Başarılı retargeting (yeniden hedefleme) reklamı için 5 sır

retargeting reklamları

Retargeting ya da Türkçe adı ile yeniden hedefleme. Her ne kadar bir seviye üst reklam yönetimi kapsamına da girse, vazgeçilemeyecek kadar önemli bir reklam türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Hani “bir şeyi 40 defa tekrarlarsan olurmuş” sözünden yola çıkarsak, işte retargeting – yeniden pazarlama reklamı da söyleye söyle, göstere göstere satışa yardımcı olan türden.

Peki gerçekten başarılı bir yeniden hedefleme reklamı için neler gerekir?

Bu sorunun hali hazırda binlerce yanıtlanmış cevabı olduğu aşikar. Ben biraz daha gizli kalmış, sırlaşmış gerçeklerden yola çıkarak, sizlere ipuçlarını gösterme niyetindeyim.

Öncelikli hedefiniz sepetlerini terk eden kullanıcılar olsun

Sepet terk, e-ticaret siteleri için standart bir sorundur. Kullanıcılar beğendikleri ürünleri sepetlerine eklerler ve farklı sebeplerden ötürü alışveriş sürecini tamamlamadan, yani ürünü sepetlerinde bırakarak, web sitenizi terk etmelerini izlersiniz.

Bu sorunu yaşıyorsanız, çoğu e-ticaret sitesi sahipleri gibi, yeniden hedeflemeyi denerseniz büyük bir sürpriz yaşarsınız.

Wishpond tarafından yapılan bir araştırmaya göre, alışveriş sepetini terk eden kullanıcıların %26‘sı bu yöntemi kullanarak satın almaya ikna oluyor!

Müşterileri geri dönüp ödeme sürecini tamamlamaya ikna etmek için %5 indirim veya ücretsiz kargo teklif etmeyi deneyin.

Mevcut müşterileriniz için cross-sell (çapraz satış)

Yeniden hedefleme (retargeting), yalnızca potansiyel müşterilerle değil, aynı zamanda mevcut müşterilerle de etkili bir iletişim yöntemidir. Bunlara, satın aldıkları şeyle alakalı ürünleri önerebilirsiniz. Örneğin, bir müşteri sitenizden bir şapka satın aldıysa, bir çift eldiven almayı ikna etmek için bir e-posta da gönderebilirsiniz.

Müşteri davranışlarını inceleyerek daha fazla müşteri elde edin

Davranışsal yeniden hedefleme, pazarlama davranışlarına dayanarak tetiklenen e-postaları kullanıcılara göndermek için dijital pazarlama uzmanlarının kullandığı bir yöntemdir.

Davranışsal yeniden hedeflema, potansiyel müşterilerinizle olan ilişkinizi sürdürmek ve marka bilinirliği oluşturmak için farklı açılış sayfalarını satış huninizdeki potansiyel müşterilerinize test etmenize olanak tanır.

En popüler 3 ürününüzü kullanarak müşterileri şaşırtın

Yeniden hedefleme (retargeting), müşterilerinize sitenizdeki en popüler üç ürünü göndermenizi sağlar. Yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmanın ve mevcut müşterilerinizle etkin iletişim kurmanın bir yolu olabilir.

Muhtemelen bu ürünlerin en çok tercih edilen nedenlerden biridir. Bu bilgiyi biliyorsan, neden bu bilgiden yararlanmıyorsun?

Dinamik abonelik ile yeni aboneler kazanın

Bir kullanıcı web sitenizde hala geziniyorken, onu e-posta bültenine abone olması gerektiğine ikna etmek için bir pop-up gösterebilirsiniz. Kaydolma pop-up’ları, potansiyel müşterilenize doğru zamanda gösterilmesi ve e-posta listelerine kaydolmalarını sağlamanın güçlü bir yoludur.

Üstelik, ona bir e-posta onayı gönderdiğinizde, bazı ürün önerileri yapmak ve ona bir indirim teklif etmek bu fırsatı değerlendirmesi için müşterinize yol gösterici bir etki oluşturacaktır.

Yeniden hedefleme veya retargeting, satışlarınızı artırmanıza ve yatırım getirinizi artırmanıza gerçekten yardımcı olabilir. Henüz denemediyseniz, belki de bunu yapmanın zamanı geldi!

Tags:
, , , , , ,
Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.