok önemli bir yer edinmektedir.

Peki elbise kelime hangi şekillerde aranılabilir? Aklıma gelen ilk örnekler;

  • elbise modelleri
  • elbise modelleri 2017
  • ucuz elbise
  • online elbise

şeklinde olacaktır.

Peki bu aramaların hangisi satışa, hangisi e-ticaret sitenizin trafiğine katkı sağlar?

Eğer gerçekçi olarak “ucuz elbise” satıyorsanız, en çok yarayacak kelime budur. Çünkü alıcı kitle dediğimiz müşteriler, genel olarak fiyat bilgilerini girmek yerine alabilecekleri ortalama koşulları belirterek arama yaparlar.

Siz de e-ticaret sitenizde kategori bazlı arama yaparken, yukarıda verdiğim örneklere dayanarak, önemli olan kelimenin kombinasyonlarını çıkararak, en çok müşteri getirebilecek şekilde düzenlediğinizde ve buna yönelik standart seo çalışmalarını yaptığınızda sonuçlar yüzünüzü güldürecek!

E Ticaret Sitesi SEO Danışmanı

E ticaret sitesi sahipleri için bu işlemleri yapmak zaman alabilir. Bu kadar zamanınız da yoksa benimle iletişime geçerek, e ticaret sitesi seo danışmanı olarak yardımımı alabilirsiniz.