Dropshipping nedir? Avantajları ve Dezavantajları nelerdir? Nasıl yapılır?

dropshipping yapan firmaları nereden bulurum

Dropshipping 2018 yılı itibariyle özellikle en çok dikkat çeken “masrafsız” yeni bir iş dalı olmaya aday görünüyor. Birçok kişi tarafından aldığım mailler sonrasında, dropshipping konusuyla alakalı bilgilendirici bir yazı yazmam gerektiğini düşündüm. Dolayısıyla elimden geldiği kadarıyla size dropshipping nedir? Dropshipping avantajları ve dezavantajları nelerdir? Dropshipping yapan firmalara nasıl ulaşılır? Nereden bulunur? Gibi soruların cevaplarını vermek üzere bu yazımı hazırladım. Umarım ilgilenen arkadaşlar için yararlı bir kaynak oluşturabilirim.

Nedir bu dropshipping olayı?

Dropshipping çok basit bir tarifle sizin taşeron firma olarak, çalışmanız anlamına geliyor. Yani genel satıcının ürününü kendi bünyenizdeymiş gibi tüketiciye sunarak, gelen siparişi aynı şekilde tedarikçi firmaya iletmenizdir. Shipping olayı da sizin ilettiğiniz bilgiler doğrultusunda, tedarikçi firmanın ürünü sizin yerinize tüketiciye ulaştırmasıdır.

Yani atıyorum Aliexpress ile bir anlaşmanız var. Müşteriye Aliexpress’e ait ürünleri sunarsınız. Müşteri beğendiği olursa alır. Aliexpress’e satılan ürünün ve müşterinizin bilgilerini gönderirsiniz. Daha doğrusu bu bilgilerle sipariş verirsiniz. Aliexpress de kullanıcıya ürünü ulaştırır.

En kısa yoldan Dropshipping nedir? sorusunun cevabını artık biliyorsunuz.

Peki siz dropshipping işinden ne kazanabilirsiniz?

Bunun cevabını da yazımız içerisinde bulacaksınız.

Dropshipping yapan firmaları nasıl bulabilirim? Hangi firmalar dropshipping yapıyor?

Bu soru iş başlangıç anında herkesin tıkanma noktasını oluşturuyor. “Dropshipping yapan firmalar” konusunda fakat korkmanıza gerek yok. Bu bilgilere ulaşmak aslında hiç de zor değil. Sadece dropshipping yapan firmalara ulaşabileceğiniz kaynaklar bulunuyor. Siz de dropshipping yapan firmalara nasıl ulaşabileceğinizi merak ediyorsanız, şu linke tıklayarak ilk adımı atabilirsiniz.

Dropshipping avantajları nelerdir?

Aslında her iş dalının kendine göre avantajları bulunmaktadır. Dropshipping işi yapacaksanız da durum aynı şekilde devam eder. İşte dropshipping avantajlarını merak edenler için, aklıma gelen birkaç madde.

Düşük sermaye : Millet olarak ticarete kafa yormaktan hoşlanıyoruz. Ah bir sermayem olsa neler yapmazdım diyip, bekleyenler için, çok düşük sermayelerle, hayallerini gerçeğe dönüştürme fırsatı olabilir. Zira sattıkça ödeme yaptığınız bir sistemle karşı karşıyasınız.

Geniş ürün kataloğu : Herkes her şeyi beğenmek zorunda değil. Sermaye gereksiniminiz çok olmayaağından, birkaç farklı firma ile anlaşma yaptığınızda, harika ürünlerle dolu bir katalog ortaya çıkarabilirsiniz. Ne kadar çok ürün, o kadar fazla kişiye hitap etme şansını doğurur. Satışlarınız da bu sayede daha fazla olabilir.

Düşük riskli : Belirli bir harcamanız olmadan, gayet küçük miktarlarda paralarla döndürebileceğiniz bir iş şansını neden kaçırasınız ki? Kaybedeceğiniz şeyler sermaye değil, özel istekleriniz sonucunda harcadığınız para ise? Denemeye değebilir.

Depo ihtiyacınız olmayacak : Sonuç olarak bir ürün satıyorsunuz ve bu ürünlerin elinizin altında olması gerekir diye düşünmenize gerek kalmadan, tedarikçinin deposunu kullandığınızdan, herhangi bir depoya ihtiyacınız olmayacak. Dolayısıyla bir kira giderinden de kurtulmuş olacaksınız.

Kolay yönetilebilir : Kontrol etmeniz gereken çok şeyden arındırılmış vaziyette sadece satışa odaklı çalışmanız gerekeceğinden, son derece kolay yönetilebilir bir iş akışınız olacak.

Dropshipping dezavantajları nelerdir?

Dropshipping ile ilgili her şey harika gidiyorken, nereden çıktı bu dezavantajlar demeyin. Bunları düşünen birisinin olması, yarınınızı toz pembe hayaller kurarak geçirmemenizi ve hayal kırıklığı yaşamamanızı sağlayacak. 🙂

Yüksek rekabet : Avantajlarda bahsettiğimiz gibi gider kalemi çok düşük olacağından, bu işi yapan kişi sayısı da bir o kadar yüksek olacaktır. Dolayısıyla pazardaki rekabet hayli zorlu geçecektir. Sonuç olarak aynı ürünleri farklı fiyatlara satmak isteyeceksiniz. Herkesin beklentileri daha farklı.

Reklam ve tanıtım ve sistem giderleri : Evet bir e-ticaret sitesi kurulumu yaptırmanız, alt yapıya önem vermeniz ve ürünleri aktarabileceğiniz bir sisteme kavuşmanız gerekliliği gözden kaçırmamanız gereken bir gerçek!

(Aklınızda bulunsun diye söylüyorum, e-ticaret sitelerinizi biz hazırlayabiliriz 🙂 )

Dolayısıyla, sistem kurulumları için bir miktar parayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Her şey de bedava olmamalı zaten. 🙂

Ayrıca rekabetin yüksek olduğu alanlarda, genel olarak reklam yapma ihtiyacı doğacağından,  reklam gideriniz de olacaktır. Bu da size gider hesabınıza bir dezavantaj olarak eklenebilir.

Dropshipping sürdürülebilir bir iş modeli midir?

Evet birçok soru da bu konuda geliyor. Kendi arkadaşlarım da dahil olmak üzere, birçok kişi kendi işini gücünü bırakıp, bu işe odaklanma konusunda hayli kararlı. Peki dropshipping ile zengin olmak mümkün mü?

Aslında mümkün olabilirdi. Eğer Amazon bu kadar büyümemiş olsaydı. Zira tekel bir e-ticaret piyasasına doğru giderken, Amazon ile rekabet etmek çok da kolay olmayacaktır. Fakat ek gelir olarak süper bir yol diyebilirim.

Bu tamamen kişisel görüşüm olup, katılanlar katılmayanlar olacaktır. Fakat ben işinizi bırakıp bu işe girmektense, ikisini bir arada rahatça götürebileceğinizi düşünüyorum.

Baktınız işleriniz iyi gidiyor, sonrasında kendi ürün kataloğunuzu oluşturup bir marka haline gelmeyi düşünmek de hiç sakınca görmüyorum!

Dropshipping kar marjı ne kadardır?

Dropshipping yapmaya karar verenlerin genel olarak belirlediği kar marjları %5 ve %10 arasında değişmektedir. Rekabetin de bunda etkisi bulunmaktadır. Fakat düşük maliyetli ürünlerde %100 kar marjıyla satışların da yapıldığı görülmektedir.

Şahsi fikrim %10 – %15 aralığı ideal gibi görünüyor.

Dropshipping ürünleri nerede satılır?

Bunun için genel satış kanalları, gittigidiyor, sahibinden, hepsiburada gibi yerler tercih edilebilirken, şahsi e-ticaret sitenizin olması size daha ciddi bir iş yapma imkanını sunacaktır.

Benden bu kadar. Gerisi size kalmış.

Dropshipping yapmaya karar verip, bir e-ticaret sitesi isterseniz, yine bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Sorularınız olursa yorum yazmaya, mesaj göndermeye çekinmeyiniz. Herkes yapıyor ve herkese cevap vermeye çalışıyorum.

Tags:
, , , , , , , , , ,
Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.