Anasayfa
Makaleler
Web Sitesi Tasarım
Web Sitesi Tasarım

Web Sitesi Tasarım

Merhaba,

 

Web sitesi tasarımı günümüzde oldukça merak edilen ve üzerinde uğraşılan konular arasında gelmektedir. "Web tasarım nasıl yapılır?", "Web sitesi tasarımı" gibi Google aramaları da sürekli yükseliş göstermektedir. Bu nedenle sizlere web sitesi tasarımı ile ilgili biraz bilgi aktarmaya gayret edeceğim. Fakat bu konuya daha farklı bir bakıç açısı getirmeyi planladığımı bilmenizi isterim.

 

Öncelikle "web sitesi tasarımı nasıl yapılır?" sorusunun cevabını vermeliyiz.  Tabi bunu uzun uzun anlatacak değilim. Tasarımı yaparken, dikkat etmeniz gereken hususları anlatmam size oldukça fazla bilgi kazandıracaktır. 


Planlama : Web sitesi tasarımı, sanılanın aksine zor bir işlem değildir. Öncelikle her işinizde olduğu gibi, bir plan yapmanızı tavsiye ediyorum. Planı sıralamaya koyarak uygulamaya başladığınızda, işinizi hem daha düzenli hem de daha başarılı bir şekilde tamamlayabileceksiniz.

 

İhtiyaç Analizi : Web sitesi tasarımı için ihtiyaç analizi yapmayı unutmayınız. Yani sizi istediğiniz tasarıma götürecek başlıkları, içeriği, sunumları, video ya da fotoğrafları ekleyebileceğiniz her şeyi iyice düşünüp, web sitesi tasarımına bu şekilde başlamalısınız. Çünkü geri dönüşünde sıkıntı çekmeyi kimse istemez. Bu ihtiyaçlara göre kullanacağınız tasarımı belirlerseniz, hatasız bir tasarımın mimarı olabilirsiniz.

 

Amaç Belirleme : Hazırlayacağınız web site tasarımının hangi sektör ve hangi amaçla kullanılacağı konusunda emin olmalısınız. Çünkü sektör ve firma ile uyumsuz bir web tasarım hayal edilemez. Saçma sapan sonuçlar ile karşılaşılır ve hayal kırıklığı içerisinde bir son sizi bekler. Örneğin Ankara bir web tasarım firması kurmaya kalktığınızda, tutup da onunla alakasız bir firma web sitesi tasarımı yaparsanız, komik durumlara düşmeniz hayli kuvvetli bir ihtimal olacaktır.

 

Renk Belirleme : Her ne kadar css ile web sitesi tasarımı daha çok kullanılıyor olsa da her web sitesinin kendine özgü renk ve düzeninin olması gerektiği taraftarıyım. Nasıl ki kaş, saç, göz renklerimiz sabit ama değiştirmek bizim elimizde, web sitesi tasarımlarını da aynı mantıkla düşünmek, çok daha doğru olacaktır. Bu sebep ile ana renklerinizi çok iyi belirledikten sonra tasarım işleminize başlamanızı öneriyorum.

 

Bu kadar ufak bilginin sizlere web sitesi tasarım konusunda faydalı olacağını düşünüyorum. Peki web sitesi tasarımında yapmamanız gereken hatalar nelerdir? Bunları öğrenmek için de biraz sabırlı olmanızı bekliyorum.

 

Bir sonraki makalemde bu konunun üzerinde konuşacağız. 

 

Sevgili okuyucu,

Bana sormak istediğiniz konularda her zaman destek verdiğimi bilmenizi isterim. İletişim formumdan ya da cep telefonumdan tarafıma ulaşmanızda hiçbir mahsur yoktur. İstediğiniz zaman benimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isterim. Ankara, İstanbul, İzmir ya da yurtdışında olmanızın bir önemi yok. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

 

Sevgiler, saygılar.


Paylaşmak Güzeldir


Ümit DEĞERLİ

Ümit DEĞERLİ

Bilgisayar Mühendisi, Profesyonel SEO Danışmanı. Polonya'da yüksek öğrenimine devam etmekte olup, web tasarım, web programcılığı, seo danışmanlığı ve bilişim danışmanlığı hizmetlerini sunmaktadır...

Diğer Makaleler

Aynı zamanda reklam ajansı olarak da faaliyet göst... Facebook reklamları nasıl verilir
Magento sistemini hali hazırda kullanan kurum ve k... Magento Destek
Android Uygulama Fiyatları E Ticaret Sitesi Androi... android Uygulama Fiyatları
Hazır yönetim panelli web sitesi fiyatları Seo uyu... Hazır Yönetim Panelli Site
Mobil uyumlu site Google seo anlamında son derece ... Mobil Uyumlu Site