2018 web tasarım trendleri

2018 web sitesi tasarım trendleri

Web tasarım artık geçmiş teknolojilerdeki baskı odaklı ya da resim odaklı halinden arınmış bir hal almaya başlamıştır. Zira artık 2018 yılındayız ve bu da hiç şaşırtıcı değil. Daha ileri teknoloji, daha iyi kodlama ile daha güzel işler ortaya çıkıyor.

Şaşırtıcı olan şey, web tasarımcılarının artan teknik zorluklarla baş etmeye devam etmesi ve yine de kullanıcı dostu, açık ve yenilikçi, kurumsal stille tutarlı, her akıllı cihaza uyarlanabilir ve sadece bir kerede güzel olan siteleri oluşturmayı başarabilmesidir.

2017 yılı web tasarım trendleri genel olarak mobil kullanım da dahil olmak üzere pek çok gelişme nihayetinde masaüstü taramayı geçti. Bu, 2018’in, daha önce hiç görmediğimiz şekillerde mobil işlevselliği tam olarak kullanması gerektiği, ancak masaüstlerinin alakalı kalması için gelişmeye devam etmesi gerektiği anlamına geliyor. Bütün bunları göz önünde bulundurarak, 2018’de devralmaya hazır hale gelen bazı önemli web tasarım trendlerine göz atalım.

2018 yılında ortaya çıkan 9 adet web tasarım trendi

  • Damla gölgeler ve derinlik
  • Renk şemaları
  • Parçacık arka planları
  • Önce mobil
  • Özel illüstrasyonlar
  • Büyük, kalın yazı tipi
  • Izgara düzenleri
  • Entegre animasyonlar
  • Dinamik gradyanla

Gölgeler ve derinlik

2018 web tasarım trendleri gölgeler ve derinlik
2018 web tasarım trendleri gölgeler ve derinlik
2018 web tasarım trendleri gölgeler ve derinlik
2018 web tasarım trendleri gölgeler ve derinlik

Gölgeler kullanılması yeni değil, o zaman neden şimdi bahsediyorsun? diyenler olabilir.

Gölgeler uzunca bir süredir web tasarımının temel unsurlarından biri olmasına rağmen, web tarayıcılarının ilerlemesi sayesinde şimdi bazı heyecan verici değişiklikler görüyoruz. Izgaralar ve paralaks düzenleriyle web tasarımcıları, ekranın ötesinde bir dünyanın illüzyonunu ve derinlik yaratmak için gölgelerle her zamankinden daha fazla oynuyorlar. Bu, yıllarca popüler olan düz tasarım trendine doğrudan bir tepki.

2018 web tasarım trendleri gölgeler ve derinlik
2018 web tasarım trendleri gölgeler ve derinlik

Gölge oyunları, yalnızca bir web sayfasının estetiğini artırmakla kalmayıp, aynı zamanda vurgu yaparak Kullanıcı Deneyimine (UX) yardımcı olan şaşırtıcı derecede çok yönlü bir etki yaratmaktadır. Örneğin, bağlantı oluşturmak için gezinme halleri olarak yumuşak ve gölgeli gölgeleri kullanmak yeni bir fikir değildir, ancak bunları canlı renk gradyanları ile birleştirmek, daha önceki örneklerde olduğu gibi eski gölgelerdeki üç boyutlu efektleri arttırır.

Canlı, doymuş renk şemaları

2018 web tasarım trendleri canlı doymuş renk şemaları
2018 web tasarım trendleri canlı doymuş renk şemaları

2018 kesinlikle süper aşırı renklerin çevrimiçi olduğu yıl. Geçmişte pek çok marka ve tasarımcı, web ile uyumlu renklerle sıkışmışken, daha fazla tasarımcı, yalnızca yatay değil, eğik çizgiler ve sert açılarla yeniden ön plana getirilmiş başlıklarla birlikte, aşırı doymamışlık ve canlı tonlar dahil olmak üzere renk yaklaşımındaki cesurlaşmaya başladı.

Bu, kısmen monitörlerde ve daha zengin renkler üretmek için daha elverişli ekranlara sahip cihazlarda yapılan teknolojik ilerlemelerden yararlanmaktadır. Canlı ve çarpışan renkler, ziyaretçilerin bir an için dikkatini çekmek isteyen yeni markalar için yararlı olabilir ve bu ayrıca kendilerini ‘güvenli’ ve geleneksel olarak tanımlayan markalar için de mükemmel bir seçenek olacaktır.

Parçacık arka planları

2018 web tasarım trendleri parçacık - hareketli arka planlar
2018 web tasarım trendleri parçacık – hareketli arka planlar

Parçacık arka planları hareketli arka planlar olarak da tanımlamak mümkün.

Parçacık, eskiden bir video arka planıyla çalışılan ve performans sorunları doğuran web siteleri için mükemmel bir çözümdür. Bu animasyonlar, hareketin arka planın doğal bir parçası olarak oluşturulmasına izin veren hafif bir javascriptdir. Üstelik yüklenme süreleri de oldukça kısadır.

Bir görüntünün binlerce kelimeden daha fazlasını söylediğini ve hareketli olanın kesinlikle söylenilmek istenilenin daha anlaşılır olacağını belirtiyorlar. Benzer şekilde parçacıkların arka planı kullanıcının dikkatini de çeker. Bu nedenle markalar kendilerinin sadece birkaç saniye içinde akılda kalıcı bir izlenim yaratabilir. Buna ek olarak, bunlar gibi hareketli grafikler, sosyal medyada giderek daha popüler hale geliyor ve göze çarpan hareketli içerikler de açılış sayfalarına geri dönülmesini sağlıyor.

Önce mobil

2018 web tasarım trendleri önce mobil
2018 web tasarım trendleri önce mobil

Daha önce de belirtildiği gibi, mobil tarama artık resmen masaüstünü aştı. Hemen hemen herkes bugünlerde akıllı telefonlarından işlemlerini yönetiyor, sayfaları ziyaret ediyor ve online alışveriş yapıyor. Eskiden, kullanıcıların benimsemesi kolay olmayan zor bir süreçti. Tasarımcılar kafasını karıştıran unsur ise: Küçük bir ekranda iyi bir menü, alt menü ve üçüncü alt menüyü nasıl alabilirim?

Ancak şimdi mobil tasarım olgunlaştı. Küçük ekranın menüsünü en aza indirgedi. Müşterinizin sizin mobil sürümünüzde gönderdiğiniz büyük ve güzel fotoğraflarınızdan kurtulmanız gerekebilir. İkonlar alan açısından çok daha ekonomiktir ve kullanıcıların bunları anlamada hiçbir zorluk çekmediği kadar yaygın hale gelmiştir.

Özel illüstrasyonlar

2018 web tasarım trendleri özel illüstrasyonlar
2018 web tasarım trendleri özel illüstrasyonlar

Çizimler, eğlenceli, samimi ve bir siteye keyifli bir unsur ekleyen görüntüler oluşturmak için harika, çok yönlü seçeneklerdir. Deneyimli tasarımcılar, bir markanın katerini yansıtan renkler ile uyarlanmış, her markanın her yıl daha kalabalık hale gelmek için uğraştığı pazarlar doğrultusunda özel çizimler hazırlayabilir.

Bu eğilim eğlenceli ve enerjik olan işletmeler için mükemmel olsa da, genellikle ciddi ve sağ beyinli olarak algılanan markaların müşterilere daha yakın hale getirilmesine yardımcı olabilir. Marka kimliğiniz ne olursa olsun, eşleşecek bir illüstrasyon stili olabilir.

Büyük, kalın yazı tipi

2018 web tasarım trendleri büyük kalın fontlar
2018 web tasarım trendleri büyük kalın fontlar

Tipografi her zaman, önemli bilgileri aktarırken, kişilik oluşturma, duygu uyandırma ve web sitesinde ses tonlama becerisi sağlayan güçlü bir görsel araç olmuştur. Şimdi, aygıt çözünürlüğü daha keskin olduğundan ve okunması kolaylaştığından, özel yazı tiplerinin kullanımında büyük bir artış bekliyorum. Internet Explorer hariç (artık kullanan var mı bilmiyorum 🙂 ) birçok tarayıcı, web tarayıcıları için CSS tarafından etkinleştirilen el yapımı yazı tiplerini destekleyebilir. Büyük harflerin eğilimi, sans serif ve serif başlıklarının aksine, dinamik paralellikler yaratmaya, UX iyileştirmeye ve en iyisi, ziyaretçiyi web sitenizi okumaya devam etmesine yardımcı olur.

Özellikle web sayfaları için, başlıklar önemli SEO öğeleridir ve okuyucuların gözleri için taramaa bilgi oluşturarak siparişi vermesine yardımcı olur. 2018’e baktığımızda tasarımcılar, yaratıcı yazı biçiminde harmanlanmış büyük ve etkili başlıklar içeren web sayfalarıyla bu avantajdan tam olarak yararlanacaklar gibi duruyor.

Asimetri ve kırık ızgara düzenleri

2018 web tasarım trendleri Asimetri ve kırık ızgara düzenleri
2018 web tasarım trendleri Asimetri ve kırık ızgara düzenleri

2017’deki en büyük değişim, asimetrik ve alışılmadık ‘kırık’ düzenlerin uygulanmasıydı. Bu web eğilimi 2018’de daha güçlü olarak devam edecek. Asimetrik düzenin çekiciliği, benzersiz, ayırıcı ve bazen deneysel olması, bu tercih için yeterli sebepleri oluşturur.

Çok miktarda içeriğe sahip büyük ölçekli markalar hala geleneksel grid tabanlı yapıları kullansalar da kendilerini birbirinden ayırmak için benzersiz deneyimler yarattığı için web genelinde sıradışı düzenlerin kullanımında bir artış bekliyorum.

Geleneksel şirketler genelde bu estetikle biraz riskli gözüktüğü için ilgilenmeyebilir, ancak daha büyük markalar, web tasarımcısından gelen en yeni fikirleri bekleyecektir.

Entegre animasyonlar

2018 web tasarım entegre animasyonlar
2018 web tasarım entegre animasyonlar

Tarayıcı teknolojisi ilerledikçe, web sitesi tasarımları da ilerliyor. Statik görüntülerden daha fazla  ve kullanıcıları iletişim ve etkileşime yönlendirmek için animasyonlar gibi yeni yollar buluyor. Daha önce bahsedilen parçacık animasyonlarının (genellikle büyük arka planlar) aksine, sayfadaki tüm deneyim boyunca ziyaretçiyi etkilemek için daha küçük animasyonlar da yararlıdır. Örneğin, grafikler, sayfa yüklenirken kullanıcıyı canlandırabilir veya kullanıcıya bir bağlantıdan ilginç bir gezinme durumu gösterebilir. Ayrıca kaydırma, gezinme veya tüm sitenin odak noktası olarak çalışmak üzere entegre edilebilirler.

Animasyon, bir web sitesinin hikayesinde kullanıcıların bulunması, karakterlerde kendilerini (potensiyel müşteri olarak) görmelerini sağlayan harika bir araçtır. Sadece eğlenceli soyut görseller için animasyonlarla ilgileniyorsanız bile ziyaretçileriniz için anlamlı etkileşimler yaratmak için gayet iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Dinamik gradyanlar

2018 web tasarım Dinamik gradyanlar
2018 web tasarım Dinamik gradyanlar

Son yıllarda yassı tasarım, boyutlu renkler üzerinde çok daha fazla tercih edilen bir web tasarımı eğilimi gösterdi ancak gradiyentler 2018’de büyük bir geri dönüş yaşıyor.

Şimdi degradeler daha büyük, yüksek ve rengarenk. En popüler olanı ise, fotoğraflar üzerinde bir degrade filtresi; ilginç olmayan bir görüntüyü ilgi çekici hale getirmenin harika bir yoludur. Çalışacak başka herhangi bir görüntünüz yoksa, basit bir degrade arka plan da görüntü üzerinde mükemmel bir çözüm olabilir.

2018 web tasarımcılarının oyun alanında harikalar yaratmaya devam edeceği, web sitesi tasarım tanımını değiştirmeye çalışacağı bir yıl olarak görünüyor. Açıkçası heyecanlandıran sonuçlar göreceğimize emin olarak, bunların bir an önce ortaya çıkacak olması beni de heyecanlandırıyor.

Sizde profesyonel bir web tasarım sahibi olmak istediğinizde benimle iletişime geçebilirsiniz.

Tags:
, , ,
Share this post on:

Comments

2 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Merhaba, ben Ümit DEĞERLİ, sizlerle sektör içerisinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşıyorum. SEO, sosyal medya, internet reklamları ve e-ticaret ile ilgili bilgilere blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.