Bilişim Danışmanlığı

Bilişim danışmanlığı

Artık görünen yüzümüz olan internet piyasası içerisinde, profesyonel yöneticiler de yer almaya başladı. Öyle ki, geleceğini düşünen şirketler, şu günlerde bilişim danışmanı, sosyal medya sorumlusu, web editörü gibi işe alım ilanları vermeye başladılar. Peki bilişim danışmanı ya da sosyal medya sorumluları ne iş yapıyor? İşte bugünkü yazımın konusunu bu iki soru oluşturuyor. Başlayalım efendim.

Bir örnek vererek “bilişim danışmanı” pozisyonunu anlatmaya başlayalım. “Bilişim danışmanı Ankara” isimli bir ilan içerisini incelediğimde şöyle ibarelere rastladım…

Takım çalışmasına yatkın.
Teknolojiyi takından takip eden.
Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun.
Prezentabl
bay ya da bayan bilişim danışmanı aranmaktadır.

Şimdi sevgili arkadaşlar. Özellikle bu bilişim danışmanı ilanımı seçmemde bir amaç var. Bilişim danışmanlarının işlerini anlattığımda, sizler de bana hak vereceksiniz.

Bilişim danışmanı, şirketlerin şimdiki ve gelecekteki projelerinin sorumluluğunu üstlenir. Yani gerçekten de teknolojiyi yakından takip ederek, ileriki dönemler için, fikir verme konusunda üst düzey katkılar sağlar. Hatta öyle ki, bilişim danışmanı dediğimiz kişi, yeri geldiğinde yöneticisine “hayır öyle olmayacak, yoksa şu olur” diyebilecek kişidir.

Bilişim danışmanının diğer bir işi ise, yorum yapabilme kabiliyetidir. Zira düzenlenen projelerde, gelecek adına yarar ve zararlara yönelik bir sunum hazırlayabilmelidir. Yani tahmine dayalı sonuçları, kendi yorumlarını ve fikirlerini katarak, üst yöneticilerine sunabilmelidir. Bu şekilde gerçek bilgi akışını da sağlamış olacaktır.

Bilişim danışmanı takım çalışmasına yatkın mıdır? Elbette yatkın olması gerekliliği doğrudur. Fakat bu bir ekiple çalışacağı anlamına gelmemektedir. Çünkü bu kişiler genel olarak, kendi doğrularını belirler ve yapılması gerekenleri söylerler. Zira bu şekilde özel bilgilere sahip olabilirler. Dolayısıyla bu kişiler için takım çalışmasına yatkınlığı çok da önemli olmayacaktır. Yani “Bilişim Danışmanı Ankara” ilanımızın birinci eksiği burada çıkmaktadır.

Prezentabl bilişim danışmanı… Çok önemlidir. Şaka yapıyorum. Prezentabl görünmek kişinin kendi tercihi olmakla birlikte, açıkçası bu iş için olmazsa olmaz bir şey değildir. Çünkü bu adamların muhattapları genel olarak ya yöneticiler ya da bilgisayarlardır. Dolayısıyla kimsenin onları görüp “bugün çok çirkinsin” deme gibi bir lüksü bulunmayacaktır.

Size anlatmak istediklerim, bilişim danışmanlığı ilanlarını okurken, bahsedilen şeylerin, sizinle alakalı olmamasıdır. Daha farklı iş pozisyonları için geçerli olabilecek bu istekler, neden bilişim danışmanlığı için yazılıyor bunu da patronlara sormak gerekir.

Peki sen bilişim danışmanlığı yapmıyor musun? Diyenler için şöyle açıklayayım.

Evet bilişim danışmanlığı yapıyorum. Fakat çalışacağım kişiler ile hiçbir zaman “ben hep prezentablım” ya da “ekip çalışmasına yatkınım” gibi bir muhabbete girmiyorum. Tek muhabbet yapılması gerekenler ve bu gereklilikler için nelere ihtiyaç duyulduğu konularında toplanıyor. Dolayısıyla daha verimli bir çalışma ortamı ile karşılaşıyoruz.

Bu yazımı okuyan ister yönetici ister çalışan olsun, bilmesi gerekenlerden en önemlisi, bilmediğiniz işe kalkışmayınız. Çünkü yöneticiler saçma sapan ilanlar veriyor ki bunlar çalışma kriterleri olamaz… Çalışmak isteyenler de bu pozisyonlara uygun kişiler olmamalıdır. Unutmayın ki bizim işimiz bilgisayar. İnsan değil.

Saygılar sevgiler.

Share this post on:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son twitler

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.