Microsoft Dell’i Aldı

Microsoft dell i satın aldı

Microsoft’un Dell markasını satın alması haberi ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Haberin doğruluğu ya da kesinliği bulunmamakla birlikte hayli ilginç yönleri yansıtacağını şimdiden söylemeliyim. Zira bu alışveriş durumunda enteresan açıklar vermiş haldeler. Ne için açık diyorum? Çünkü Microsoft un gizlemeye çalıştığı bir çöküşte olduğunu hepimiz biliyorduk. Bu haber ile birlikte bu iyiden iyiye günyüzüne çıkmış durumda. Her neyse bunun sebeplerini şöyle bir açıklayayım artık.

Microsoft, Android işletim sistemleri ve Apple ile yarışma halindeyken oldukça fazla kan kaybetmişti. Dolayısıyla kan kaybından ölmese de halsizlik belirtileri yaşaması gayet normaldi. Sonuçta özellikle Android işletim sisteminin sağlamış olduğu “ücretsiz” avantajlar, piyasayı zaten silip süpürmüşken, Microsoft a sadece tozlarını yutmamaya çalışmak kalmıştı. Kısa bir süre önce Nokia ile yapılan anlaşma sonucunda Windows 8 kullanan cep telefonları piyasasını ateşlemiş olsa da Windows 8 telefonlar hani klasik tabirle “bir Alex değil”di.

Bu olaydan sonra bir anda bomba gibi bir haber geldi. Microsoft Dell markasını satın alıyor! Peki neden? Ne işine yarar ki Dell i almaları? Yatırım yapabilecekleri başka bir şey yok muydu?

Elbette ki vardı sevgili okuyucu. Lakin her ne kadar bu alım aşaması açıkları beraberinde getirse de zekice yapılmış bir yatırım olarak göze çarpıyor. Şimdi asıl meseleyi şöyle bir anlatayım…

Microsoft Dell markasını satın alarak, piyasadan silinmesinden korkulan ürünlerini de garanti altına almış oluyor. Böylece Dell markalı bilgisayarlar artık Microsoft ürünlerinden başkasını kullanamayacak. Dell markasının sahip olduğu piyasa potansiyelini kurumsal ve kişisel kullanım olarak düşünürsek, çok ciddi ve akılcı bir yatırım yaptıklarını görebiliriz. Fakat bu yatırımla birlikte, korkulan gerçeği de açıklamış oluyor Microsoft… “Piyasadan Siliniyoruz!”

Evet! Piyasadan silindiklerini görmemiş olsalardı böyle bir adım atmayacaklardı. Zira yıllardır bunu yapabilecekleri çok ciddi piyasaların içerisinde bulunmuşlardı. Neden şu anı tercih etsinler ki? İşte bu yüzden! Microsoft un kan kaybı artık ölümcül boyuta gelmiştir.

Sonuç olarak;

Ne oldum değil, ne olacağım demek gerekiyor.

Geçmiş olsun.

Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.