Avrupa Komisyonu Google’a, arama motoru pazarındaki hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle 2.42 milyar euroyu aşan para cezası verdi.

Karara göre şirket, alışveriş konusundaki aramalarda oynamalar yaparak, küçük rakiplerini saf dışı bırakıyor.

Bu ceza sonrasında Google arama algoritmalarında ve reklamlarında ciddi değişimler olacağı düşünülüyor.

Avrupa Komisyonu’nun Google’a verdiği rekor cezanın sebebi ise kısaca;

Google üzerinden yapılan arama sonuçlarını kendi çıkarlarına olacak şekilde değiştirerek, pazar hakimiyetini ele geçirmesi ve kötüye kullanması olarak anlatabiliriz.

Bu dava sürerken 7 yıl boyunca yapılan araştırmalarda varılan sonuç bu şekilde. Elbette Google tarafından hemen araştırma sonuçları reddedilirken, Avrupa Komisyonu’ndan herhangi birisi ayrıntılı bir yorumda bulunmadı.

Google 2.42 milyar Euro ödeyecek mi?

Benim şahsi fikrim sorulduğunda ise karar aldatıcı olabilir. Zira açık artırma sistemine dönmüş olan Google Adwords reklamlarında, sürekli gelişmeler, yenilikler ve güncellemeler görmekteyiz. Elbette karara ilişkin neden sonuç ilişkisini henüz görmüş değiliz. Acaba bu kadar uzun süre alan bir araştırma sonucunda detaylar bizimle paylaşılacak mı? Bu konuda hiçbir fikrimiz yok.

Ayrıca e-ticaret siteleri olanlar ve Google reklamlarını kullananlar düşünüldüğünde, bu konunun üzerine gidileceği çok açık olarak görülmekte.

Beklenen şey ise Google tarafından detaylı bir açıklama yapılarak, savunma hakkını internet kullanıcılarına bırakması olacak. Lakin bu nokta da daha önce Google’ın bu işlemleri yaptığını savunan internet kullanıcılarının görüşleri de önem kazanacak gibi görünüyor.

Takip edip göreceğiz.