2018’de dikkat edilecek 5 e ticaret geliştirme tekniği

e ticaret teknikleri

E ticaret Türkiye’de 2018 yılında gelişimini yükselerek sürdürmeye devam ediyor. Dünya üzerinde ise e ticareti başka boyutlara taşıma çabası sürüyor. Artık yeni stratejilere geçmeyi zaruri olarak göre firmalar e ticaret için yeni taktikler, yeni teknikler ve geliştirmek için ciddi çalışmalar yapıyorlar.

Ve işte 2018 yılında dikkate almanız gereken e ticaret eğilimlerini birlikte inceliyoruz.

Kişiselleştirme (Personalization)

E-ticaretteki kişiselleştirme, her bir müşteri için çevrimiçi müşteri deneyiminin gerçek zamanlı olarak uyarlanmasıdır.

Bu ilkeyi bir siteye uygularken, markalar içeriğe bağlı olarak alakalı içerik ve ürünler sunmak için çeşitli bilinen müşteri veri noktalarını kullanır.

BigCommerce’e göre , bu veri noktaları şunları içerebilir:

  • Arama sorguları
  • Satın alma geçmişi
  • Alışveriş sepeti hareketleri
  • Sosyal davranışlar
  • Coğrafi konum
  • Müşteri segmentleri

İstatistikler, kişiselleştirmenin bir e-ticaret mağazasının başarısına büyük katkıda bulunduğunu göstermektedir. Aslında, tüketicilerin% 75’i , markaların mesajlarını ve tekliflerini onlara göre kişiselleştirdiği zaman beğenir.

Öte yandan, bir web sitesindeki içerik onlarla ilgili olmadığı zaman , tüketicilerin% 74’ü hayal kırıklığına uğrar.

Peki, sitenizde kişiselleştirmeyi nasıl uygulamaya başlayabilirsiniz?

Öncelikle, e-ticaret mağazanızın genel hazırlığını düşünün. Büyük programda, kişiselleştirme kullanıcı ihtiyaçları listesinde oldukça düşüktür .

Shopify, kişiselleştirmeye geçmeden önce yerinde olması gereken başarılı bir web sitesinin temel yapı taşları hakkında mükemmel bir grafik sunuyor.

(Kaynak: Shopify )

En azından, mağazanızın tüm önemli cihaz platformlarında erişilebilir olması gerekiyor. E-ticarette yaygın bir sorun, sitelerin kötü performans göstermesi ve sonunda hızlı yükleme süreleri arayan tüketiciler tarafından terk edilmesidir.

Ardından, sitenizdeki içeriğin sattığınız ürünle alakalı olduğundan emin olun. Açıklamalar, ürün başlıkları ve benzeri bilgiler burada potansiyel müşteriler tarafından adetamikroskop ile incelenecek olanlardır.

İnsanlar ürünlerinizi gördüklerinde tam olarak ne olduğunu ve istek / ihtiyaçları ile nasıl bir ilişki içinde olduklarını bildiğinden emin olun.

Son olarak, her yerde duyuyorsunuzdur muhtemelen ama yine söyleyeyim. Sitenizin kullanıcı dostu olması gerekir. Eğer insanlar aradıkları bilgiyi bulamazsa, onlara ne sunduğunuz çok da önemli değildir. Ayrıca ödeme işleminiz basit ve sorunsuz değilse bu sizi zarara uğratacak bir etken olacaktır.

E-posta Pazarlama / Otomasyon

İnternet reklamcılığı her geçen gün daha maliyetli olmaya devam ederken, web sitenizde topladığınız e-posta hesaplarını maliyeti düşük reklamlar olarak değerlendirebilirsiniz. Elbette müşterilere ilgi duydukları ya da duyabilecekleri içerikleri göndererek, size bağlı kalmalarını sağlamanız gerekmektedir.

E-posta adresine sahip olduğunuz müşteriler markanızı zaten bilen, daha önce deneyimlemiş ve alıma hazır kişilerden oluştuğundan, bir ürününüzü yeniden satın aldırmayı sağlamanız çok daha kolay olacaktır. E-posta ile pazarlama, halen bilinen bütün sosyal medya ağlarının birleşiminden daha etkili sonuçlar vermektedir.

Yeni e-posta pazarlama sistemlerinde ise bir otomasyon kurulması son derece basit bir hal almıştır. Neden bir e-posta otomasyonuna ihtiyaç duyalım ki? diye düşünenler elbette vardır. Fakat daha önce de söylediğim gibi kişiselleştirme, müşteriye alakalı içerikler sunma son derece önemli bir hal alıyor. Örneğin e-posta adresini ve doğum tarihlerini bildiğiniz müşteri e-posta listeniz olduğunda, otomasyon ile birlikte müşterilerinize küçük indirimleri doğum günlerinde göndermek, son derece başarılı bir sonuç verecektir.

Bu tür e-posta otomasyonları çeşitlilik kazandırılarak, müşteri bağlılığı sağlanabilir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, müşteri e-posta hesaplarını spam haline dönüşen gönderilerle doldurmamak. Bu noktada ters tepkiler alabilir, müşterilinizi kaybetme riski ile başbaşa kalabilirsiniz.

Sesli arama yapma her yerde!

Artık internet kullanıcıları yazmaktan yorgun. Bu sebeple e ticaret sitelerinde sesli arama seçeneği eklenmeye başladı. Ses ile arama yapan kullanıcılarda ciddi anlamda bir artış gözlendi.

Bu sebeple 2018 yılı e ticaret taktikleriniz ve teknikleriniz arasına sesli arama yapılması seçeneğini de eklerseniz, çok başarılı bir karar almış olursunuz.

Daha Fazla Mobil Alışveriş / Dijital Cüzdan Ödemeleri

Hemen herkes akıllı cep telefonlarında internete sahip olmaya başladı. Hal böyle olunca  günümüzde web sitesi ziyaretçilerinin %50 den fazlası mobil ziyaretçilerden oluşmaktadır. Dolayısıyla mobile çok daha fazla önem vermek, hemen her ayrıntıyı, her mobil cihaz için düşünmek gerekmektedir.

Ayrıca Apple gibi şirketler mobil / dijital cüzdan uygulamaları ile kullanıcılarına hızlı ödeme yapabilme imkanları sunmaktadırlar. E ticaret sitelerinde yakın gelecekte olmazsa olmaz olarak dijital cüzdandan ödeme seçeneği eklenmesi son derece önemli olacak gibi görünüyor.

Sosyal medya pazarlaması, blogger ve fenomenler

E ticaret siteleri için bilinirlik ve akılda kalıcılık son derece önemlidir. 2018 yılı itibariyle insanların sosyalleşmek için tercih ettiği yolların başında sosyal medya kanalları gelmektedir. Facebook, Instagram, Twitter ve bloglar ile birlikte daha fazla kişi iletişim kurmaya devam ediyorlar.

Peki bu araçları gerçekten olması gerektiği gibi, şirketinize, web sitenize ya da ürünlerinize  yeni müşteriler kazandırabilecek strateji ve teknikler ile kullanabiliyor musunuz?

Yalnızca fenomenler değil, blog yazları ve youtube vloggerları da inanılmaz derecede yükselişteler. E ticaret ile ilgilenen herkes için potansiyel müşterilere ulaşmanın en hızlı yollarından birisi de blogger ve vloggerlar olacak.

Gerçekçi yorumlar, sizi bir adım daha öne taşımaya yetecektir.

Bu seferlik yazım bu kadar. Sizin de hakkında yazmamı istediğiniz konular olduğunda bana yazmaktan çekinmeyiniz. Görüşmek üzere.

Tags:
, , , , , , , , , , , , , ,
Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.